• EMPERYALİZM DOSYASI /// ÖMER AYTAŞ : KÜRESEL KÜLTÜR EMPERYALİZMİ VE NETFLİX
  • Yayın Tarihi : 16 Nisan 2018 Pazartesi
  • Kategori : KAPİTALİZM & SOSYALİZM & LİBERALİZM & EMPERYALİZM & KOMUNİZM


KÜRESEL KÜLTÜR EMPERYALİZMİ VE NETFLİX

Kültür Emperyalizmi bir ülkenin,medeniyetin veya düşünceler dizgesinin başka ülke,medeniyet ve düşünceler dizgesine eklemlenmesi, parça parça yada tek seferde, kısmen yada toptan değiştirmesidir. Kültür emperyalizmi diğer emperyalizm yöntemlerinin uygulanması için uygun zemini hazırlar, yani tamamlayıcı bir rol oynar. İstenilen hedefe ulaşma şansı en yüksek ve en barışçıl görünen emperyalizm çeşididir.Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve gelişmesi Emperyalist yaklaşımları kolaylamıştır.Kültür Emperyalizminin en etkin aracı; geniş Kitlelere ulaşması , Kâr getiriciliği ile hiç şüphesiz Medyadır.

Küresel Medyanın;Kitlelerin Lüks kullanımlara özendirilmesi,Kitle içinde sıradan kişilerin kahramanlaştırılarak ünlüleştirilmesi ve tozpembe bir Dünya yaratımı gibi işlevleri vardır.İktidarsız İktidarların sahip olduğu yönetimlerin; pazardan nasiplenmesi,yok olma korkusu veya işbirlikçi olmalarından dolayı, Küresel Medya işlevlerini hakkıyla yerine getirmektedir.

Netflix Inc., film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında iştigal eden Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında Kaliforniya'da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve video-ondemand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaştı. Adı, İngilizce internet anlamına gelen "net" ve Amerika'da günlük konuşma dilinde "filmler" anlamına gelen "flicks" kelimesinden türetildi. Netflix’in ilk iş modeli DVD satışı ve kiralama üzerineydi. Ancak şirketin kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra Hastings, posta yoluyla DVD kiralamaya odaklanmak üzere DVD satışlarını durdurdu. 2007’de Netflix, akışkan medya aracılığıyla internet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti. 2010’da Kanada’ya açıldı ve zaman içinde veri akışı servisi büyümeye devam etti. Ocak 2016 itibarıyla Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir.

Netflix, 2013’te House of Cards adlı ilk dizisiyle içerik üretmeye de başladı. O günden bu yana film ve televizyon dizisi üretimlerini hızla artırdı. Şirket, 2016’da 126 orijinal dizi ve film yayımladı. Bu rakam, ücretli Amerikan televizyon kanallarının tümünün daha fazladır.

·        Temmuz 2017 itibarıyla Netflix’in 51,92 milyonu ABD’de olmak üzere dünya çapında 103,95 milyon abonesi bulunmaktadır.2 2009 yılında 10 milyon abone sayısına ulaşmıştır.

·        2011 Nisan ayında ABD'de 23 milyon, dünya çapında ise 26 milyon abone sayısına ulaşmıştır ve elde ettiği toplam dijital gelir 1,5 milyar dolar olmuştur.

·        2014 yılının ikinci çeyreği verilerine göre küresel olarak 50 milyondan fazla aboneye sahiptir.

·        2015 Ocak verileri itibarıyla, ABD'deki abone sayısı 39 milyona, küresel abone sayısı da 57 milyona ulaşmıştır. Aynı yılın Ekim itibarı ile 70milyon aboneye sahiptir.

·        2016 Ocak verileri itibarıyla küresel abone sayısı da 75 milyona ulaşmıştır. Elde ettiği toplam dijital gelir 2.7 milyar dolardır.

·        2017 Ocak verilerine göre ABD`de 50 milyon, dünyada 98 milyondan fazla abone sayısına ulaşmıştır.

Türkiye de Ocak 2016 yılında faaliyetlerine başlayan Netflix, Ülkemizde yakın tarihte bir dizi çekimine de başlayacaktır. Osmanlı ve Türk efsanelerinin yanı sıra tarihten esinlenen bir kahramanlık hikayesini anlatacak olan Dizide, genç bir adam, özel güçlere sahip olduğunu keşfeder. Şimdi İstanbul’u yok etmek isteyen karanlık güçlere karşı, şehri ve tüm insanlığı korumak için elindeki bu güçleri kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Filmin yapımcısı bizlerden olmadığına göre Ülkemizin menfaatlerine,Tarihine ne kadar uygun olacaktır.İçerisinde barındırdığı Subliminal mesajların önüne nasıl geçilecektir.Nasıl mücadele edilecektir.Diğer bir tehlike ise yerli yapımcıların bir süre sonra mücadele edemeyip pazardan yenilgi ile çekilmeleridir.En büyük tehlike ise Küresel Medya güçlerinin;yaptıklarının toplum tarafından doğru olarak algılanacağı,tamamen kendi istek ve arzularına göre toplumu şekillendirecekleridir.Yukarıda Wikipedia dan alınan Netfİlix bilgilerine bakılırsa şirketin Yerel Kültürler için tehlikesi görülebilir.Kenya da dahi Netfilix’in yasaklanması gündeme gelmişken Ülkemiz de RTÜK’ün İnternet yayınlarına müdahale edebilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM de kabul edildi.Her ne kadar Yönetici sınıfın bu yasayı siyasi çıkarları için kullanması tehlikesi varsa da yukarıda saydığımız gerekçeler sebebiyle sevindiricidir.Lakin yeterli değildir.Kültürel Değerleri yaşatan ve Topluma aktaran Milli ve Yerel yapımlara ağırlık verilmesi gerekir.

Ömer AYTAŞ