• ANMA MESAJI : ÖZEL BÜRO GRUBU ekibi olarak Kalpaksız Kuvayı Milliyeci ve Usta Gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 27. Yılında özlem ile anıyoruz.
  • Yayın Tarihi : 26 Ocak 2020 Pazar
  • Kategori : KUTLAMA & ANMA & TEBRİK & TAZİYE & ŞİFA & DESTEK MESAJLARIMIZ

ÖZEL BÜRO GRUBU ekibi olarak Kalpaksız Kuvayı Milliyeci ve Usta Gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 27. Yılında özlem ile anıyoruz. 

Kalpaksız Kuvayi Milliyeci : Uğur Mumcu

Alev Coşkun / Cumhuriyet / 24.01.2020

Uğur Mumcunun gazetecilikte yükselişi Cumhuriyette Gözlem sütununda yazdığı yazılarla olmuştur. Uğurun 12 Eylül öncesi Cumhuriyetteki silah kaçakçılığı ile yazı dizisi büyük ses getirmişti.

Uğur, silah ve uyuşturucu kaçakçılarını, onlarla resim çektiren valileri, güvenlikçileri yazıyor ve terör örgütleriyle silah kaçakçıları arasındaki yoğun ilişkiyi ortaya koyuyordu.

Öldürülmeden önce, ABDnin Ortadoğudaki politikalarını ve ılımlı İslam devletinin unsurlarını irdeleyen yazılar yazıyordu.

Uğur, Ortadoğuda Arap, Müslüman şeyhlerin derdinin imanının para olduğunu belirtiyor ve Dünyada insan insanın kurdudur. Ama Ortadoğuda Müslüman, Müslümanın kurdudur diyordu.

Bilardo Teorisi

Ortadoğu ile ilgili Bilardo Oyunu yazısından söz etmek istiyorum. Uğur, şöyle diyordu:

(…) Körfez savaşı sonrasının diplomasisi bir ‘bilardo oyunu gibi oynanıyor. ABD, bilardo sopası ile Irak’ı vuruyor, Irak topu Kürt topuna vuruyor. Kürt topu da Kıbrıs topuna! Bu ‘zincirleme reaksiyon Türk dış siyasetinin manevra alanını iyice daraltıyor. Türkiye, Kürt-Ermeni-Rum-Avrupa ve Amerikan kıskacında büyük bir yalnızlığa itiliyor. Ve bunun adı da ‘aktif politika oluyor.(…) (Cumhuriyet, 16 Mart 1991)

Uğur, Aralık 1992de Tarikat-Siyaset-Ticaret devletin resmi ideolojisinin üç ayağını oluşturuyor diyordu.

Uğur ve İmam Hatipler

Uğurun aşırı dincilerin tepkisini çeken en son yazısı, “İmam-Subay adını taşıyan yazıdır. Uğur, imam hatipli doktor, İmam hatipli yargıç, imam hatipli kaymakam ve vali devrinin açılacağını belirtiyor ve Yaşa var ol Harbiye / Selamünaleyküm sivil toplum/ Maşallah ikinci cumhuriyet/ Ruhuna el fatiha laiklik diyordu.

Uğur Mumcu Gazeteciliği

Uğur Mumcu yazılarında bir konuyu alır, inceler somut verilere ulaşır, irdeler ve yazısını yazardı.

Kimileri, Uğur Mumcu gazeteciliği bana bir şey ifade etmiyor diyor. Uğur Mumcu gazeteciliği, çalışmaktır, araştırmaktır, Türkiye Cumhuriyetine ve laik ilkelere inanmak ve savunmaktır. Uğur Mumcu gazeteciliği Yetmez ama evet”çi değildir. Uğur Mumcu gazeteciliğinde Bizi de kandırdılar cümlesi hiçbir biçimde yer almadı. Bu nedenle yetmez ama evetçiler Uğuru sevmezler. Uğur Mumcu gazeteciliğinden de anlamazlar.

Neden Kalpaksız Kuvayi Milliyeci?

Uğur Mumcuya neden Kalpaksız Kuvayi Milliyeci deniliyordu? Çünkü genç yaşta Anadolu İhtilalinin temel köklerini benimsemişti. Atatürk’ün antiemperyalist duruşunu özümsemişti. Aydınlanma devrimlerini, çağdaş ve laik Türk toplumunun önemini kavramıştı. Uğur, onun için Kalpaksız Kuvayi Milliyecidir.

Ne demişti Atatürk? “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. İşte bu onurlu düşünceyi Uğur tüm benliğinde duyumsuyordu. İşte bu nedenlerle antiemperyalist, Kuvayi Milliyeci, Atatürkçü Uğuru öldürdüler.