• İRTİCA DOSYASI /// DİYANET’İN ÇOCUK EĞİTİMİ : DÜNYAYI MELEKLER YÖRÜNGEDE TUTUYOR VE DÖNDÜRÜYOR
  • Yayın Tarihi : 25 Şubat 2019 Pazartesi
  • Kategori : İRTİCA & LAİKLİK & TÜRBAN KONUSU & İSLAMİ CİHAD


DİYANET’İN ÇOCUK EĞİTİMİ : DÜNYAYI MELEKLER YÖRÜNGEDE TUTUYOR VE DÖNDÜRÜYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından süreli olarak yayımlanan Aile dergisinin temmuz sayısındaki bir yazıda “Dünyayı melekler taşıyor ve döndürüyor” deniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından süreli olarak yayınlanan Aile dergisinin temmuz sayısındaki yazı çocuk eğitiminde gelinen noktayı özetledi. Diyanet’in sitesinde de “Çocuklara Melekleri Nasıl Anlatalım?” başlığı ile yayımlanan yazıda “Dünyayı melekler taşıyor ve döndürüyor” denildi.

BirGün’den Erk Acarer’in haberine göre; Diyanet İşleri Uzmanı Fatma Yüksel Çamur’un kaleme aldığı yazıda okul çağındaki 7-8 yaşındaki çocuklara soyut dinsel kavramların nasıl öğretileceği konusunda şöyle bilgi veriliyor: “Bir çocuğa melek cin şeytan cennet cehennem vb. soyut varlıklardan bahsedebilmemiz için çocuğun soyut kavramları algılayabilecek zihinsel olgunluğa erişmesi gerekmektedir. 4-6 yaş döneminde çocuk somut düşünme aşamasında olduğundan bu konuları anlatmak kafa karıştırıcı olabilir. Okul çağı dediğimiz 7-8 yaş dönemi çocuğunun zihinsel yeterliliği soyut düşünmeye adım atacak seviyeye ulaşmıştır. Dini inancın hikâyelerle şekillendiği bu dönemde çocuğun hayal dünyasında Allah peygamber ahiret melek vb. tasavvurlar dini hikayeler aracılığıyla oluşur. Melekler ile ilgili bilgiyi gerektiği kadar ve hikâye içerisine yerleştirerek anlatmak çocuğun konuyu kavramasını kolaylaştıracaktır. ”

MELEKLER ELEKTRİĞE BENZİYORMUŞ!

Yazıda “Çocuğa verilen örnekler meleklerin yaratılış amacını ve vazifelerini anlatmalı; onların görüntüsü şekli ile ilgili tasvirler içermemelidir” deniyor. Bu vazifeler ise bir baba-çocuk öyküsü üzerinden anlatılıyor. Baba çocuğuna önce kar taneleri birbirlerine hiç değmeden yere inmelerini “her birini meleklerin taşıması” olarak açıklıyor: “Melekler elektrik değil ama görünmedikleri ve çok güçlü oldukları için onları elektriğe benzetebiliriz. Melekleri Allah’ın koyduğu kanunları evrende uygulayan ‘görünmez ordu’ olarak düşünmek daha doğru” diye anlatıyor.

YÖRÜNGE VE MELEKLER MESELESİ

Aynı yazıda evren ve dünyanın güneş etrafında dönüşü de şu ifadelerle anlatılıyor. Baba önce ‘evreninin yasaları’ndan söz ediyor: “Dünya’mızın Güneş etrafındaki dönüşü Rabb’imizin evrende uyguladığı yasaya bağlı. Biz buna ‘doğa yasaları’ diyoruz. Acaba Dünya’mız akıllı bir varlık olmadığına göre bu yasaya uygun hareket etmesini kim sağlıyor?’ diye soruyor. Ardından da ‘bilgi veriyor: “Doğru Dünya’mızı taşıyan görünmez melek ordusu var. Nasıl kar tanelerini taşıyıp toprağa bereket getiren melekler varsa Dünya’mızı yörüngesi etrafında taşıyıp bizim dört mevsim mutlu ve sağlıklı yaşamamızı sağlayan melekler de vardır elbette. ”

LİNK : https://odatv.com/diyanetin-cocuk-egitimi-dunyayi-melekler-yorungede-tutuyor-ve-donduruyor-24071853.html