• ROTSCHILD & ROCKFELLER DOSYASI : PARANIN GÜCÜ - Rothschild AİLESİ
  • Yayın Tarihi : 8 Temmuz 2017 Cumartesi
  • Kategori : GEORGE SOROS & KÜRESEL FİNANS ÖRGÜTLERİ


PARANIN GÜCÜ : Rothschild AİLESİ

Özellikle 19. yüzyılda Avrupalıların aldığı birçok hayati kararın perde arkasında varlığını hissettiren bu Musevi banker aile, Osmanlı"nın yıkılmasında da etkili oldu

Ailenin kurucusu olan Mayer Amschel Rothschild (1744-1812), Frankfurt"un Yahudi mahallesinde (Frankfurter Judengasse) yaşayan bir bankerdi. Henüz 6 yaşında iken ailesi ile birlikte bu mahalleye yerleşmiş, çocukluğu babası Moses Amschel Bauer"in açtığı ve para değiş tokuşu, kuyumculuk ve tekstil üzerine çalışandükkanda, ona yardımcı olarak geçmişti. Babasının ölümünden sonra Hannover"de Oppenheimer"in yanında bankacılık işlerinde çırak olarak çalışmış ve kendini kanıtlayarak onun genç ortağı durumuna gelmişti. İşte bu aşamada Rothschild soyadını alıp, bir banker olarak Frankfurt"taki baba ocağına dönmüştü. 

Kırılan gururlarının bitmeyen intikamı 

Ne var ki paranın getirdiği belirli bir saygınlığa karşın, yine de bu bölgede yaşayan diğer Yahudilere uygulanan birçok küçük düşürücü sınırlama, onun için de geçerli olmaya devam etti. 13. yüzyıldan beri Yahudilere "teşhis edilebilmeleri" için kıyafetlerinde göğüslerinin üzerinde taşıtılan sarı halka (nam-ı diğer sarı leke), onun kıyafetleri için de, aşağılayıcı bir aksesuardı. Ayrıca o da, diğer Yahudi komşuları gibi, ailesini koluna takıp, akşamları ya da tatil günleri mahallenin dışına çıkamazdı. Çünkü, iş saatleri dışında söz konusu mahalleden çıkmak, Yahudiler için yasaktı! Sadece 500 aileye yaşama izni verilen bu mahallede evlenmek için bile sıraya giriliyordu. Çünkü yılda en fazla 12 düğüne izin veriliyordu! 

Bir çok aile şirketinin örnek aldığı vasiyet! 

Bu şartlarda 5 erkek ve 5 kız çocuğu yetiştiren baba Rothschild, öldüğünde ailesine şunları vasiyet etti:

* İş yerinde kilit işlevindeki önemli pozisyonlar, sadece aileden kişilere emanet edilecek

* İşlerde ailenin sadece erkek üyeleri görev alacak.

* Ailenin çoğunluğu karşı bir karar almadığı sürece, her zaman en büyük oğlun en büyük oğlu, ailenin başkanı olacak.

* Ailede evlilikler, birinci veya ikinci dereceden kuzenler arasında gerçekleştirilecek.

* Hukuki bir envanter tanzimi ve servet neşri asla yapılmayacak.


Rothschild"in ölümünden sonra oğulları Avrupa"nın en önemli merkezlerine gidip, bankerlik faaliyetlerini oralarda sürdürdüler.

Ailenin en büyük oğlu olan ve babası ile aynı adı taşıyan Amschel Mayer Rothschild (1773-1855) Frankfurt"ta kaldı ve bankerliğe babasının bıraktığı yerden devam etti. 

Salomon Rothschild (1774-1855) bankerlik hizmetlerine Avusturya"da başladı. Ülkedeki tren yollarının yapımını da üstlenen Rothschild, Avusturya"nın en zenginleri arasına girdi. Kurduğu bankanın bir devamı olarak 1855"te faaliyete geçen Viyana"daki Credit Anstalt (kredi kurumu), onun torunu olan Albert Salomon Anselm Freiherr von Rothschild"in döneminde Reji Şirketi"ni kuran sermayedarlardan biri oldu. 

