KÜRT SORUNU DOSYASI : TÜRKLERİN YIKTIĞI KÜRT DEVLET VE BEYLİKLERİ


TÜRKLERİN YIKTIĞI KÜRT DEVLET VE BEYLİKLERİ
Ekim 31, 2011
sevgili(!) kürt vatandaşlarımızın her ne kadar gücüne gidecek de olsa türkler tarihte birçok devlet yıkmış ve bu coğrafyaya sahip olmuşlardır. pek tabii türklerin yıktığı bu devletler arasında kürt devletleri-emirlikleri-beylikleri de bulunmaktaydı.
yani bu coğrafya türklerin efendiliğini seve seve değil, öpe öpe kabul etmişti bir yerde. ama tüm bunlara rağmen büyük kürt milleti tek bir türk devleti dahi yıkamamış, parçalayamamıştır. devlet kurmak kadar devlet yıkmak, yok etmekte bir beceridir.
işte türkler tarafından tarihten silinen kürt devletleri;
hemdaniler <www.uludagsozluk.com/k/hemdaniler/> , mervani kürt devleti <www.uludagsozluk.com/k/mervani-kürt-devleti/> , gor devleti <www.uludagsozluk.com/k/gor-devleti/> , hasnevi kürt devleti <www.uludagsozluk.com/k/hasnevi-kürt-devleti/> , daysemi kürt devleti <www.uludagsozluk.com/k/daysemi-kürt-devleti/> , büveyhoğulları <www.uludagsozluk.com/k/büveyhoğulları/> ben-i inaz devleti <www.uludagsozluk.com/k/ben-i-inaz-devleti/> , şeddadiler <www.uludagsozluk.com/k/şeddadiler/> , ve en son olarak da; ağrı cumhuriyeti <www.uludagsozluk.com/k/ağrı-cumhuriyeti/> .
şimdilerde de bazıları kuzey ırak’taki özerk ve yarı bağımsız oluşumdan hevesle özerklik, bağımsızlık çığırtkanlıkları yapmakta. neyse bir devlet daha yıkacağız demek ki yakın gelecekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir