• KAMPANYA : ALMANYA - HAMBURG'TA "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK CADDESİ" İSTİYORUZ /// ALMAN TÜRK GENÇLİK BİRLİĞİ
  • Yayın Tarihi : 5 Haziran 2018 Salı
  • Kategori : KAMPANYALAR (Ulusal & Uluslararası)


KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

TÜRKÇE

 

Hamburglu Alman Türk Gençlik Birliği olarak Hamburg’ta Altona İlçesinde bulunan Hospitalstraße caddesinin adının „Mustafa Kemal Atatürk caddesi“ olarak değiştirilmesini istiyoruz!

Ata’mızın “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü, sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında yer alıyor.

Bizlere her zaman doğru ve dürüst bir yol çizen Atatürk’ün “Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye’nin yüzyıllar için mutluluğunu üstlenmiştir. Bize düşen onu kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır.” Sözünü öncü alıyor ve daima bize bıraktığı fikir mirasını korumak için çalışıyoruz.

Bu sebepten, Atamızı daima anmak ve nesiller boyu varlığını sürdürmek gayesindeyiz. Laik, demokrat, çağdaş ve medeni bir toplumun öncüsü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması, değerlerinin ve eserlerinin daima korunması amacı ile, Hamburg da Türklerin yoğunlukta olduğu bölgede, Hospitalstraße’nin adının Atatürk Caddesi olarak değiştirilmesini ve Hamburg Türk Toplumu binasının önüne Atatürk anıtı yapılmasını talep ediyoruz.


GERMAN

Die Deutsch-Türkische Jugend Hamburg e.V. fordert die Umbenennung der sich im Bezirk Altona befindenden „Hospitalstraße“ in „Mustafa Kemal Atatürk Straße“

Mustafa Kemal Atatürk ist das Symbol einer demokratischen und modernen Türkei, in der jeder frei leben kann. In vielen Ländern stehen seine Statuen und Gedenktafeln, wie z.B. in den USA, Australien, Niederlande etc. Mit seinen Bestrebungen für Gleichberechtigung zwischen Frau und Mann, Demokratie, Rechtsstaatlichkeit und den Frieden in der Welt spielte er eine Vorreiterrolle in einer Zeit, in der Imperialismus, Krieg und Zerstörung die Welt beherrschten.
In Hamburg leben schätzungsweise über 100 000 Menschen, die Türkeistämmige Wurzeln haben. Als Zeichen des Respekts gegenüber dieser Gemeinde, die vor 60 Jahren als Gastarbeiter nach Deutschland gekommen sind und heute fester Bestandteil der Gesellschaft sind und als Dank für Ihre Verdienste für Hamburg und Deutschland, fordert die Deutsch-Türkische Jugend Hamburg e.V. das Aufstellen einer Gedenktafel für Mustafa Kemal Atatürk vor das Gebäude der Türkischen Gemeinde Hamburg und die Umbenennung der Hospitalstraße (Bezirk Altona) in „Mustafa Kemal Atatürk Straße“.