Nathan Mayer Rothschild (1777-1836) ise ailenin İngiltere kolunu oluşturdu. Oraya tekstil tüccarı olarak gidip, 18 yıl sonra Londra"da bugün de faaliyette olan N.M.Rothschilds & Sons Bankası"nı kuran bu üçüncü kardeş, İngiltere "de öylesine etkili ve zengin oldu ki, Waterloo savaşında bile hangi aşamalarda hisse satıp, hangi aşamalarda hisse alımı yapılması gerektiğini bilebildi. Savaş sırasında çarpışan taraflara borç veren aile, buğday, pamuk, sömürgelerden gelen ürünler ve silah gibi malların ticaretini, gerektiğinde kaçakçılığını da yaptı. Ayrıca Napoleon"un İngiliz ticaretinden uzak tutmaya çalıştığı kara Avrupası ile Britanya Adaları arasındaki uluslar arası ödemelerin transferlerini gerçekleştiren Rothschild Ailesi, bu dönemde çok büyük bir servet biriktirdi.

Elmas için Afrikalılar"a,tütün için Türkler"e kıydılar 

Onunla aynı adı taşıyan torunu Nathan Mayer Rothschild (1840-1915) ise, Baron ünvanı alan ilk Rothschild oldu. Kral 7. Eduard"ın çocukluk arkadaşı olan Rothschild, İngiliz Lordlar Kamarası"nda 24 yıl boyunca üyelik yapmanın yanı sıra, yaklaşık 40 yıl boyunca da birleşik sinegogların (United Synagogue) başkanı olarak görev aldı. İngiltere"yi Güney Afrika sömürgeciliğinde destekleyen Baron 1. Rothschild, yine bir Yahudi olan De Beer"in kurucusu Cecil Rhodes"i finanse edip, onunla birlikte güney Afrika elmasının nimetlerinden yararlanırken, yerli halk korkunç katliamlarla karşı karşıya kalmıştı.

Burada durup, Reji Şirketi"nin tuttuğu kolcuların öldürdüğü Türk tütün üreticilerini aklımıza getiriyoruz. Ellerindeki tütünü çok ucuza kapatmaya çalışan Rothschild"lerin Reji Şirketi"nden tütününü kaçırıp, biraz daha pahalıya başkalarına satmaya çalışan bu "emekçi" insanlar, kendi topraklarında "kaçakçı" durumuna düşürülmüş ve iddialara göre on binlercesi acımasızca öldürülmüşlerdi.

Suç kimdeydi?... Ve günümüzde Tekel birilerine satılınca suç kimin olacak?.. Rothschild"ler gibi, "parayı veririm, istediğimi alırım. İster unvan (baronluk), ister ülke (örneğin İsrail), canım ne isterse alırım" diyen "yabancı ya da yerli" para hükümdarlarının mı, yoksa bu tip "liberal" politikalar uygulayan devlet yöneticilerinin mi? 
Neyse, biz yine Rothschild hanedanının birçok anlamda ibret alınacak tarihçesine geri dönelim.. 

Kutsal topraklara adım adım...

Baron 1.Rothschild"in en büyük arzusu, kutsal topraklarda İsrail devletinin kurulmasıydı. 1875 yılında İngiltere için çok büyük önemi olan Süveyş Kanalı Kumpanyasının hisselerinin çoğunu alabilsin diye, Kraliçe Viktorya"ya birkaç saat içinde 4 milyon sterlin bulanRothschild ailesi, politik iradede gittikçe daha büyük güç sahibi oluyordu. 

