• ASIS (AVUSTRALYA GİZLİ SERVİSİ) DOSYASI : Avustralyalı gizli servis ajanlarına yabancı ülke topraklarında daha geniş silah kullanma izni
  • Yayın Tarihi : 2 Aralık 2018 Pazar
  • Kategori : İSTİHBARAT SERVİSLERİ & DERİN DEVLET & İSTİHBARAT KONULARI & MİT - MEH & MAH VE TEŞKİLAT-I MAHSUSA


Avustralyalı gizli servis ajanlarına yabancı ülke topraklarında daha geniş silah kullanma izni

Avustralya'da yabancı ülke topraklarında çalışan istihbarat elemanlarının kendini savunma ve hükümet için çalışanları koruma için verilen silah kullanma izninin genişletilmesi için çalışma başlatıldı. Dışişleri Bakanı Marise Payne, tasarıyla ajanların yürütülen operasyonlara karşı risk oluşturan kişilere karşı silah kullanmasının önünün açılacağını söyledi. Yazılı açıklamada istihbarat çalışanlarının yabancı ülke topraklarında rehine alınması gibi durumlarda da ölümcül silah kullanabileceği kaydedildi.

Parlamentoda ele alınacak tasarının ülkenin çıkarları için tehlikeli noktalarda çalışan istihbarat elemanları için gerekli olduğu savunuldu. Yeni tasarıyla Avustralyalı ajanların Batılı muadilleriyle aynı çalışma kurallarına kavuşacağı vurgulandı.

Afganistan ve Irak gibi ülkelere birlik gönderen Avustralya'nın diplomatik temsilciliklerine yönelik tehditler nedeniyle alarm seviyesi artırılmıştı.