• KAMPANYA : RTÜK, bağımsızlığımızı engelleme, hakkımızdır işaret dili ve sesli betimleme
  • Yayın Tarihi : 19 Kasım 2017 Pazar
  • Kategori : KAMPANYALAR


KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

İmzanızla üç milyon engellinin hayatına dokunmaya var mısınız?

Ülkemizde yaşayan üç milyon işitme ve görme engellinin, eksik yasal düzenlemeler nedeniyle televizyon kanallarındaki film, dizi ve haber programlarına herkesle eşit biçimde erişemediğini biliyor muydunuz?

Bugünkü uygulamayla görme engelli bir birey dizi ve filmlerdeki konuşma ve ses efektlerinin olmadığı sahneleri kaçırıp bir başkasına sormak durumunda kalırken, okuma yazma bilmeyen bir işitme engellide, işaret dili olmadığı halde tüm diyalogları anlama mecburiyetinde bırakılıyor.

RTÜK ise, televizyon kanallarına yalnızca alt yazı için bir zorunluluk getirerek tüm görme engellilerin ve yalnızca işaret dili kullanan işitme engellilerin ihtiyaçlarını bütün önerilerimize rağmen görmezden gelmeye devam ediyor.

Bizler Sesli Betimleme Derneği olarak, RTÜK Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında ki yönetmeliğe; sesli betimleme ve işaret dili düzenlemelerinin de bir zorunluluk olarak eklenmesini istiyoruz.

Ancak bu şekilde her engellinin televizyon yayınlarına eşit, erişilebilir ve engelsiz erişimi mümkün olacaktır. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesi ile ülkemizdeki yasaların erişilebilirlik ve evrensel tasarım ilkeleri de bunu gerektirir.