<www.turkishnews.com/tr/content/wp-content/uploads/2020/04/image005- 2.jpg>
İngiltereyi kurtaran ve yöneten İskitler, Ön Türkler : KING ARTHUR VE EXCALIBUR
King Arthurun babasinin , ve yuvarlak masa sovelyelerinin ISKIT Turkleri oldugunun bir kaniti daha calismada verilmisdir
16 Kasım 2016
ARTHUR VE EXCALIBUR
Sir Bedivere’nin Ekskalibur’u suya atışı (Aubrey Beardsley, 1894)
Littleton ve Thomas; “The Sarmatian Connection” kitabında, Kral Arthur’un babası Pandragon’un ismini Ban-Tarkan olarak açıklarlar. İlk kelimede “yaygın Doğu Avrupa kelimesi” PAN’ı ikincisinde ise Türkçe üzerinden alınmış eski Anadolu kelimesi Tarkan’ı görürler.
Bağlantı gerçekten ilginç ama PAN kelimesi yaygın olmayıp Lehçeye münhasırdır: bay, bey anlamına gelip, nihayetinde Avar dönemne gider. Bunun BAN biçimi ise Romen Boşnak ve Hırvat bölgelerinde, ayrıca Macar ve Bulgar dillerinde görülür. O da aynı kaynağa, nihayetinde Türkçe bayan’a gider. Tarkan’ın ise Türkçe bağlantısı doğrudur ama eski Anadolu dillerinden alınmamış, Orta Asya’da getirilmiştir. Yazarlar, Arthur’un sağ kolu Bedivere’in ismini de Türkçe Bahadır ile karşılaştırırlar, tabii Rusça ve Macarca gibi Doğu Avrupa dillerinde yaygın olduğunu belirterek.
<www.turkishnews.com/tr/content/wp-content/uploads/2020/04/image003- 1.gif>
Yazarlar tarafından, sihirli kılıcın adı Excalibur Kafkaslardaki bir Sarmat kabilesi olarak kaydedilen Kalyb’ların adıyla bağlanır. Bunu şimdiki kılavuz kelimemizin eski Türkçe biçimi kolavur/kalavur ile ilişkillendirmek yerinde olabilir. Kılavuz biçimi kayıtlarda hep rehber anlamıyla karşımıza çıksa da Bulgar ve Avar dönemi kayıtlarında rastladığımız eski biçimi olan “kolavur” karşımıza yönetici unvanı olarak beliriyor.
Arthur efsanesindeki bazı nüshalarda geçen kutsal kazanın ( Annwn Kazanı) mukabili Milat sıralarının , yani Hun ve Sarmat çağının bütün kaya resimlerinde görülebilir. Kazan başında dini tören yapan kamlar ve anlaşılan bu törenle kutsanan savaşçılar bu kaya resimlerinin üç temel ögesidir.kazılarda çok sayıda demir kazan bulunduğunu da söylemeliyiz. (Orta Avrasya Boyunca Hiong-Nu Tarzı Kazanlar, Erdy).
Doç. Dr.. Osman Karatay’ın “Türklerin Kökeni ” kitabından

<www.turkishnews.com/tr/content/wp-content/uploads/2020/04/image004- 4.jpg>
Hun Türklerinin Kazanları- İstanbul Askeri Müze (B.Tarhan Albümünden)
Asagida ise Turkish Forumdan daha once yayinlamis oldugumuz bir bilgi
Ingiltereye basbakan olur demissin bir Turk icin, olur tabii ne icin olmasin Anglo saxon tarifi Turkden pek uzak degil .. bilhassa Ingiltereyi kuranlar, Nerede diye sordugun Iskitler olduktan sonra.. Tahmin ederim henuz Ingilterenin isgalci Roma imparatorluguna karsi vermis oldugu istiklal savasinin Iskitlerin onderliginde ve liderliginde yapildigi bilgisine henuz ulasmadin.. Iskit Turkleri dunyanin dort bir kosesine dagilmisdir pek cogu anadoludadir, bir kismi Rus adi altindadir, diger Turk boylari ile, Fakat konumuz olanlar : Roma imparatorlugu genisleme surecinde Kafkaslarda Iskitler ile kapisir.. iki orduda temele inersek Turkdur..ve savascidir Romalilar kazanir fakat zayiatlari cokdur.. Iskitlere bir teklifde bulunurlar ya onlar icin 15 sene Askerlik yapacaklar yada olecekler Iskitler Askerlik yapmayi Kabul ederler ve Ingiltereye gonderilirler. Iskitler sozlerini tutar !5sene sonra pek geri donen yokdur .. Bunlarin cocuklarida Roma ordusuna yazilirlar. Fakat Zulum bunlari Local guruplara yardima dogru yonlendirir .. King Arthur ve yuvarlak masa sovelyeleri iste bu ilk gelen Iskitlerin cocuklaridir Hiristiyan olmuslardir ve Ingiltereyi hur bir devlet olarak kurarlar… Aslinda bu sana Selcuklari hatirlatmis olmali Esir olarak usak olarak Turk sehirlerinden sag olarak aldiklari gencler bir gun ayaklanarak .. Araplarin ustunde en buyuk devleti kurmuslardir ve haclilara karsi islami koruyan kalkan olmuslardir.. detaylari bildigini tahmin ederim.
LİNK : okonuz.blogspot.com/2016/11/arthur-ve-excalibur.html
Alinti. www.turkishnews.com/tr/content/2020/04/24/ilt-turkish-forum-eturkiye yiz-biz-sahsi-facebok-hsabima-tas-idigim-e-turkiyeyiz-bis-listesindan-sayin- ayla-cokbudak-hanimi-n-bir-paylasmasinin-elestirilmesi/