• SUÇ DOSYASI : ATATÜRK DÜŞMANLARI SON SUÇLU KALANA KADAR CEZASINI ÇEKECEK /// ATATÜRK'E SALDIRMANIN DA BİR BEDELİ VAR
  • Yayın Tarihi : 17 Kasım 2017 Cuma
  • Kategori : KARAPARA & NARKOTİK & SUÇ & DOLANDIRICILIK


Atatürk'e iftira atan akademisyen hakkında flaş karar

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Atatürk ve İsmet İnönü'ye iftira atıp hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Dr. Mehmet Hakan Sağlam, katıldığı programda Mustafa Kemal Atatürk’ün Hint Müslümanları ve Pakistanlılar tarafından gönderilen 5700 kg altını zimmetine geçirdiğini söylemişti.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam hakkında açılan "Atatürkile İnönü'ye hakaret ve iftira" davası sonuçlandı. Bakırköy 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mahkeme Öğretim Üyesi Hakan Sağlam'a iki yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasının olmamasını da dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü.

Dava sonrası açıklama yapan CHP'li Barış Yarkadaş şunları söyledi: "Her türlü eleştiriye 'evet.' Ancak hakaret ve iftiraya 'hayır'. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Atatürk ve silah arkadaşı İsmet İnönü'nün, Hint halkının, kurtuluş savaşımız için gönderdiği 5700 altını ve toplanan paraları zimmete geçirdiği iftirasını atmıştı. ATV'de atılan bu alçak iftira ve yalanı önce RTÜK'e, ardından ise savcılığa şikayet ettik. RTÜK, başvurumuz sonrası AKP'li üyelerin karşı çıkmasına rağmen, CHP, MHP ve HDP'li üyelerin oyuyla ATV'ye 15 bin TL para cezası verdi."

NE OLMUŞTU?

Dr. Mehmet Hakan Sağlam, katıldığı programda Mustafa Kemal Atatürk’ün Hint Müslümanları ve Pakistanlılar tarafından gönderilen 5700 kg altını zimmetine geçirdiğini söylemişti. Sağlam, İsmet İnönü için ise "Dünyadaki bütün klimalar soğuk hava modunda çalışsa Kabe’yi mezar taşı diye getirip İsmet İnönü’nün mezarının üzerine kapatsalar, öteki dünyadaki cehennem azabından asla kurtulamaz” yorumunda bulunmuştu. (Gerçek Gündem)