• İRTİCA DOSYASI /// Türbe sanıp yıllarca öptüler : Bakın ne çıktı
  • Yayın Tarihi : 16 Ağustos 2019 Cuma
  • Kategori : İRTİCA & LAİKLİK & TÜRBAN KONUSU & İSLAMİ CİHAD

ÖZEL BÜRO NOTU : DEDEMLERİN 1950’Lİ YILLARDA BİR KAPI KOMŞUSU VARDI VE DEDEMLER İLE ÇOK SAMİMİ OLDUKLARI İÇİN SIK SIK EV ZİYARETLERİ YAPARLARDI. BU KOMŞULAR ÇOK DİNDAR İNSANLARDI. DEDEMİN EV KOMŞUSU OLAN HAKKI AMCA EVİNİN EN MÜSTESNA YERİNDE BİR RAFIN ÜZERİNDE ARAPÇA BİR KİTAP BULUNDURUYORDU. DEDEM DE HEP MERAK EDERMİŞ, BİR GÜN FIRSATINI BULUNCA SORMUŞ HAKKI AMCAYA. O DA KURAN-I KERİM DEMİŞ. ANCAK DEDEM DE ÇOK DİNDAR BİR İNSAN OLDUĞU İÇİN BİR ARA FIRSATINI BULUNCA HAKKI AMCANIN KURAN-I KERİM DEDİĞİ KİTABI ALIP İNCELEMİŞ. DEDEM ÇOK İYİ OLMASA DA ARAPÇA OKUR-YAZARDI. KİTABI ELİNE ALDIĞINDA BUNUN KURAN OLMADIĞINI ARAPÇA YAZILMIŞ DİNİ ÖYKÜ KİTABI OLDUĞUNU ANLAMIŞ VE ÇOK GÜLMÜŞ. İŞTE BU YAZIDAKİ HİKAYEDE BENZER. İNSANIMIZ DİN KONUSUNDA HURAFELERE O KADAR ALIŞTIRILDI Kİ HER SAKALLIYI ŞEYH, HER MEZARI DA TÜRBE ZANNEDİYOR. ALLAH AKIL VE FİKİR VERSİN. ERKUT ERSOY & ÖZEL BÜRO GRUBU

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Turgut Mahallesi sakinleri ve civarda yaşayanlar, yıllarca kapısına gelip dua etti, duvarlarını öptü. İnsanlar mezarı Çağbaba olarak biliyordu. Dilek dilemeye gelenler, şifa arayanlar sık sık ziyaret ediyordu. Ancak gerçek bambaşkaydı.

Türbe olduğu sanılan yapıda arkeolojik çalışmalar yapıldı ve Antik Karia uygarlığında yaşayan gladyatör (dövüşçü/savaşçı) Diagoras'a ait bir mezar olduğu belirlendi. Mezar hakkındaki bir diğer önemli özellik ise, 2 bin 300 yıllık ve 6 metre yüksekliğindeki bu anıt mezar, dünyanın yedi harikasından biri olan Mousoleum’a benzerliğiyle dikkat çekiyor ve Türkiye’de ayakta kalan tek piramit mezar olma özelliğini taşıyor.

Diagoras ödüllü bir dövüşçü

Arkeograf ve yazar Raşit Öztürk, “Bu boksörün resimleri falan daha yeni bulundu. İki oğlu var ve iki oğlu da boksördür. Diagoras’ın ödülleri vardır, bu ödüller bir yığın tapınaklarda var. Diagoras, sokaklarda dolaştığı zaman halkın alkışladığı bir boksördü " dedi.

TRT Haber'den Duygu Tuncer'in haberine göre, yöre insanı mezarda kaçak kazı yapanların, öldüğü, boşandığı ya da hasta olduğuna inanıyor.