• NARKOTİK DOSYASI : ÖZBEKİSTAN ESKİ DEVLET BAŞKANI MERHUM İSLAM KERİMOV UYUŞTURUCU TİCARETİNDEN 5 MİLYAR DOLAR KAZANDI
  • Yayın Tarihi : 20 Ağustos 2017 Pazar
  • Kategori : KARAPARA & NARKOTİK & SUÇ & DOLANDIRICILIK


Özbekistan’da gazeteci Usman Haknazarov, ölen Devlet Başkanı İslam Kerimov ve ailesi hakkında şok iddialarda bulundu. Özbek gazeteci, İslam Kerimov, kızı Gülnare ve ekibinin uyuşturucu ticaretinden milyarlarca dolar kazanıp parayı ABD’deki bankalara aktardığını iddia etti.

Özbekistan Cumhuriyet Savcılığı “Gülnare Kerimov’un yurt dışına taşınmış varlıkları, 3 milyar 800 milyon dolar tutarında” açıklamasını yaparken, Haknazarov, “Gerçekte bu rakam 5 milyar dolar civarında” dedi.

Rusya’nın istihbarat arşivlerine dayanarak bir yazı kaleme alan Haknazarov, Şöhret Gulamov ve ağabeyi Bahtiyar Gulamov’ın (Özbekistan’ın eski ABDBüyükelçisi) elde ettikleri paraların çoğunluğunu Afganistan’dan uyuşturucu ticaretinden kazandığını iddia etti.

Haknazarov, bu paraların transfer bilgilerinin eski Sovyetler Birliği devletleri ile Avrupa Birliği ülkelerine sızdırıldığını öne sürdü. Rusya Milli İstihbarat Teşkilatı dosyalarında, “Şöhret Gulamov, eroin ticaretini İslam Kerimov ve Özbekistan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Rustem İnayetov’un emriyle ve üstelik Batı ülkeleri istihbaratı işbirliği ile yapmıştır” ifadelerinin geçtiğini kaydeden Özbek gazeteci, Gulamov’un Afganistan’dan demiryoluyla Özbekistan topraklarına geçen trenleri bizzat kontrol ettiğini, her vagondan 2 milyar dolar rüşvet aldığını iddia etti.

Haknazarov, şu ifadelere yer verdi: “Gulamov, ayrıca ayda iki kez geçen eroin dolu vagonların diğer ülkelere transferini gerçekleştiriyordu. Transferin güvenliği için de rüşvet alıyordu. Şöhret Gulamov’un kazandığı paralar hesaplandığında aylık 40 milyar; yılda 500 milyar dolar civarında olduğu anlaşılmıştır. 2004 Şubat ayında Rus lider Putin, İslam Kerimov’un yüzüne bizzat eroin ticaretinden duyduğu rahatsızlığı söylemiştir.”

İddia edilen liste
Gazeteci Usman Haknazarov’un iddiasına göre; altın, uranyum, uyuşturucu, gaz, petrol ve renkli metal ithalatıyla kazanılan parayı yurt dışına taşıdığı öne sürülen kişilerin listesi şu şekilde:

Cumhurbaşkanı İslam Kerimov: 196 milyar dolar
Eski Millî İstihbarat Yardımcısı Şöhret Gulamov: 149 milyar 300 milyon dolar
Eski senatör Nikolay Kuçerski: 90 milyar dolar (Şu an Moskova’da sığınmacı olarak yaşıyor)
Eski Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Rustam İnayatov: 70 milyar dolar
Eski Vergi Bakanı Botir Parpiev: 50 milyar dolar
Eski Maliye Bakanı Rustam Azimov: 50 milyar dolar
Mirabror Usmanov: 40 milyar dolar
Eski Merkez Bankası Başkanı Fayzullah Mullacanov: 30 milyar dolar
Eski Milli İstihbarat Başkanı Müsteşarı Hayat Şarifhocayev: 12 milyar dolar
Eski Milli İstihbarat Başkanı Müsteşar Yardımcısı Cevdat Şarifhocayev: 8 milyar dolar


'Gerçek rakam çok daha fazla'

Gazeteci Usman Haknazarov, Gülnare Kerimov’un yurt dışına taşınmış varlıklarının 5 milyar dolar civarında olduğunu öne sürdü. Haknazarov “Şunu söylemek lazım ki, Kerimov’un yurt dışına sermaye taşıyan liderlerden biri olduğu kesindir. Ve gerçek rakamlar toplamda yaptığı işlerin yüzlerce katıdır. Eski Milli İstihbarat Teşkilatı Başkan Yardımcısı Şühret Gulamov ise Özbekistan’ın en zengin insanlarından sayılmaktadır. Bu yılın temmuz ayında iş gezisi sebebiyle Taşkent’e gelen Rusya’nın istihbarat görevlileri, mahkemeye bazı delillerle beraber Gulamov hakkında yurt dışına özelikle ABD’ye havale edilen 149 milyar 300 milyon doların belgelerini sundu. Bu paraların çoğunluğunun Gulamov’un ABD’de bulunan ağabeyi Bahtiyar Gulamov vasıtasıyla Amerikan bankalarına yatırıldığı bilgisi verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sovyetler Birliği’nden ayrılan ilk devlet olan Özbekistan, bağımsızlığını 1 Eylül 1991’de ilan etmişti. Ülkeyi, öldüğü tarih olan 2 Eylül 2016’ya kadar İslam Kerimov yönetmişti. Bu süreçte Kerimov ve ailesi hakkında çok sayıda spekülasyon ortaya atılmıştı. Kerimov’un hayatını kaybetmesinin ardından yerine Şavkat Mirziyoyev geçmişti.