TARİH : İKİNCİ ABDÜLHAMİD HAN’IN ASYA PROJESİ


İKİNCİ ABDÜLHAMİD HAN’IN ASYA PROJESİ
Ekim 30, 2011
üzerinde yıllarca çalışılmış, araştırmalar yapılmış kayıtlara geçirilmiş projedir.
ne yazık ki dejenere edilmiş tarihimizde bu konudan da bahsedilmez.
tıpkı ikinci abdülhamid’in israil’in kurulmasını 50 sene nasıl ertelediği, türk tarımının baltalanmak istenmesine karşın önlemler aldırdığı, ingiltere’ye nasıl karşı istihbaratlar yaptırdığı ve istihbarat alanında osmanlı’yı dünyanın bir numaralı memleketi haline getirdiği, dünyanın dört bir yanına ne amaçla elçiler, heyetler gönderildiğinden bahsedilmediği, yazılmadığı gibi.
LİNK : galeri.uludagsozluk.com/r/193127/ <galeri.uludagsozluk.com/r/ikinci-abdülhamid-in-asya-projesi-193127/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/ikinci-abdulhamid-han in-asya-projesi/return%20void(0);> +

ikinci abdülhamid in asya projesi, öncelikle emperyalist avrupa’ya karşı güçlü bir kutup yaratma düşününün eseridir. rus imparatorluğu’nun sıcak denizlere inememesinin sebebidir.
asya projesinde ilk adım orta asya türkleri ve asya müslümanları’nın bilinçlendirilmesi ile atılmış, abdülhamid’e bağlı özel istihbaratçılar orta asya’da önemli 5. kol faaliyetlerinde bulunmuş, ayrıca direk sultan’ın talimatı ile çin ile temas kurulmuş ve çin müslümanları için burada okullar açılmıştır.
(bkz: abdülhamid in çin e gönderdiği nasihat heyeti <www.uludagsozluk.com/k/abdülhamid-in-çin-e-gönderdiği-nasihat-heyeti /> ) (bkz: pekin hamidiye islam üniversitesi <www.uludagsozluk.com/k/pekin-hamidiye-islam-üniversitesi/> ) www.gizemlitarih.c <www.gizemlitarih.com/wordpress/wp-content/uploads/Seylandaki-Hamidiy e-Erkek-Okulu-%C3%B6%C4%9Frencileri-okulun-%C3%B6n%C3%BCnde-1901.jpg> .%C3%B6n%C3%BCnde-1901.jpg <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/ikinci-abdulhamid-han in-asya-projesi/return%20void(0);> +
<www.uludagsozluk.com/e/8208538/>
-bu arada konu ile alakalı değil ama kendilerini üçüncü abdülhamid olarak niteleyen ve oy avcılığı yapanlar filistin için bir taraflarını yırtarken doğu türkistan için kıllarını kıpırdatmamaktadır. demek abdülhamid olabilmek o kadar da kolay değil.-
bu faaliyetler dışında hindistan müslümanları ve hint adalarındaki müslümanlara özel ilgi ve alaka gösterilmiş, bunların bilinçlendirilmesi amacı ile abdülhamid’in bizzat kendi belirlediği asya projesi misyonerleri bu bölgelerde uzun yıllar sürecek çalışmalarda bulunmuşlardır.
abdülhamid han’ın asya projesi’nin en önemli ayaklarından biri de japonya idi.
japon imparatoru meiji bizzat abdülhamid han tarafından müslüman olmaya davet edilmiş, japonya ile önemli bir müttefiklik tesis edilmiştir. (bkz: ertuğrul fırkateyni <www.uludagsozluk.com/k/ertuğrul-fırkateyni/> ) galeri.uludagsozluk.com/r/193129/ <galeri.uludagsozluk.com/r/ikinci-abdülhamid-in-asya-projesi-193129/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/ikinci-abdulhamid-han in-asya-projesi/return%20void(0);> +

lakin osmanlı ile japonya’nın bu yakınlaşması ingiltere ve rusya’yı fevkalade rahatsız etmiş, ingiliz ve rus ajanları bu dostluğu bozmak için ellerinden gelen çabayı sarfetmiştir.
bu yakınlaşmayı takiben patlak veren rusya-japonya savaşı esnasında sultan japonya’ya yine kayıtlara geçmeyen bir şekilde hatrı sayılır yardımlarda bulunmuştur.
sultan’ın asya projesi osmanlı coğrafyası dışında devam ettiği gibi ülke sınırları içerisinde de uygulanmaktaydı. hicaz demiryolu ve musul ve kerkük’ün sultan adına tescil edilmesi bu projenin ülke içerisindeki en önemli göstergeleri idi şüphesiz.
kızıl sultan. bizlere hep kötü, gerici, yobaz olarak lanse edildi.
oysa o, ileri görüşlü, bilgili, çağdaş bir stratejistti. osmanlı’nın çökmesini salt varlığı ile uzun yıllar engellemişti.
e peki asya projesi? o hala sultan’ın hayatta iken kurduğu sistem dahilinde devam etmekte. hiç kimsenin şüphesi olmasın.
LİNK : galeri.uludagsozluk.com/r/193131/ <galeri.uludagsozluk.com/r/ikinci-abdülhamid-in-asya-projesi-193131/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/ikinci-abdulhamid-han in-asya-projesi/return%20void(0);> +

bugün hindistan’ın iki yanında pakistan ve bangladeş varsa, endonezya diye bir devlet varsa, orta asya türk cumhuriyetleri ruslaşmadan 1990’lı yıllara kadar gelip bugün bağımsız birer devlet ise bunlar ikinci abdülhamid’in asya projesi’nin başarısındandır.
ruhun şad olsun kızıl(!) sultan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir