SON DAKİKA

16:21 - JİTEM DOSYASI /// VİDEO : TERÖRİSTLERİN GÖRMEKTEN BİLE KORKTUĞU EFSANE KOMUTANLAR – EŞREF BİTLİS VE EKİBİ

16:05 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları

17:07 - JİTEM DOSYASI /// Sedat Peker’in iddiaları : JİTEM davalarında son durum ne ?????

17:13 - HAVACILIK DOSYASI /// VİDEO : ÜCRETSİZ DRONE EHLİYETİ NASIL ALINIR ????? DRONE LİSANS BAŞVURUSU – İHA-1 / İHA-0)

15:25 - HAVACILIK DOSYASI : Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu ???

20:32 - HAVACILIK DOSYASI /// E. Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp : Atatürk Havalimanı eski statüsüne yeniden kavuşturulmalıdır

17:00 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : NATO’nun gayrimeşru çocuğu : Gladyo

09:30 - GLADYO DOSYASI /// CEYHUN BOZKURT : GLADYO UNSURLARI ÜLKEMİZDE YENİDEN BİR DİZAYN PEŞİNDE !!

16:24 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : Ölümcül Robinson R-44 Kazası

05:26 - HAVAYOLLARI DOSYASI /// VİDEO : Yolculara Asla Söylenmeyen 15 Uçuş Sırrı

15:19 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : Kasaturadan kuantum fiziğine Gladyo

15:43 - DENİZLERİMİZ DOSYASI : TARİHİN FIRTINALI SAYFALARINDAN * ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN TRAJİK YOLCULUĞU – (Bölüm I – II – III – IV)

22:30 - GLADYO DOSYASI /// Hikmet Çiçek : BİR GLADYO OPERASYONU KIZILDERE VE SAMANLIKTA SAKLANANLAR !!!

14:15 - KONTRGERİLLA DOSYASI : ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU “YEŞİL” KOD ADLI MAHMUTT YILDIRIM İLE İLGİLİ 40 YILLIK SIRRI AÇIKLIYOR

19:00 - TAZİYE MESAJI : Tunceli’de Eren- 7 Operasyonunda yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

18:22 - AK PARTİ DOSYASI /// MÜYESSER YILDIZ : Erdoğan’ın Abisi İsmail Kahraman’ın Başkenti Neresi ???

18:17 - GÜNDEM ANALİZİ /// MÜYESSER YILDIZ : 82’nci Vilayetimiz Kerkük “Bölücü Kebapçılardan” Daha Mı Önemsiz ???

18:12 - AMERİKA DOSYASI /// ERCAN CANER : Trump geri mi dönecek ???

18:08 - YAHUDİLER DOSYASI /// ERCAN CANER : Yahudi Burnu Şakaları Neden Tehlikeli

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

FRANSA DOSYASI /// JOE EVANS : Fransa’dan Radikal Camilere Baskın

FRANSA DOSYASI /// JOE EVANS : Fransa’dan Radikal Camilere Baskın
Bu haber 17 Eylül 2021 - 20:03 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


JOE EVANS : Fransa’dan Radikal Camilere Baskın
5 Aralık 2020
Siyasal İslam Ezilecek
Fransa içişleri bakanlığından yapılan açıklamada; radikal camilere düzenlenen baskınların, ayrımcılıkla kitlesel olarak mücadele etmek maksadıyla başladığı ifade edilmiştir.
Yazar: Joe Evans, THE WEEK, 04 Aralık 2020
Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 05 Aralık 2020

Polisler Paris kentinin kuzeydoğusunda bulunan Pantin Büyük Camisi (Grande Mosquee of Pantin) girişine bir yargı emrini asarken, 20 Ekim 2020, Fotoğraf: Julien de Rosa/EPA/EFE.
Fransız polisi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ”Siyasal İslam’ın Ezilmesi” olarak nitelendirdiği operasyon kapsamında ülkede bulunan bir takım cami ve mescitlere baskınlar başlatmıştır.
Fransız polisinin sert müdahalesi ülkede gerçekleşen birçok terör olayının ardından gerçekleştirilmektedir ve Fransa’daki 2,600 Müslüman ibadet yerinin incelenmesini kapsamaktadır. Şimdiden düzinelerce ibadet yerinin kapatılması planlanmıştır.
Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ilk dalga baskınların ayrılıkçılığa karşı büyük ve şimdiye kadar görülmemiş mücadelenin parçası olarak Paris kentinde bulunan Müslüman ibadet yerlerinde başlatıldığını açıklamıştır. Fransa RTL radyo istasyonuna verdiği demeçte Darmanin, önümüzdeki günlerde ayrılıkçı yaklaşımlarından şüphelenilen 76 adet caminin kontrol edileceğini ve kapatılması gerekenlerin de kapatılacağını ifade etmiştir.

