• KAMPANYA : ÇOCUKLARIMIZIN VE BİZLERİN SAĞLIKLI GELECEĞİ İÇİN ; Monsanto'nun yeni kimyasal zehirine HAYIR DE...
  • Yayın Tarihi : 2 Ekim 2017 Pazartesi
  • Kategori : KAMPANYALAR


Monsanto şirketinin piyasaya sürdüğü süper zehir, havada yayılarak önüne çıkan tüm bitkileri öldürüyor... Monsanto’nun GDO’lu ürünleri hariç! Birkaç gün içinde bir ABD eyaleti bu kimyasalı yasaklayarak, dünyaya örnek olabilir. İçimizden bir milyon kişi bu kampanyayı şimdi imzalarsa, dilekçemizi karar vericilere sunacağız ve bu zehirli kimyasalın tarlalarımızdan ve tabağımızdan çıkarılmasını talep edeceğiz! İsmini ekle:

DİLEKÇEYİ İMZALA

Sevgili arkadaşlar,

Tarım ilaçları ve tohum üreticisi Monsanto şirketi’nin piyasaya sürdüğü süper zehir, yoluna çıkan tüm bitkileri öldürüyor — Monsanto şirketine ait GDO’lu bitkiler hariç! Bu zehir havada yayılarak çevredeki arazileri bile etkiliyor!

Ama sadece birkaç gün içinde bunu durdurabiliriz.

Ürünleri etkilenen 1.000 çiftçinin devasa tepkisi üzerine, ABD’nin en etkili eyaletlerinden biri bu zehri yasaklamayı gündemine aldı. Bu uygulama, dünya çapında benzer düzenlemeler yapılması için örnek teşkil edecek.

Monsanto, çok yoğun bir baskı kampanyasına başlıyor ve bu mücadeleyi yerel düzeyde tutabilmeyi umut ediyor. Ama içimizden bir milyon kişi bu kampanyayı şimdi imzalarsa, dilekçemizi karar vericilere sunacağız ve tüm dünyanın bu zehirli kimyasal maddeyi tarlalarımızdan ve tabağımızdan çıkarmak istediğini duyuracağız! İsmini ekle:

Monsanto’ya Karşı Çık

Çiftçilerin ateş püskürmesi boşuna değil. Dicamba isimli kimyasal, rüzgârla ölüm yayıyor, ürünlerine, ağaçlarına, topraklarına ve sularına karışıyor. Çiftçiler şimdi korkunç bir seçimle karşı karşıya -- Monsanto’nun GDO’lu tohumlarına geçmek ya da ürünlerinin ölmesine seyirci kalmak.

Bu, Monsanto'ya milyarlarca dolar kazandıracak açgözlü, tehlikeli bir entrika ve tüm gıda sistemimizi yok edebilir.

Ama biz buna engel olabiliriz. ABD’de 17 eyalet Dicamba’ya yönelik inceleme başlattı, Arkansas’ta ise kilit pozisyondaki yetkili kurumlar bu kimyasalın yasaklanmasını önerdi -- şimdi oylamaya sunulacak. AB ve Latin Amerika’daki düzenleyici kuruluşlar da verilecek kararı dikkatle takip ediyor. İçimizden bir milyon kişi, Monstanto’yu Arkansas’ta yenilgiye uğratıp, yasağın kabul edilmesini sağlarsa, bu ölümcül zehrin yayılmasına daha yolun başından engel olabiliriz.

Monsanto’ya Karşı Çık

Yıllardır, Avaaz topluluğu gıda sistemimizin yolsuz ve tehlikeli biçimde ele geçirilmesini önlemek için bir Davut ve Calut mücadelesi yürütüyor. Ve mücadeleyi kazanıyoruz. Geçtiğimiz yıl Monsanto’nun Arjantin’de amiral gemisi bir GDO fabrikası açmasını önledik. AB'de tarım ilaçlarında glifosat kullanımına tekrar lisans verilmesini önlemeye destek olduk. Şimdi, sıradaki mücadelenin başlayacağı Arkansas'ta kazanmaya yardım edebiliriz.

Umut ve kararlılıkla,

Dalia, Nick, Danny, Allison, Diego, Camille ve tüm Avaaz ekibi

Daha fazla bilgi için (İngilizce):

Arkansas Monsanto’ya karşı çıkıyor, Rogue tarım ilacını yasaklamak için harekete geçti (NPR)

http://www.npr.org/sections/thesalt/2017/09/22/552803465/arkansas-defies-monsanto-moves-to-ban-rogue-weedkiller

Tarlaları kurtaracağı söylenen mucizevi tarım ilacı, tarlaları mahvediyor (Washington Post)

https://www.washingtonpost.com/business/economy/this-miracle-weed-killer-was-supposed-to-save-farms-instead-its-devastating-them/2017/08/29/33a21a56-88e3-11e7-961d-2f373b3977ee_story.html

Arkansas’ın Dicamba’yı yasaklamasına bir adım kaldı (AgriNews)

http://www.agrinews-pubs.com/news/arkansas-one-step-from-dicamba-ban/article_9a258824-25d7-5e73-a623-9831fb993ecf.htm 

Mosanto, Dicamba yasağına engel olmak için Arkansas’la savaşıyor (Arkansas Matters)

http://www.arkansasmatters.com/news/local-news/monsanto-fighting-arkansas-dicamba-ban/806920404

Arkansas’ın tartışmalı tarımsal ilacı yasaklamasına bir adım kaldı  (Reuters)

https://www.reuters.com/article/us-usa-pesticides-arkansas/arkansas-one-step-from-ban-on-controversial-herbicide-next-summer-idUSKCN1BW33A