SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları

HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları
Bu haber 17 Haziran 2021 - 16:05 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları
28 Temmuz 2019
Günümüzün karmaşık ve modern muharebe ortamında alçaktan uçan düşük süratli helikopterler; hafif silah, roketatar, radar/lazer/ısı güdümlü füzeler ve hava el yapımı patlayıcı düzeneklerine karşı hassas, çok pahalı ve hiçbir işe yaramayan oyuncaklardır.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Temmuz 2019

Irak-2003
Omuzdan atılan ısı güdümlü bir füzenin hedefinde Birleşik Devletler ordusuna ait bir CH-47 Chinook modeli ağır yük helikopteri vardır, namluyu terk eden füze havada hızla ilerler ve çift rotorlu helikoptere isabet eder.
Helikopterin içinde Irak’ın batısından Bağdat uluslararası havaalanına gitmekte olan Birleşik Devletler askerleri bulunmaktadır. Görgü tanıklarının ifadelerine göre ısı güdümlü füzenin isabeti sonrasında helikopterde bir patlama meydana gelir ve yangın başlar, helikopterin burnu yukarı doğru kalkar ve müteakiben kontrolden çıkarak yere sertçe çarpar.
Yere sertçe vuran 10 tonluk ağır yük helikopteri tamamen imha olur, parçaları geniş bir alana yayılır. Askeri yetkililerin ifadelerine göre; CH-47 Chinook helikopterinde bulunan herkes ya ölmüş, ya da ağır şekilde yaralanmıştır. Yaralanan askerlerden bazılarında iç kanama ve ağır yanıklar mevcuttur.
Birleşik Devletler Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld, Washington’da bir açıklama yapar; Amerika için trajik bir gün olduğunu, uzun sürecek olan bir savaşta yine trajik günler olacağını, fakat bunların gerekli olduğunu, karmaşık ve zor bir savaşın parçası olduğunu dile getirir.
Omuzdan atılan ısı güdümlü füze ile vurulan CH-47 Chinook modeli ağır yük helikopterinde 33 yolcu ve 3 mürettebat bulunmaktadır. Askeri yetkililer 10 tonluk helikopterin Rus yapımı SA-7 modeli omuzdan atılan bir ısı güdümlü füze tarafından vurulduğunu açıklarla. Görgü tanıklarına göre havada hızla ilerleyen, Strela adıyla bilinen SA-7 ısı güdümlü füze, helikopterin arka tarafındaki rotor sisteminin hemen altında bulunan motora isabet etmiştir.

Rus yapımı Sa-7 ısı güdümlü füze atış esnasında görülürken
Bu trajik olayda; helikopterde bulunan 16 Amerikan askeri hayatını kaybetmiş, diğer 20 asker ise ağır şekilde yaralanmıştır. Birleşik Devletler ordusu sözcüsünün açıklamasına göre; SA-7 füzesi helikoptere isabet ettiğinde patlamamış, fakat 10 tonluk CH-47 Chinook ağır yük helikopterinin motoruna büyük hasar vermiştir. Pilot, hasarlı motorla helikopteri emniyetli bir şekilde yere indirememiş ve yere hızla çarpan helikopter çarpmanın tesiriyle parçalara ayrılmıştır.
7 Kasım 2003 tarihinde ise Black Hawk modeli Amerikan helikopteri bir RPG-7 roketi ile vurularak düşürülmüş ve olayda 6 Amerikan askeri hayatlarını kaybetmiştir.
Aynı yıl Kasım ayının sonlarına doğru da Irak’ın Mosul kentinde, yerden açılan hafif silah atışlarından kaçınmaya çalışan Birleşik Devletler ordusuna ait iki adet Black Hawk helikopteri havada çarpışmış ve bu trajik kazada da 17 Amerikalı hayatlarını kaybetmiştir. İlk belirlemelere göre; 5 asker yaralıdır ve 1 asker de kayıptır.
Tangi vadisi, Wardak eyaleti, Afganistan. 6 Ağustos 2011 tarihinde vurularak düşürülen CH-47 Chinook helikopterinden arda kalanlar. Foto: Mohammad Nasir/Associated Press
SA-7, kızıl ötesi güdümlü bir füzedir. Yavaş ve alçaktan uçan hava araçlarına karşı kullanıcı, lançer üzerinde bulunan artı kılı kullanarak hedefe nişan alır ve tetiğe yarım basar. Tetiğe yarı basılması ısı güdümlü füzenin arayıcı başlığını harekete geçirir ve hedefi izlemeye başlamasını sağlar.
Füzenin arayıcı başlığı ısı yayan ve arka planla kontrast oluşturan bir hedef tespit ettiğinde hafif bir sesli ikaz duyulur. Bu sesli ikaz, nişancının tetiği tam olarak çekebileceği anlamına gelmektedir. Bütün omuzdan atılabilen ısı güdümlü füzeler gibi SA-7 füzesinin de kullanımı çok kolaydır.
Irak-2005
CH-53E Super Stallion modeli ağır yük helikopteri, 26 Ocak 2005 tarihinde Ürdün sınırı yakınlarında düşer ve helikopterde bulunan toplam 31 kişinin tamamı hayatlarını kaybeder.

Japonya Okinawa’da kaza kırım geçiren CH-53 E Super Stallion (Süper Aygır) modeli ağır yük helikopterinden kaza sonrası arda kalanlar. Foto: Scoop.it
Irak topraklarındaki en yüksek rütbeli Amerikan Deniz Piyadeleri subayı olan Tümgeneral John Satler, her kazadan sonra yapıldığı gibi bir açıklama yapar ve ”Irak halkına demokrasi getirme görevimizi sürdürerek hayatını kaybedenleri onurlandıracağız” der.
Afganistan – 2011
Afganistan’ın Wardak eyaletinde CH-47 Chinook modeli helikopter kaza-kırım geçirir. Kazada 30 Amerikalı, 1 Afganlı sivil tercüman ve 7 Afgan komando hayatını kaybeder. Afganistan’daki en üst rütbeli Amerikalı subay Tümgeneral John Allen, ”bu trajik kayıp nedeniyle duygularımızı ifade edecek hiçbir söz yok” ifadelerini kullanır.
Taliban sözcüsü Zabiullah Mujahid ise helikopterin bir eve baskın düzenlendiği esnada Taliban savaşçıları tarafından bir roketle vurularak düşürüldüğünü açıklar.
Amerikalıların tek tesellisi, olayda hayatlarını kaybeden Amerikalıların Bin Laden baskınına katılan askerler olmamasıdır. Olayda hayatını kaybedenler arasında bir de köpek bulunmaktadır.
The New York Times gazetesi ise ismini açıklamadığı bir askeri yetkiliye dayandırdığı haberinde, 10 tonluk CH-47 Chinook modeli ağır yük helikopterinin bir roketatar (RPG) tarafından vurulduğunu yazar.

RPG-7 Roketatarı ile görülen yüzleri örtülü Taliban savaşçıları. Foto: Daily Mail
RPG-7, Sovyetler Birliği yapımı bir geri tepmesiz tanksavar silah olup, dünyada en çok kullanılan tanksavar silahıdır. Etkili menzili 400 metredir. Oldukça sağlam ve fiyatı çok ucuz olan bir silahtır. Beton duvar ve çeliğin yanı sıra alçaktan ve düşük süratte uçan helikopterlere karşı da oldukça etkilidirler.
Savaş ciddi bir iştir, hataları affetmez. Özellikle de alçaktan uçmakta olan, ağır ve düşük süratli bir helikopter ile düşman bölgesi içinde uçulurken daima dikkatli olmak iyidir.
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER