• TAZİYE MESAJI : ÖZEL BÜRO EKİBİ OLARAK TÜRK DOSTU BİLİMADAMI NORMAN STONE'A RAHMET, SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.
  • Yayın Tarihi : 22 Haziran 2019 Cumartesi
  • Kategori : KUTLAMA & ANMA & TEBRİK & TAZİYE & ŞİFA MESAJLARIMIZ

ÖZEL BÜRO EKİBİ OLARAK TÜRK DOSTU BİLİMADAMI NORMAN STONE'A RAHMET, SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

ÇOK ACI BİR KAYIP : PROF. DR. NORMAN STONE’U KAYBETTİK !!!!

Sözde Ermeni Meselesi konusunda yaşamı boyunca verdiği mücadele süresince Türk tezini savunan, yazdığı kitap ve makaleler, verdiği konferanslarla Ermeni iddialarinın ne denli mesnetsiz olduğunu kanıtlayan, bu nedenle de Ermeni diasporasının boy hedefi haline gelmiş olan, İskoç asıllı Prof.Dr. Norman Stone’u maalesef kaybettik. 
Norman Stone ile ben ilk kez 2005 yilında, Maltepe Universitesi’ndeyken 3-4 Aralik 2005 tarihinde Bodrum’da düzenlediğimiz “Tarihte Türkler, Ermeniler ve Gerçekler” konulu, 2 gün süren uluslararasi sempozyumda biraraya gelmiştik.

Daha sonra bir kez daha gene Bodrum’da benzer bir toplantida bildirilerimizi sunmuştuk ama en uzun süreli olarak birlikte katıldığimiz akademik toplantı, Londra’da 27 Ocak 2007 tarihinde,
Churchill’in de mezunu olduğu “City University”‘ de katıldığımız sempozyum olmuştu.

Hrant Dink, büyük bir gaflet sonucu Türkiye’de katledilmiş, henüz aradan 2 gün geçmiş, biz Londra’ya Türk tezini savunmaya davet edilmiştik.
Benim henüz böbrek nakli olmadığım, dolayısıyla haftada iki kez diyalize girmek zorunda olduğum günlerdi. O nedenle en fazla 3 gün İstanbul’dan uzak durabilirdim.
İngiltere’deki Türk Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Şener Sağlam ve o zamanki başkan yardimcilari Servet Hassan ve Jale Özer in davetiyle,
ben, Prof.Dr.Norman Stone, ve Mülkiye’den değerli hocam Prof.Dr. Türkkaya Ataöv Londra’ya gitmiştik.

llk gün İngilizce olarak, ikinci gün bir baska universitede Türkçe olarak Türk tezini savunmuştuk.

Her iki toplantıda da Prof.Dr.Norman Stone, tam bir dürüst ve sorumlu bilimadamı tablosu çizerek, İngilizlerin ve Ermenilerin doldurduğu salonda Türk tezini savunmuş, bunu belgeleriyle ortaya koymuştu.

Seni çok arayacağız Norman dostum. Ruhun şadolsun, toprağın bol olsun.

ORHAN ÇEKİÇ