• GÖÇMEN DOSYASI /// İSMAİL ZELVİ : KİM BU SURİYELİLER ????
  • Yayın Tarihi : 31 Temmuz 2019 Çarşamba
  • Kategori : GÖÇMENLER & MÜLTECİLER & İLTİCA

Arzı Mevud hedefine ulaşmak için, Nil-Fırat arasında etnik temizliği bölgedeki halkları bir birine düşürerek yapan üst aklın oyunu Türkiye’deki Suriyelilere de sıçradı. Arzı-Mevud-‘a karşı koyabilecek yegane millet Türk milletidir. Bunu bilen plan kurucular, Türkiye’yi yumuşak karnından vurmak için istihbarat servislerinin aygıtı olan sosyal medya üzerinden bir Suriyeli düşmanlığı körüklüyorlar.

Seçim süreciyle ayyuka çıkan Suriyeli düşmanlığına hükümet te duyarsız kalmadı. İstanbul’da oturma izni olmayan Suriyelileri kayıtlı oldukları illere göndermek için kolları sıvadı.  Yabancı istihbarat servislerinin operasyon alanı olan sosyal medyada tabela karşıtlığı ile başlayan kampanya yabancı düşmanlığına evrildi.

İç savaş başlamadan önce Suriye’deki nüfusu ve etnik yapıyı inceleyenler, Irak’ta olduğu gibi sosyal medya yaygaralarının hedefinin Suriyeli Türkler olduğunu rahatlıkla görürler. Yerinden yurdundan edilen bu insanların topraklarında bugün kimin hüküm sürdüğüne bakarsanız oyunun emperyalist bir kurgudan ibaret olduğunu görürsünüz. Irak’ta hedef Saddam, Suriye’de hedef Esad mıydı? Irak’ın işgalinden sonra gelişen olayların hedefin doğrudan Türklük olduğunu görmemek için kör olmak lazım. Irak ile ilgili son bir notu aktararak Suriye’ye geçeceğim. Irak Meclisi Kerkük ile ilgili aldığı yerel seçim kararı ile Türkmenleri sevindirdi. Kerkük’te nüfusu ABD desteği ile değiştirmek isteyenler ise hayal kırıklığına uğradı. Kerkük, tarih boyunca Türk’tü, emperyalizmin kurgularıyla Türk kimliğini kaybedemezdi. Seçimlerde dışardan gelenlerin oy kullanamayacağı hükmü paravan devlet için Kerkük petrollerine göz dikenlerin heveslerini kursağında bıraktı.

Suriye’de iç savaş başlamadan etnik yapıya bir göz attınız mı? Mesela Türkiye’nin ısrarla Salih Müslim’i Ankara’ya davet ettiğinde, Suriye’nin kimlik vermediği Kürtlerin toplam sayısı ne kadardı. 21 milyonluk Suriye’de 300 bin. En iyimser tahminle bir o kadar da kimlik alan olduğunu düşünürseniz, bugün ABD desteğiyle Suriye topraklarının hemen hemen yarısına hakim olan  PKK/PYD’nin ne kadar insanı topraklarına el koyduğunu, kimlerin toprakları üzerinde kimlerin saltanat sürdüğünü görürsünüz. 2014 rakamlarıyla 10 milyon Suriyeli yerinden edildi. PKK/PYD’nin bugün hüküm sürdüğü bölgelerden kaçanların tamamı Türkiye’de.

Tıpkı Anadolu olduğu gibi Irak ve Suriye’de bir Türk toprağıdır. Bunu ben söylemiyorum tarih söylüyor. 1060 Şam ve Kudüs Selçuklu komutanları tarafından feth edildi. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Halep’te 72 bin 457  Türk yaşıyordu. Atatürk te bu yüzden Halepliler için Arapça konuşan Türkler cümlesini kurmuştur. 1877-78 Rus savaşından sonra bölgeye Kafkaslardan sadece 100 bin Türk yerleştirildi. Fransız Manda yönetimi,  500 bin Türk’ün olduğunu kayıt altına almış. Ceber Kalesi’nde bulunan daha sonra Eşme’ye taşınan Süleyman Şah Türbesi’nin etrafı Türkmen köyleriyle dolu. 1995 rakamlarına göre Suriye’de 1 milyon Türkçe konuşan insan vardı. Verileri izan sahibi olarak okuyabilenler en az 3 milyon Türk/Türkmen’e biz bugün Suriyeli dendiğini bilir.  Suriyeli Türklerin, 1946 Anayasası,  1958 toprak reformu,  1972 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle arazi ve toprakları ile birlikte Türk kimliklerinin ellerinden alındığını kaç kişi biliyor.

Bir Kobani Aynel Arab efsanesidir söylenip gider. Kurtuluş savaşı yıllarında Türkmenlerin en yoğun olarak yaşadığı yerin Aynel Arab olduğunu Osmanlı Arşivleri söylerse sizin için bu ne ifade eder. Osmanlı arşivlerinde adı Görük, Göbek Heyde diye geçen Aynel Arab’da İç savaş başlamadan önce söz de Kürt nüfusunun yüzde 10 olduğu, savaşın ilk yılarında burada El Nusra’nın hakim olduğunu, gelişen olaylar sonrasında Rejimin PKK/PYD ile işbirliği yaparak Nusra’yı ve buradaki nüfusun tamamına yakınını çıkardığı gerçeği karşısında ne diyeceksiniz?

Sözün özü, savaş öncesi Halep’te 1 milyon 250, Hama Humus’ta 1 milyon, Şam’da 750 bin, Golan’da 50 bin, Rakka’da 50 bin, İdlib’de 50 bin Suriye vatandaşı Türk yaşıyordu.

Şu Anda Esat’ın hakim olduğu Suriye topraklarında 9 milyon insan yaşıyor. 11.5 milyon insanın 7 milyonu ülke içinde olmak üzere yer değiştirdiği biliniyor. 1 milyon kişi öldü.

Suriyeli göçmenler sadece Türkiye’de değil, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’da yoğun olarak yaşıyorlar. Lübnan’da yaşayan mültecilerin 150 bini Türk. Türkiye’deki Suriyelilerin 500 bini Türkçe konuşan Türkmen. Irak’ta da Suriye’de de oyun Türklüğün yok edilmesi üzerine kurulmuş. Türk ordusunun Suriye’de kurulmak istenen terör devleti koridorunu kırmak için hamleye hazırlandığı bir sırada bu Suriyeli tartışmasının nereden çıktığını anlamadınız mı? Türkiye bu oyunu seyrederek ya kendi sonuna da göz yumacak veya Ümmetin tekrar dirilmesine vesile olarak yeni nesillere onurlu bir hayat ikram edecektir. Vesselam….