• KAMPANYA : Koronavirüs, gıdamızı vurmasın !!!
  • Yayın Tarihi : 29 Haziran 2020 Pazartesi
  • Kategori : KAMPANYALAR (Ulusal & Uluslararası)

KAMPANYAYA BURADAN KATILABİLİRSİNİZ.

Koronavirüs, gıdamızı vurmasın !!! 

Koronavirüs salgını, tüm dünyada gıdaya erişim konusunda endişe yarattı. Böylesi büyük bir sağlık krizinde, kendine yetebilen tarım üretimi ile gıdaya eşit erişimin sağlanmasının önemi bir kez daha anlaşıldı.

Bu sağlık krizi ortamında, olası bir gıda krizinden etkilenmemek adına Türkiye vakit kaybetmeden tarım ve gıda konusunda ülkeyi daha güçlü ve tamamen kendine yeter bir konuma taşıyacak bir “Kriz Dönemlerinde Tarım ve Gıda” planı hazırlamalı ve paketi hayata geçirmelidir.

Son 6 aylık süreçte sadece Türkiye değil, dünyada hiçbir ülkenin uzun vadede böylesi bir krize karşı koyacak stratejik bir gıda&tarım planına sahip olmadığı görülmüştür. Türkiye, yıllık 44 Milyar ABD Doları üretimle halihazırda dünyada en çok tarımsal üretim yapan ilk 10 -11 ülke içinde yer almaktadır. 

Ne var ki bu durum, Türkiye tarımının da diğer ülkeler gibi krizler karşısında şu an kırılgan olmadığı anlamına gelmemektedir. Koronavirüs salgınının henüz ne zaman sonlanacağı belli olmadığı gibi, salgının seyrine dair de net bir öngörü bulunmamaktadır. Bu durum da uzun vadede tarım&gıda alanında sıkıntılar yaşanılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı hiç vakit kaybetmeden harekete geçerek bir “Kriz Dönemlerinde Tarım ve Gıda” planı hazırlamalıdır.