İslam dini peygamberinin karikatürlerini, düşünce özgürlüğü konulu derste öğrencilerine göstermesi nedeniyle vahşice öldürülen tarih öğretmeni Samuel Paty için düzenlenen anma törenine katılan Fransız halkı, 20 Ekim 2020. Fotoğraf: Lewis Joly/AP
The Times dergisine göre; Macron tarafından Temmuz 2020’de atanan sağ görüşlü bakana, Macron tarafından ayrılıkçı doktrinler olarak tanımlanan ve Fransız ulusu ve değerlerine karşı terörizm ve düşmanlığı kışkırtan unsurlara karşı saldırıyı yönetmesi görevi verilmiştir.
France 24’ün haberine göre; bölgesel emniyet şeflerine gönderilen sızan bir notta Darmanin’in Paris bölgesinde 16 ve ülkenin diğer yerlerinde de 60 spesifik adresin bakanlığı yakından ilgilendirdiği yazmaktadır.
Darmanin RTL radyosuna verdiği demeçte sadece küçük sayıda Fransa Müslüman ibadet yerinin aşırılığı yaydığında şüphelenildiğini ifade etmiş ve ülkede yaygın radikalleşmenin söz konusu olmadığını sözlerine eklemiştir. Darmanin’e göre Fransa’daki Müslümanların neredeyse tamamı Cumhuriyet yasalarına saygı göstermekte ve radikalleşmenin acısını çekmektedir.
Macron’un siyasal İslam’ı ezme hamlesi geçtiğimiz Eylül ayında başlamış ve Fransız tarih öğretmeni Samuel Paty’nin Paris kentinde ve Ekim ayında üç kişinin Nice kentinde öldürülmelerinin ardından ivme kazanmıştır.

Fransa cumhurbaşkanı ”siyasal İslam” ifadesini kendilerini Fransız toplumundan soyutlayan aşırı derecede muhafazakâr Müslümanları tanımlamak için kullanmakta, bu gruptaki Müslümanlara örnek olarak da çocuklarını kayıt dışı İslami okullara gönderenleri ve küçük kızlarını başörtüsü takmaya zorlayanları göstermektedir.
Ekim ayı başlarında, Paris halkına hitaben yaptığı bir konuşmada Macron, İslam’ın günümüz dünyasında, dünyanın her yerinde kriz içinde olan bir din olduğunu ifade etmiştir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; Fransa’da İslam dininin dış etkilerden kurtarılması ve ”Aydınlanmış İslam – Islam des Lumières” oluşturulması gerektiğini dile getirmektedir.
Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazar Joe Evans’ın görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilerek paylaşılması Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin ifade edilen görüşleri ve ileri sürülen iddiaları paylaştığı anlamına gelmemektedir. Fransa’nın son yıllarda yaşadığı çeşitli terör saldırılarının ayrıntılarını, Sun Savunma Net sitesinde paylaşılan ”Öğretmenin Ölümü” <www.sunsavunma.net/ogretmenin-olumu/> www.sunsavunma.net/ogretmenin-olumu/ başlıklı yazıdan okuyabilirsiniz.

Solda Recep Tayyip Erdoğan, sağda ise zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğunu iddia ettiği Emmanuel Macron.
THE WEEK haber sitesinde paylaşılan ”France launches raids on radical mosques in crackdown on political Islam – Fransa, siyasi İslam’ı ezmek için radikal camilere baskınlar başlattı” başlıklı yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.
AKP Sözcüsü Ömer Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ”aydınlanmış bir İslam oluşturulacağını” söylemesi hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlıktır. Bu açıklama Müslümanlara saygısızlık ve provokasyondur” ifadelerine yer vermiştir.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın da Macron’un İslam dininin dünyanın her yerinde kriz içinde olan bir din olduğu yönündeki ifadeleri üzerine yaptığı açıklamada; ”Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ‘İslam krizde’ iddiası, İslam karşıtlığını ve düşmanlığını körükleyen tahrikkar ve tehlikeli bir ifadedir. Fransa’nın kendi hataları ve maceraları için İslam’ı ve Müslümanları günah keçisi yapmaya çalışmak bir akıl tutulmasıdır” değerlendirmesinde bulunmuştur.
LİNK : www.theweek.co.uk/108881/france-launches-raids-radical-mosques-crack down-political-islam?
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER