Rus Sniper Tüfeği ”Emniyetli Mesafe” Kavramını Yeniden Tanımladı
15 Aralık 2017
ABD Ordusu tarafından hazırlanan bir rapora göre; yeni Rus keskin nişancı tüfeği, geleceğin muharebe sahasını şekillendirebilir.
Yazar: David Hambling Popular Mechanics, 8 Aralık 2017
Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15 Aralık 2017

Halen Ukrayna ve diğer yerlerde görülen yaygın Rus savaş taktiklerinde muharebe sahasında sniper tüfekleri üç kademeli olarak kullanılmaktadır. İlk iki kademedeki keskin nişancılar en iyi nişancılar için dahi büyük bir sorun olsalar da Ruslar en elit keskin nişancılarını, hedeften yaklaşık olarak 2,000 yarda (1828 metre) mesafedeki üçüncü kademede kullanmaktadırlar. Birleşik Devletler Ordusu tarafından hazırlanan bir raporda, üçüncü kademede kullanılan bu elit keskin nişancılar, T-5000 Tochnost keskin nişancı tüfeği sayesinde çok daha öldürücü hale gelmişlerdir.
Rus Yeni Nesil Savaş El Kitabı adlı raporda, Rus yapımı keskin nişancı tüfeklerinin, son 15 yıldır ABD ordusunun karşılaştığı bütün sniper tüfeklerinden çok daha gelişmiş oldukları ve alışılmış sniper karşı koyma taktikleri ile yerlerinin belirlenmesi ve vurulmalarının mümkün olmadığı belirtilmektedir. Basitçe ifade etmek gerekirse; Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılan keskin nişancı tüfeklerinden çok daha iyidirler.

Dragunov tüfeğinden hedefin görünüşü, Ekim 2017. Foto: GETTY / Vitaly Timkiv
T-5000 modeli tüfekten önce Rus ordusu, iyi kalitede bir sniper tüfeği olan fakat optik sistemleri yetersiz olan Dragunov modeli keskin nişancı tüfeklerini kullanmaktadır. Amerikan McMillan TAC-338 modeli sniper tüfeği, 1,700 yarda uzaklıktaki hedefleri vurabilirken Dragunov tüfeğinin azami etkili mesafesi ise sadece 800 yardadır.
Yeni T-5000 tüfeğinin ise bu sınırlamalar ile hiç işi yoktur. Dragunov tüfeğinde, neredeyse İmparatorluk Rusya’sı zamanından beri kullanılmakta olan eski mermilerin yerine, Lapuo Magnum (.388 kalibre) mermisi kullanılan T-5000 sniper tüfeği, 5,000 foot-pound kapasitesinde bir enerji açığa çıkarmaktadır. Bu enerji seviyesi, kendinden önceki bütün tüfeklere oranla iki kat daha fazla bir enerji seviyesidir.

Moskova merkezli silah tasarımcısı ORuzejnyje SIStemy ( <en.orsis.com/> ORSIS) firması, tüfeğin imaline 2011 yılında başlamıştır. Firma, Rusya’nın köklü bir geçmişe sahip olan Yüksek Hassasiyetli Atış Ulusal Federasyonunun uzmanlığından faydalanmaktadır ve silahın imalinde dünyadaki mevcut en gelişmiş teknolojileri kullanmaktadır. ORSIS Firması, sniper tüfeğinin imalinde, metalleri çok hassas şekillerde kesebilen makineler, dijital kontrollü fırınlar, kriyojenik bir bölme ve Rusya’daki tek video ölçme sistemine sahip kesme-taşlama makinesi dâhil olmak üzere, benzersiz araç ve donanım kullandıklarını iddia etmektedir.
T-5000 keskin nişancı tüfeğinin imalinde Almanya, Avusturya ve Birleşik Devletlerden getirilen metaller kullanılmaktadır ve Rus yapımı silahlar hakkında her zaman nazik olmayan Firearm Blog dahi bu mucize silahın kalitesini alkışlamaktadır.

T-5000 Tochnost ve Lapuo Magnum Mermileri
Daha kaliteli metaller, mermiler ve optik sistemlerin kullanılması; bir keskin nişancı tüfeğinin çok daha fazla hassas olması ve 200 yarda mesafeden atılan bir merminin bir inçlik bir çember içine yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. 0,5 dakika değerindeki bu yay, T-5000 sniper tüfeğine 2,000 yarda mesafede de ölümcül bir isabet oranı sağlamaktadır, silahın uluslararası atış müsabakalarında favori haline gelmesinin nedeni de budur.

Foto: GETTY / mIKHAIL JAPARIDZE
Halen ateşli silah ve nişancılık eğitmenliği ve yazarlığı yapan eski Sovyet Spetsnaz özel kuvvetler mensubu Marco Vorobiev, T-5000 keskin nişancı tüfeğini; ”Halen kullanılmakta olan bütün hassas silahlar ile boy ölçüşebilen bir silah” olarak tanımlamaktadır. Vorobiev’e göre çok iyi tasarlanan ve küçük partiler halinde imal edilen T-5000 sniper tüfeği, seri imal edilen bir tüfekten çok daha özel bir statüdedir.
Ve küçük partiler halinde imal edilen bu keskin nişancı tüfekleri, Irak ve Ukrayna dâhil, bütün dünyada çatışma bölgelerinde görülmeye başlamıştır. Silah, halen Rusya düzenli ordu birlikleri ve Federal Güvenlik Servisi (Eski KGB), Federal Koruma Servisi (ABD Gizli Servisi gibi) ve Ulusal Muhafızlar tarafından tedarik edilmektedir. Teslimatların başlangıçta 2020 yılında tamamlanması öngörülmesine rağmen, bu yıl içinde bazı birlikler silahları teslim almaya başlamışlardır.
122 mm çok namlulu roket ve dron saldırılarının olduğu bir çağda, bir sniper tarafından hareket edemeyecek bir duruma getirilmek çok önemli olarak görülmeyebilir. Fakat muharebe sahasında sabit bir birlik, birkaç dakika içinde roket atışları tarafından imha edilebilir. Rus Yeni Nesil Savaş El Kitabında belirtildiği gibi, sniper nişancıları tarafından hareketsiz hale getirilen düşman unsurları, çok namlulu roketler tarafından ateş altına alınarak kolaylıkla imha edilebilirler.

ORSIS
Şimdilik hayatta kalabilmek için tek çözüm kaçmaktır. Rapor, bir Rus sniper timi tarafından etki altına alınmaya başlanıldığında, derhal temasın kesilmesini tavsiye etmektedir. Herhangi bir tereddüt, düşman keskin nişancıları ve/veya roket atışlarından kaynaklanan kayıpların artmasına neden olacaktır. Bu kaçış taktiğinin dezavantajı, mevzii almış durumdaki düşman keskin nişancılarının, kendileri hiç kayıp vermeden veya çok az bir kayıpla en az iki dost unsurun kaybedilmesine neden olmalarıdır.
Rapor bunun yanı sıra, ordunun yeni tehditle başa çıkabilmesi için gelişmiş taktiklere ihtiyacı olduğunu da ifade etmektedir. Gelişmiş yeni taktikler; sis el bombaları kullanmak, birlikleri özel silahlar ile donatmak veya düşman keskin nişancılarını tespit ederek saldırmak üzere Switchblade gibi taktik taşınabilir dronlar kullanmak olabilir.
Fakat T-5000 daha henüz muharebe sahasında yerini almıştır ve çok daha güçlü sniper tüfekleri de halen yapım aşamasındadırlar. Lobaev Arms firması, Sumrak (Twilight) tüfeği ile 2015 yılında 3,720 yarda (3,400 metre) mesafedeki bir hedefi vurarak dünya rekoru kırdığını iddia etmektedir. Geçen ay firma bu rekoru 4,600 yarda (4,206 metre) ile egale etmiştir. Hassas rüzgâr bilgisi ve dünyanın dönüşünden kaynaklanan düzeltmeye gereksinim duysalar da bu sniper tüfekleri ”emniyetli mesafe” tanımını yeniden belirleyecek ve muharebe sahasının yeni efendileri olacaklardır.
Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.