Bu arada Osmanlı İmparatorluğu, kendine bağlı farklı milletlerin başkaldırmaları ile uğraşırken, Rusya ile süren savaşlarla başlayan dış borçları onu iyice zor duruma sokmuştu. Sonunda, sözde müttefiklerin inceden inceye yaptıkları plan bir bir gerçekleşti ve Osmanlı Devleti, Kutsal Toprakları da sonunda İngiltere"ye kaptırdı. İşte, RothschildAilesi için, 100 yılı aşkındır sürdürülen en büyük düş, artık gerçekleşebilecek duruma gelmişti. Belki de bu aileyi, Frankfurt"taki Yahudi Mahallesi"nden bugünlere kadar getiren "hırs" bu istek olmuştu. 

Baron 1. Rothschild"in oğlu, Baron 2. Rothschild, yani Lionel Walter Rothschild, ailenin bu isteğini gerçekleştirmeyi başardı. 

1. Balfour Deklarasyonu, onlara yollanan bir mektuptu! 

Ailenin Britanya İmparatorluğu üzerine baskısı o derece büyüktü ki, İngiliz savaş kabinesinde Dışişleri Bakanı olan Lord Arthur Balfour, 2 Kasım 1917 tarihinde uluslararası Siyonist hareketin liderlerinden sayılan Lord Rothschild"e bir mektup göndererek, Filistin topraklarında bir Musevi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirdi.

Tarihe 1. Balfour Deklarasyonu olarak geçen bu mektuptan sonra söylenenler bir bir gerçekleştirilmiştir. Mektubun gönderildiği tarihte Filistin topraklarının henüz Osmanlı"da olduğu düşünülürse,yaklaşık bir ay sonra buraları ele geçiren İngiliz askerlerin nasıl da planlı olarak oralara yollandığı anlaşılır. Peki ama bu plan gerçek anlamda ne zaman yapılmaya başlanmıştı?...

Çeşitli kışkırtmalarla savaşlara sürüklenen Osmanlı"nın o zamanlar yanında dostu olarak görünen İngiltere (ve Fransa) ve ona borç vermek için çırpınan Yahudi bankerler... Demek ki her şeyi o zamandan planlanmıştı?..Reji Şirketi de, bu planın sadece bir parçasıydı... 

Sonunda İsrail devletini kurdular 

Sonuçta, Balfour"un bu mektubu üzerine yürütülen girişimler, 1918 yılında Fransa"nın, hemen ardından da İtalya"nın desteğini sağladı. ABD başkanı Thomas Woodrow Wilson da, 1918 yılının Ekim ayında deklarasyonu desteklediklerini açıkladı.

Söz konusu deklarasyon, Orta Doğu"da bir İsrail Devletinin kurulmasına giden sürecin önemli bir kilometre taşı olmuştur. 

Rothschild Ailesi Katolik İtalya"da tutunamadı 

Kalman Rothschild (1788-1855): Kendini daha sonraları Carl Mayer von Rothschild olarak anan bu dördüncü kardeş, ağabeyi Salomon Rothschild"in verdiği görevle önce Napoli"ye gitti. Orada, Avusturya birlikleri için gönderilen paraya göz kulak oldu ve Sicilya"da Rothschild şubesi kurdu. Ancak bu, 1863"e kadar açık kalabildi. 

Fransa"daki etkileri Mitterand"dan sonra azaldı 

Jakop Rothschild (1792-1868) Bu en küçük kardeş de Paris"e gidip, orada banka kurdu ve iki ayrı kralın parasal danışmanlığını yapıp, Fransa"da ailesi için çok etkili bir konuma geldi. Adını da James de Rothschild olarak değiştirdi. Kurduğu banka 1982 yılında Mitterand hükümeti tarafından diğer bankalarla birlikte devletleştirildi. O zamandan beri daha küçük bir Rothschild & Cie Banque adı altında bir bankaları faaliyet gösteriyor. Ağabeyi Salomon"un kızı ile yani kendi yeğeni ile evlenen James de Rothschild"in bu evlilikten beş çocuğu oldu. Osmanlı"yı borçlardıran paraların çoğu onların kasasından çıktı.


