HONG KONG DOSYASI : Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası Onaylandı


<21yyte.org/media/k2/items/cache/6354e7e866e2d5bd866648d09dc21f0a_XL .jpg>
Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası Onaylandı
30 Haziran 2020
Çin hükümeti, Hong Kong’da uygulanması planlanan ve merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan Ulusal Güvenlik Yasası’nı onayladı.Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi.
Yasa oylamasının 162 daimi komite üyesinin evet oyu kullandığı biliniyor. Kongre’nin onayını almasının ardından yasanın 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı duyuruldu.
Hong Kong’da geçen yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve suçluların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti. Çoğunlukla barışçıl ortamda geçen gösterilerde, geç saatlerde sokakta kalan protestocular ile polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.Bölgede aylarca süren protestoların ardından yerel hükümet geçen yıl 23 Ekim’de tasarıyı geri çekmişti.Bu yıl Hong Kong sakinleri Ulusal Güvenlik Yasası’na karşı protestolarla tekrar sokaklara çıkmayı amaçladı. Bazı örgütler destekçilerini hükümetin yasağına rağmen toparlanmaya çağırsa da, birçok sivil aktivist bunu riske almadı ve planlarını terk etti. Kısa vadede daha aktif polis faaliyeti ve polisin büyük yürüyüşlere izin vermeme kararı insanları kesinlikle etkileyecektir.Muhtemelen yeni yasaya göre sert ceza Hong Kong’daki tamamen protesto zihniyetini öldürmeyecek, ancak pek çoğunun bunun çok daha riskli bir olay olacağını savunuyor.
Diğer yandan Batı’dan ve Hong Kong’daki muhalefetten tepki gören Ulusal Güvenlik Yasası kararı ise Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 28 Mayıs’ta kabul edilmişti.Yasa, bu adımdan sonra Kongrenin Daimi Komitesi tarafından detaylı şekilde formüle edilerek Hong Kong’un temel yasasına eklenecek. Bu sürecin birkaç ay alacağı tahmin ediliyor. Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor.Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, Ulusal Güvenlik Yasası’na ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın “ulusal güvenliği tehdit eden çok küçük bir azınlığı cezalandıracağını” açıkladı.
ABD bu konu ile ilgili, Hong Kong’u”Tercih edilen ticaret”statüsünden çıkarmayı düşündüğünü,Çinli yetkililere vize kısıtlamaları getireceğini ayrıca yerel özerkliği ve özgürlükleri kısıtlamakta sorumlu saydığını vurguladı.ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ABD’ye hizmette vize kısıtlamalarını ve eski Komünist Parti yetkililerinin Hong Kong’un özerkliğini, haklarını ve özgürlüklerini baltaladığını ifade etti.Avrupa Birliği liderleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i Hong Kong’da yasayı yürürlüğe koyma planında “çok olumsuz sonuçlar getireceği” konusunda uyardı.Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Ulusal güvenlik yasası “bir ülke, iki sistem”ilkesini ciddi şekilde yıpratma riski taşıyor. Çin’in bu yasayı uygulamakla devam ederse çok olumsuz sonuçlar doğurduğunu da aktardık” diye açıklama getirdi. Hong Kong Özerklik Yasası, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı uygulamakta zorluk çıkartıyor ve Çin’in Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’na uymamasına “maddi olarak katkıda bulunan” bireyler veya şirketler için zorunlu yaptırımlar oluşturmaya çalışıyor.
Yasan: Sara Huseynguluzade