• ADIV (BELÇİKA GİZLİ SERVİSİ) DOSYASI : Belçika’da istihbarat sorumlusuna gözaltı
  • Yayın Tarihi : 16 Şubat 2019 Cumartesi
  • Kategori : İSTİHBARAT SERVİSLERİ (ASKERİ - SİVİL) & DERİN DEVLET & İSTİHBARAT KONULARI & MİT - MEH & MAH VE TEŞKİLAT-I MAHSUSA


Belçika’da istihbarat sorumlusuna gözaltı

AB ve NATO’ya ev sahipliği yapan Belçika’da, askeri istihbarat biriminde karşı istihbaratın başındaki isim olan Clement Vandenborre’un, iç soruşturma kapsamında görevden geçici olarak uzaklaştırıldığının ve hakkında Rusya’ya gizli belge sağlama suçlamasının bulunduğunun ortaya çıkması ülkeyi karıştırdı.

Flamanca yayın yapan De Morgen’in ortaya çıkardığı olay, Vandenborre’un 2016’da Sırbistan’daki özel bir operasyonda bir Sırp ajana gizli belge ve bilgilere erişim sağlamasına dayanıyor. Gizli belgelerin yanlış şekilde kağıt öğütücüde imha edilmesi de suçlamalar arasında. Sorunun daha vahim bir hal almasına ise Vandenborre’un erişim sağladığı Sırp kadının Rusya için çalışan çifte ajan olmasından şüphelenilmesi neden oldu. Suçlamaların temelinde aynı birimden gelen bir ihbar mektubu yer alıyor. Yaklaşık 40 yıllık kariyeri olan Vandenborre iddia ve suçlamaları reddetti.