• CASUSLAR DOSYASI /// SEYHAN LİVANELİ : İlk Türk kadın ajanımız EMİNE ADALET PEE
  • Yayın Tarihi : 25 Nisan 2019 Perşembe
  • Kategori : İSTİHBARAT TEÇHİZATI VE YÖNTEMLERİ & GÜVENLİK & GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ & CASUSLAR & ESPİYONAJ - KONTR-ESPİYONAJ

İlk Türk kadın ajanımız EMİNE ADALET PEE

İLGİLİ DOKUMANI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

ÖZEL BÜRO EKİBİ olarak şu ana kadar milli istihbarat faaliyetlerimizde görev esnasında yada sağlık sebepleriyle hayatını kaybeden tüm istihbarat personelimizi - ki başta Kuşçubaşı Eşref olmak üzere - saygı, minnet ve rahmet ile anıyoruz.

29 Şubat 1910 da İstanbul’da doğan Adalet Hanım ortaokul yıllarında sahne ile tanışır. 14 yaşındayken Almanya’ya gider ve dans etmeye burada devam eder. Sonra amcasının eşinin kardeşi ve Nazi çevresi oldukça geniş olan Hennry Pee ile evlenir.

Başarılı bir dansçı olan Adalet Hanım, Nazi subaylarının eğlenmek için uğrak yeri olan ‘Scala Revü’sünde görev alır.

Bir gece iki Nazi subayı yanına gelerek Hitler’in sağ kolu Goebbels’in kendisini görmek istediğini söylerler.

Goebbels, Pee’den Almanlar için casusluk yapmasını önerir. Hatta Amerika’ya gidip bir Türk dansözü kisvesi altında Amerikan istihbaratına sızmasını ister.

Pee, Goebbels’e bu teklifini düşüneceğini söyleyerek malikâneden ayrılır. Ama o hiçbir zaman Almanlar için çalışmaz. 1942 yılına kadar öğrendiği her şeyi anında Ankara’ya bildirir.


İLGİLİ LİNK : https://onedio.com/haber/hitler-e-gobek-atan-ilk-ajan-dansozumuz-emine-adalet-pee-734231

ÜLKEYE DÖNÜŞ

1942 yılında kocasını kaybedince ülkesine dönmeye karar verir. Bir süre yurdunda kaldıktan sonra gizli görevini sürdürebilmek için tekrar Almanya’ya döner.

Hitler’in yaverlerinden Freglayr ile olan tanışıklığı sayesinde Alman karargâhına kadar girer. Artık o, Hitler’in hayranlıkla seyrettiği bir yıldız olarak tanınacaktır. Oysa Adalet Hanım sandıkları gibi sadece sahne gösteri yapan bir kadın değil, Türk Cumhuriyeti’nin ilk ajanlardan biridir.

Adalet Emine Pee, edindiği istihbarat sonucu Türkiye’nin Viyana konsolosuna Almanların Paris’i işgal edeceklerini söyler. O zamanlar bu son derece önemli bir bilgidir zira henüz hiç kimse Almanya’nın Paris’i işgal etme ihtimaline inanmıyordur. 

ÖPÜLEN YANAK

Adalet hanım oyuncusu olduğu Tahir tiyatro topluluğunun Konya’daki turnesi sırasında Mustafa Kemal ile tanışır.

Adalet Hanım anılarında, Atatürk’ün başarısı için yanağına kondurduğu öpücüğü bir hafta yıkamadığını anlatır.

Türk sineması ve tiyatrosunda izler bırakmış sahne hayatı, 70 yaşına kadar sürmüştür. Adalet Hanım yurda döndükten sonra da çeşitli filmlerde oynamıştır. Bunlar; “Yanık Kaval, Uçuruma Doğru, Deniz Kızı” dır.

Zeki Müren de sık sık Adalet Hanımı dinlemeye gider ve “Ona âşık olanlardan biriydim” der.  İlk kadın ajanımız zorlu yaşamının ardından 1985 yılında Darülaceze ‘de yapayalnız bir şekilde ölür.

Bu alıntıyı okuduğumda yakın tarihimizde yaşadığımız gurur verici olaylardan birini daha yakaladığım için çok sevindim ve sizlerle paylaşmak istedim.