Kategori TÜRKİYE & ÜLKELER & DÜNYA İLİŞKİLERİ

TÜRKİYE VE DÜNYA DOSYASI /// RAHMİ TURAN : Türkiye’miz nasıl kurtulur ????

RAHMİ TURAN : Türkiye’miz nasıl kurtulur ???? 14 Temmuz 2021 Anayasa’nın 103’üncü maddesi gereğince Cumhurbaşkanı görevine başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde şöyle yemin eder: “Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine ant çerim.”

Daha fazlasını oku


TÜRKİYE VE DÜNYA DOSYASI /// BEKİR KAVRUK : 2021’de Dünyaya Bakış ve Sonrası

2021’de Dünyaya Bakış ve Sonrası Yazan Bekir Kavruk 04 Şubat 2021 Birinci dünya savaşı sonrası 1945’te başkan Truman döneminde dünyada yürürlüğe sokulan Bretton Woods anlaşması sonrası dünya dövizlerinin ABD dolarına, doların ise altın karşılığına endekslenmesi öngörülmüş ve dolayısıyla Amerikan İmparatorluğu ile sembolleşen Amerikan Yüzyılı başlamıştır. “Dolara hakim olan dünyaya”, “petrole hakim olan ülkelere hakim olur”

Daha fazlasını oku


TÜRKİYE VE DÜNYA DOSYASI /// Mehmet Bedri Gültekin : Dünyanın yol ayrımı

Mehmet Bedri Gültekin : Dünyanın yol ayrımı 18 Şubat 2021 Emperyalizm, “kapitalizmin en yüksek aşaması”dır. 20. Yüzyılın başından beri kendi zıddı olan Milli Kurtuluş Savaşları ve Sosyalist devrimlerle birlikte aynı zamanda insanlığın tarihsel gelişiminde yeni bir çağı karakterize eder. Emperyalizm aynı zamanda “tekelci kapitalizm”dir. Tekelci niteliği, sistem olarak çürümeye başladığını ve ölüme doğru gittiğini gösteriyordu.

Daha fazlasını oku


TÜRKİYE VE DÜNYA DOSYASI /// E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : TÜRKİYE KARŞITLIĞI TIRMANIŞTA

E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : TÜRKİYE KARŞITLIĞI TIRMANIŞTA Türkiye’nin Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Kafkasya’da, uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde sahip çıktığı, ulusal hak ve çıkarlarını gözetme ve koruma girişimleri Avrupa ülkelerini rahatsız etmiş, Fransa, Yunanistan ve GKRY’nin başını çektiği Türkiye karşıtlığı, buldukları diğer yandaşlarla birlikte tırmanışa geçmiştir. Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) yaptırım çağrısı AP, AB liderlerine,

Daha fazlasını oku