İşte burada gördüğümüzgibi, Almanya"nın Frankfurt şehrindeki Yahudi Mahallesi"nden çıkıp, Prusya, Avusturya, İngiltere ve Fransa"da yönetimler için çok etkili birer finansör haline gelen Rothschild Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu"nun çöküşünde de çok önemli bir rol oynamıştır.Osmanlı"ya kaşıkla verilip, kepçeyle geri alınan dış borçların çoğu onların kasasından çıkarken, Osmanlı"yı bu borçlara iten birçok savaşın arka planında bile bu ailenin gölgesinin bulunduğu iddia edilmektedir. Hatta, yaptıkları baskılarla İsrail"in kurulmasında büyük söz sahibi olan bu ailenin, Filistinliler"e ait topraklarının satın alınmasında da, kasalarını sonuna kadar açtıkları ifade edilmektedir. Aileyi kuran baba Rothschild"in oğullarına ve torunlarına vasiyet ettiği üzere, aile, işlerini genellikle el altından yapmaya, adından ve gücünden fazla söz ettirmemeye çalışmış ama böylesine bir gücü saklamak da her zaman pek mümkün olamamıştır. Reji Şirketi"nin büyük hissedarı olduğunu, Internet"te yaptığımız kısa bir araştırmadan sonra ortaya çıkardığımız Rothschild Ailesi"ne ait bugünkü yazımızı sizlere sunarken, birçok kaynaktan yararlandık. Basılı farklı ansiklopediler, ailenin kendi resmi sitesi de dahil birçok kaynak arasında en çok bilgi edinebildiğimiz kaynak ise, Internet ortamında ortak paylaşıma açık olan Wikipedia Ansiklopedisi"nin Almanca versiyonu oldu.

Dünyanın gidişatında hâlâ çok büyük rol oynayan bu aile hakkında araştırmamızı ileriki tarihlerde belki çok daha derinleştirip, edineceğimiz bilgileri sizlerle paylaşabiliriz. Ancak günümüzün en önemli konusu, Türk tütününün, tütün üreticisinin ve TEKEL işçisininözel sektörün, "parayı insandan önde tutan" zihniyetine emanet edilip, edilmeyeceğidir. Burada yapılan, sermaye düşmanlığı değildir. Ama bir ülkeyi ülke yapan da, onun sınırları içinde yaşayan, o ülke topraklarını eken, biçen, o ülkenin fabrikalarında çalışan insanıdır. Çiftçisinden işçisine on binlerce, hatta yüz binlerce insanı ilgilendiren bir müesseseyi yani TEKEL"i,salt IMF istedi diye, ya da birilerinin parasal iştahı kabardı diye özelleştirmeye kalkmak, en iyi niyetli bakış açısıyla "saflık"tır, geçmişten ders alabilenlerin gözünde ise bu "vatanı yeniden satmak"tır. 

Para hanedanının kurucuları 

Ailenin hem soyadını koyan, hem de kaderini çizen kişi, babaMayer Amschel Rothschild oldu Oğulları da farklı ülkelere yerleşip, o ülkelerin ekonomisinde çok etkili oldular. 

Oğlu Jakop Fransa"da çok güçlenirken,İngiltere"ye giden oğlu Nathan Mayer Rothschild"in aynı adı taşıyan torunu ise Lord payesi alan ilk Rothschild oldu .

KIRIM SAVAŞI’NDA OSMANLI’YA VERİLEN İLK DIŞ BORÇTA ROL ALAN KURULUŞ İSTANBUL’A OFİS AÇTI 

Rothschild Türkiye’ye yerleşiyor.

Baron Eric de Rothschild Ekonomi Servisi Kırım Savaşı sırasında Osmanlı’ya ilk dış borç olanağında başroldeki kuruluş olan Rothschild, ilk ofisini İstanbul’da açtı. Ofisin yönetimini Yılmaz Argüden yürütecek. Dünyanın en köklü finans kurumlarından Rothschild’in Başkanı konumundaki Baron Eric de Rothschild, Türkiye’de yatırım ikliminin son derece olumlu olduğuna işaret ederek, Türkiye’de uzun vadeli ilişkilerini geliştirmek amacıyla temsilcilik açtıklarını söyledi. 

Gazetelerin temsilcileriyle bir yemekte bir araya gelen Rothschild, Türkiye ekonomisinin son derece dinamik görünüme sahip olduğuna işaret ederek ‘‘Ekonomi gelecek için olumlu potansiyel taşıyor. 

Türk firmaları gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında hızla büyüyebilecek özelliklere sahip’’ dedi. Rotschild’in Türkiye’deki partneri Marc Olivier Laurent de, Türkiye’nin tüm gelişmekte olan piyasalar için de yatırım yapmak üzere ‘‘en ideal ülke’’ konumunda olduğunu bellirterek, ‘‘Bu kapsamda Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecinde sanayi reformlarının hızlandırılması gerekiyor’’ dedi. 

ŞİRKET EVLİLİĞİ DANIŞMANLIĞI 

Türkiye’nin Rotschild ile ilk tanışması uzun yıllar öncesine dayanıyor. Baron Rothschild, bankanın Osmanlı İmparatorluğu ile geçmişi olduğuna da işaret ederek ilk kredi ilişkisinin Kırım Savaşı ardından yaşandığını söyledi. 

1864 yılında Kırım Savaşı’nın ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun Fransa ve İngiltere’nin garantisinde 5 milyon sterlin kredi aldığını hatırlatan Rothschild, ilerleyen yıllarda aynı miktardaki kredinin iki defa daha tekrarlandığını söyledi. 
Rothschild, bankanın o dönemde Mısır Hıdivi ile yakın ilişkileri olduğunu kaydederek, Osmanlı İmparatorluğu’nun aldığı kredinin garantisi niteliğinde Mısır’ın Osmanlı Hazinesi’ne ödediği miktarın teminat olarak kabul edildiğini hatırlattı. 
Banka’nın 1902’den 1980’lerin sonuna kadar Türkiye’de herhangi bir faaliyette bulunmadığını kaydeden Rothschild, Türkiye’de özelleştirme sürecinin gelişimiyle bu ülkedeki faaliyetlerini hızlandırdıklarını söyledi. 

Rothschild, büyük şirketlere, önde gelen aile şirketlerine alım-satım ve şirket evliliği konusunda danışmanlıklarıyla öne çıkıyor. 

Son dönemde Türkiye’de aktif olan Rothschild, Türk Telekom için özelleştirme alternatifleri geliştirilmesinde danışmanlık yaparken, GSM şirketleri Aycell ve Aria’nın birleşmesinde ve Telsim’in TMSF tarafından satılması aşamasında Türk Hükümeti’ne 
danışmanlık hizmeti verdi. 

Ayrıca Çolakoğlu ailesine ait Türk Ekonomi Bankası hisselerinin BNP Paribas’a satışında danışmanlık veren şirket, Garanti Bankası’na ortaklık aşamasında GE Finance şirketine ve Denizbank’ın alımında Dexia Bank’a danışmanlık yaptı.
 Dünyanın en büyük finans danışmanlık kurumlarından birisi olan Rothschild, dünyanın 25 ülkesinde 2 bin 500’den fazla personelle hizmet veriyor. 

2005 yılında Financial News tarafından yılın bankası olarak seçilen Rothschild’in dünya genelinde yaptığı işlemlerin toplam büyüklüğü 700 milyon Avro düzeyini buluyor. 

Rothschild, yaptığı 183,1 milyar dolarlık işlemle Avrupa’nın en fazla şirket evliliği danışmanlığı yapan firması konumunda. 

Cumhuriyet- Kaynak 1

Cumhuriyet- Kaynak 2