SON DAKİKA

16:21 - JİTEM DOSYASI /// VİDEO : TERÖRİSTLERİN GÖRMEKTEN BİLE KORKTUĞU EFSANE KOMUTANLAR – EŞREF BİTLİS VE EKİBİ

16:05 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları

17:07 - JİTEM DOSYASI /// Sedat Peker’in iddiaları : JİTEM davalarında son durum ne ?????

17:13 - HAVACILIK DOSYASI /// VİDEO : ÜCRETSİZ DRONE EHLİYETİ NASIL ALINIR ????? DRONE LİSANS BAŞVURUSU – İHA-1 / İHA-0)

15:25 - HAVACILIK DOSYASI : Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu ???

20:32 - HAVACILIK DOSYASI /// E. Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp : Atatürk Havalimanı eski statüsüne yeniden kavuşturulmalıdır

17:00 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : NATO’nun gayrimeşru çocuğu : Gladyo

09:30 - GLADYO DOSYASI /// CEYHUN BOZKURT : GLADYO UNSURLARI ÜLKEMİZDE YENİDEN BİR DİZAYN PEŞİNDE !!

16:24 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : Ölümcül Robinson R-44 Kazası

05:26 - HAVAYOLLARI DOSYASI /// VİDEO : Yolculara Asla Söylenmeyen 15 Uçuş Sırrı

15:19 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : Kasaturadan kuantum fiziğine Gladyo

15:43 - DENİZLERİMİZ DOSYASI : TARİHİN FIRTINALI SAYFALARINDAN * ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN TRAJİK YOLCULUĞU – (Bölüm I – II – III – IV)

22:30 - GLADYO DOSYASI /// Hikmet Çiçek : BİR GLADYO OPERASYONU KIZILDERE VE SAMANLIKTA SAKLANANLAR !!!

14:15 - KONTRGERİLLA DOSYASI : ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU “YEŞİL” KOD ADLI MAHMUTT YILDIRIM İLE İLGİLİ 40 YILLIK SIRRI AÇIKLIYOR

19:00 - TAZİYE MESAJI : Tunceli’de Eren- 7 Operasyonunda yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

18:22 - AK PARTİ DOSYASI /// MÜYESSER YILDIZ : Erdoğan’ın Abisi İsmail Kahraman’ın Başkenti Neresi ???

18:17 - GÜNDEM ANALİZİ /// MÜYESSER YILDIZ : 82’nci Vilayetimiz Kerkük “Bölücü Kebapçılardan” Daha Mı Önemsiz ???

18:12 - AMERİKA DOSYASI /// ERCAN CANER : Trump geri mi dönecek ???

18:08 - YAHUDİLER DOSYASI /// ERCAN CANER : Yahudi Burnu Şakaları Neden Tehlikeli

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

HONG KONG DOSYASI : Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası Onaylandı

HONG KONG DOSYASI : Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası Onaylandı
Bu haber 05 Ekim 2020 - 17:28 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


<21yyte.org/media/k2/items/cache/6354e7e866e2d5bd866648d09dc21f0a_XL .jpg>
Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Yasası Onaylandı
30 Haziran 2020
Çin hükümeti, Hong Kong’da uygulanması planlanan ve merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan Ulusal Güvenlik Yasası’nı onayladı.Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi.
Yasa oylamasının 162 daimi komite üyesinin evet oyu kullandığı biliniyor. Kongre’nin onayını almasının ardından yasanın 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı duyuruldu.
Hong Kong’da geçen yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve suçluların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti. Çoğunlukla barışçıl ortamda geçen gösterilerde, geç saatlerde sokakta kalan protestocular ile polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.Bölgede aylarca süren protestoların ardından yerel hükümet geçen yıl 23 Ekim’de tasarıyı geri çekmişti.Bu yıl Hong Kong sakinleri Ulusal Güvenlik Yasası’na karşı protestolarla tekrar sokaklara çıkmayı amaçladı. Bazı örgütler destekçilerini hükümetin yasağına rağmen toparlanmaya çağırsa da, birçok sivil aktivist bunu riske almadı ve planlarını terk etti. Kısa vadede daha aktif polis faaliyeti ve polisin büyük yürüyüşlere izin vermeme kararı insanları kesinlikle etkileyecektir.Muhtemelen yeni yasaya göre sert ceza Hong Kong’daki tamamen protesto zihniyetini öldürmeyecek, ancak pek çoğunun bunun çok daha riskli bir olay olacağını savunuyor.
Diğer yandan Batı’dan ve Hong Kong’daki muhalefetten tepki gören Ulusal Güvenlik Yasası kararı ise Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 28 Mayıs’ta kabul edilmişti.Yasa, bu adımdan sonra Kongrenin Daimi Komitesi tarafından detaylı şekilde formüle edilerek Hong Kong’un temel yasasına eklenecek. Bu sürecin birkaç ay alacağı tahmin ediliyor. Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor.Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, Ulusal Güvenlik Yasası’na ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın “ulusal güvenliği tehdit eden çok küçük bir azınlığı cezalandıracağını” açıkladı.
ABD bu konu ile ilgili, Hong Kong’u”Tercih edilen ticaret”statüsünden çıkarmayı düşündüğünü,Çinli yetkililere vize kısıtlamaları getireceğini ayrıca yerel özerkliği ve özgürlükleri kısıtlamakta sorumlu saydığını vurguladı.ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ABD’ye hizmette vize kısıtlamalarını ve eski Komünist Parti yetkililerinin Hong Kong’un özerkliğini, haklarını ve özgürlüklerini baltaladığını ifade etti.Avrupa Birliği liderleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i Hong Kong’da yasayı yürürlüğe koyma planında “çok olumsuz sonuçlar getireceği” konusunda uyardı.Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Ulusal güvenlik yasası “bir ülke, iki sistem”ilkesini ciddi şekilde yıpratma riski taşıyor. Çin’in bu yasayı uygulamakla devam ederse çok olumsuz sonuçlar doğurduğunu da aktardık” diye açıklama getirdi. Hong Kong Özerklik Yasası, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı uygulamakta zorluk çıkartıyor ve Çin’in Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’na uymamasına “maddi olarak katkıda bulunan” bireyler veya şirketler için zorunlu yaptırımlar oluşturmaya çalışıyor.
Yasan: Sara Huseynguluzade

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER