• AMERİKA DOSYASI : ABD’nin Polonya Hamlesi
  • Yayın Tarihi : 29 Haziran 2020 Pazartesi
  • Kategori : KITALAR & BÖLGELER : GÜNEY & KUZEY (LATİN) AMERİKA

ABD’nin Polonya Hamlesi

26 Haziran 2020

Rusya’yla iyi ilişkiler geliştiren Almanya’ya tepki olarak ülkedeki askerleri Polonya’ya taşımasını amaçlayan ABD, bölgede yeni bir gerilim yarattı.

Almanya’nın Rusya’yla Kuzey Akım-2 projesi işbirliğini tepkiyle karşılayan ABD,buna karşılık Almanya’da görev yapan askerlerini Polonya’ya kaydırmayı planlaması dikkat çekti. Almanya, ABD’nin bu adımının Rusya’nın bu bölgedeki güvenlik kaygılarını yükselteceğine açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın "ABD askerlerini Polonya’ya kaydırabiliriz" açıklamasının ardından diğer ülkelerden açıklamalar geldi. ABD’nin, NATO’yu da harekete geçirerek Rusya sınırlarını tehdit edecek şekilde asker konuşlandırma planına karşı daha önce de Kremlin’den uyarı yapılmıştı.ABD Başkanı Donald Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı ikili görüşmelerin ardından basın toplantısında ABD ve Polonya arasında savunma anlaşmaları yapılacağını belirten Trump, "Polonya, ABD’den 32 F-35 uçağı alacağını " açıkladı. Ayrıca, Polonya’yla nükleer faaliyet yürüteceklerini de duyuran Trump, "Polonya’yla, Polonya nükleer enerji tesislerin geliştirilmesine yönelik bir anlaşma üzerinde de çalışıyoruz" ifadesini dile getirdi.

Trump’ın gündeminde Rusya’yı tehdit edecek şekilde bölgede NATO’nun yürüttüğü faaliyetlerin artırılması planı olduğunu söyledi. Polonya’nın NATO’ya ödemelerini düzenli yaptığını ve bunu dikkate aldıklarını belirten Trump, "Almanya’daki ABD askerlerini Polonya’ya kaydırabiliriz. Almanya’da asker sayımızı 25 bine düşüreceğiz. Almanya ödemesi gereken paranın sadece yüzde 2’lik bir kısmını ödüyor" diye ifade etti.
Almanya ve Rusya Federasyonu arasındaki Kuzey Akım-2 projesini de içeren enerji işbirliğini de eleştiren Trump, "Almanya, Rusya’dan enerji almak için milyarlarca dolar harcıyor. Rusya’ya milyarlarca dolar harcıyorlar ama savunmaya gelince biz onları Rusya’dan korumak zorunda kalıyoruz. Almanya halkının da bu durumdan memnun olduğunu sanmıyoru " dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da, "Polonya gerekirse daha fazla ABD askerlerine ev sahipliği yapmaya hazır" diyerek Trump’ı desteklediğini açık bir şekilde duyurdu. Ancak, Rusya’yla ortak sınırı bulunan Polonya’nın ülkedeki ABD askeri sayısını artırmasına karşı Almanya’dan farklı bir açıklama geldi.Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ABD birliklerinin Almanya’dan Polonya’ya olası asker konuşlandırması durumunda 1997’de Rusya’yla NATO arasında imzalanan ‘Kurucu Eylem’ anlaşmasının tehlikeye atılacağını söyledi. Karrenbauer, "Almanya’da bulunan Amerikan birlikleri ve sivil personel, elbette bizim ve Avrupalı ortaklarımızın birlikleriyle birlikte Almanya’nın güvenliğini sağlayan personeldir, ancak onlar aynı zamanda kolektif güvenlik nedeniyle de buradalar ve çok çok güçlü sinyaller gönderiyorlar, örneğin Rusya’ya" açıklamasında bulundu.

Kremlin, geçen hafta NATO’nun Rusya’yla sınırı paylaşan Baltık ülkelerinde faaliyetlerini artırdığına dikkat çekerek bölgede güvenlik tedbirleri aldığını duyurmuştu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Polonya’nın kendi topraklarını NATO’nun askeri altyapısına sunmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu ifade ederke, “Polonya kendiliğinden Rusya için tehdit oluşturamaz. Ama kendi topraklarını NATO gibi bir örgütün askeri altyapısına sunmaya hazır olan bir ülke olarak bizim için tehdit arz ediyor” ifadelerine yer vermişti.

Şu anda Almanya’da 35 bin ABD askeri, 10 bin Pentagon çalışanı ve Savunma Bakanlığı’na çalışan yaklaşık 2 bin sözleşmeli personel bulunuyor.

Yazan: Sara Huseynguluzade

Başvurular

Link : https://lv.baltnews.com/

Link : https://lt.sputniknews.ru/

Link : https://www.dw.com/ru/%D1%82%D0%B5%D0%BC%D1%8B-%D0%B4%D0%BD%D1%8F/s-9119

Link : https://iz.ru/rubric/mir