• AVRASYA DOSYASI /// Policy Digest : Seçimi Doğu Perinçek'in Avrasyacılık fikri kazanacak !
  • Yayın Tarihi : 27 Haziran 2018 Çarşamba
  • Kategori : KITALAR & BÖLGELER : AVRASYA & ATLANTİK & OKYANUSYA


Policy Digest : Seçimi Doğu Perinçek'in Avrasyacılık fikri kazanacak !

Amerika'da ulusalararası haber ve analiz kuruluşu olan International Policy Digest, Türkiye'de yapılacak erken seçimin, sonuçlardan bağımsız olarak Avrasya fikrinin zaferiyle sonuçlanacağını belirtti. Makale, Avrasya fikrinin Doğu Perinçek`in önderliğinde ortaya çıktığını vurguladı.

24 Haziran`da yapılacak seçimin son yıllardaki en çekişmeli seçim olabileceği belirtilen makalede bu seçimde partilerden bağımsız olarak Türkiye`nin vizyonunun belirleneceği iddia edildi. Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek`in Amerikan emperyalizmine karşı milliyetçi ve sosyalist bir duruşa sahip olduğu belirtilirken, Doğu Perinçek'in Türkiye Cumhuriyeti`nin politikalarındaki etkisi vurgulandı.

Doğu Perinçek, Türkiye'nin güvenlik ve dış politikalarında önemli bir etki yaratıyor. Avrasyacılık ideolojisinin büyük bir bölümü Erdoğan'ın dış politikasına yansıyor. Sayın Perinçek meclise girmese bile kazanan olmaya aday görünüyor.

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek`in Kasım 2015`te düşürülen Rus Uçağı krizinde çözümün başrolü olduğu belirtilen makalede, Türkiye`nin son yıllarda kurmuş olduğu Çin, Rusya ve İran ilişkilerine önderlik ettiği ve 2016 Darbe Girişimi`yle Doğu Perinçek`in ve programının öneminin arttığı vurgulandı.

Sayın Perinçek ve ideolojisi, Cumhurbaşkanı'nın Rusya karşısında rahatlamasını sağladı. Bugün Çin ile ilişkileri geliştirilmek, İran ile ittifak kurmak, Türkiye`yi Ortadoğu`da lider bir ülke haline getirmek ve Suriye`deki ayrılıkçı terör örgütlerinin bastırılması gibi hedeflere önderlik ediyor.

Doğu Perinçek`in Türkiye`nin bölgesel çıkarlarının korunmasında önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken analiz, Avrasyacılık fikrinin Vatan Partisi kurmaylarının bölge ülkelerine ziyaretleriyle ayağa kalktığını, Batı`nın Erdoğan`a karşı uyguladığı politikalarla güç kazandığını saptadı.

NATO üyesi Türkiye`de sol hareketin önderlerinden biri olan Doğu Perinçek`in Türkiye`nin bölgesel çıkarlarının korunmasında aktör olması durdurulamadı.

Vatan Partisi kurmayları Moskova`da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin`e yakınlığı ile bilinen Avrasyacı Alexander Dügin de dahil olmak üzere geniş çaplı temaslarda bulundu ve Moskova- Ankara arasındaki uzlaşmaya aracılık etti. Erdoğan hükümeti ve Batı arasındaki gerginleşen ilişkiler Türkiye`de Avrasyacılık fikrini güçlendirdi. Batılı devletlerin özellikle 2016 yılında 200`den fazla insanın ölümüne neden olan başarısız darbe girişimi sonucunda Gülen Cemaati`ne karşı başlatılan operasyonlara karşı çıkması ve Erdoğan`ı hedef alması, Erdoğan- Batı ilişkilerini kopardı.

AVRASYACILIK`IN KÖKLERİ KEMALİZME DAYANIYOR

Türkiye`nin Avrasyacılık fikriyle yeniden köklerine döndüğü savunulan makalede “Avrasyacılık, Kemalizm`in unsurlarını ödünç alır” ifadelesine yer veriliyor.

“Bir kavram olarak Avrasyacılık, Kemalizm'in unsurlarını ödünç alır. Mustafa Kemal Atatürk'ün felsefesi: Türk milliyetçiliği, sosyalizm ve laiklik. Avrasyacılık, liberal kapitalizme ve küreselleşmeye karşıdır. Batılı güçlerin Türkiye'yi bölmek istediğine inanmakta ve Türkiye'nin geleceğini Rusya, Orta Asya ve Çin ile uyumlu görmektedir.”

Perinçek`in vizyonunun başta İran, Çin ve Rusya olmak üzere Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi devletlerin de ideolojisi haline geldiği belirtilen yazıda Avrasya ülkelerinin Amerika Birleşik Devletleri`nden daha güvenilir bir müttefik olduğu ifade edildi.

Çin`in İran`daki yatırımları ve özellikle ABD tarafından tek taraflı olarak iptal edilen Nükleer Anlaşma`ya başta Almanya, Rusya ve Çin tarafından İran`a verilen destekle İran`da da güvenlik ve ekonomik açıdan Avrasya fikrinin önem kazandığı belirtildi. Analizde Amerika`nın bölgede direnemeyeceği savunuldu.

PERİNÇEK`İN GELECEK ZAFERİ: SURİYE

Makaleye Doğu Perinçek´in demeçlerinden alıntılarla son verilirken Türkiye`nin bölge ittifaklarına Suriye`nin de ekleneceği ve böylece son yıllarda Türk Siyaseti`nin önemli bir aktörü haline gelen Doğu Perinçek`in bir sonraki zaferinin Suriye ilişkileri konusunda olacağı belirtildi.

“Sayın Perinçek, Türkiye ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti arasındaki ilişkileri yeniden kurma kararlılığında nüfuzunu zorlayabilir. 'Seçimi kazandıktan sonra derhal ilk yapacağımız iş Sayın Beşar Esad’ı Ankara’ya davet etmek ve kendisini uçağın merdivenlerinde karşılamaktır. Türkiye-Suriye ilişkilerinin önünde hiçbir engel yoktur ve bu hedefi gerçekleştirmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz' vaadinde bulundu."

Makale Dinsel ve etnik çatışma konusunda yaptığı yayımlarla tanınan ödüllü yazar ulusalararası ilişkiler akademisyeni James Dorsey tarafından kaleme alınmıştır.