• KIBRIS DOSYASI : FETÖ, istihbarat örgütleri ve mafya kıskacında Kıbrıs
  • Yayın Tarihi : 23 Temmuz 2018 Pazartesi
  • Kategori : KIBRIS DOSYASI (KUZEY & GÜNEY)


FETÖ, istihbarat örgütleri ve mafya kıskacında Kıbrıs

Maraş diğer ismiyle Varosha...

İki ulusun ortak acısı: Kapalı Maraş’ın hikayesi Timur Nakkaş tarafından yazıldı.

Maraş bir diğer ismiyle Varosha, Kıbrıs’ta bulunan bir turizm cennetiydi. Kıbrıs’ın en gözde sahillerine sahip olan bu bölge Türkler tarafından Maraş, Rumlar tarafından Varosha olarak adlandırılmıştı. Bölgede Türkler ve Rumlar, yüzyıllarca barış içerisinde yaşamıştı.

Dünya yıldızları ve zenginlerin uğrak noktası olan bu bölge, hem adanın prestij kaynağı hem de ekonomik gelir kaynağıydı. Bölgede yer alan oteller dünyanın en lüks otelleri arasındaydı.

Maraş diğer ismiyle Varosha, Mağusa ilçesinde bulunuyordu. Dönemin modern mimarisine sahipti ve en lüks turizm merkezleri arasında gösteriliyordu.

Kıbrıs’ta yaşanan çatışmalar, bölgede güç sahibi olmak isteyen emperyalist devletler ve şirketlerin etkisiyle artmıştı. Ayrılıkçı örgütlerin, emperyalist güçlerle beslenmesi ve Kıbrıs üzerindeki rant kavgası Türk ve Rum kesiminin çatışmalarına sebep olmuştu.

13 Ağustos 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Barış Harekatı sonrası bölge koruma altına alındı. Bölge, anlaşmalar sonrasında yerleşim ve iskana kapatıldı. 1974 öncesinde Akdeniz’in en meşhur ve lüks tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Kıbrıs’ı iki ayıran Yeşil Hat tampon bölgesi içerisine alındı ve “hayalet şehir” olarak anılmaya başlandı.

 

Kıbrıs’ta yaşanan katliamlar, kapanması güç yaralar açtı. Fakat bölgede yüzyıllarca beraber yaşayan iki ulusun dostluğunun “ne emperyalist güçler ne ayrılıkçı hareketler ne de rant kavgası güden şirketler tarafından” bozulamadığına dair bir hikayeye sahip Timur Nakkaş’ın eseri…

 

Timur Nakkaş’ın ilk eseri olan “Hayalet Şehir” adından da anlaşılacağı gibi Kıbrıs meselesine, Maraş’a değiniyor. Yakın döneme ait birçok aktöre yer verirken, siyasi tarihimize birçok atıfta bulunan yazar; FETÖ, istihbarat örgütleri ve mafyayı da olayların içine katıyor ve medyanın gücüne de değiniyor.

 

Yazar, okuyucusuna, kişiliği sağlam bir kahraman sunuyor: “Gazeteci Alper Tekin”. Yazar, okuyucusuna, Alper Tekin’le beraber İstanbul, Kıbrıs ve Hong Kong’u gezdiriyor. Gazeteciliğin ne denli bir olayın peşinden amansızca ve yılmadan gitmek olduğunu gösteren yazar, Kıbrıs meselesinde Maraş bölgesinde yaşayan biri Türk biri Rum iki ailenin trajedisini de anlatıyor.

 

Timur Nakkaş “Hayalet Şehir” kitabında: rant kavgasının, medyanın, emperyalist güçlerin, uluslararası şirketlerin bir bölgenin kaderini ve kederini nasıl belirlediğini çarpıcı bir bakışla sunuyor.

Odatv.com