FİLM TAVSİYESİ /// BİR FİLM : “The United States vs. Billie Holiday”


BİR FİLM : “The United States vs. Billie Holiday”
Kartal Yolcu <www.tahtapod.com/yazarlar/kartal-yolcu>
ABD’de “Beyaz adamın”, bir takım bahanelerle “Siyah adamı” linç ettiği yıllar. 1937 yılında, bu linçlerin yasaklanması için senatoya bir önerge verilir.Bu önerge senatoda reddedilir.
İşte o yıllar bir şarkı doğar bu linçleri anlatan. “Strange Fruit”dir ismi, yani Garip meyve. Beyaz adamın siyahları linç ettikten sonra ağaçlara asmasıdır konu. Bu şarkıyı söyleyen yayan, o yıllarındünyanın en iyi jazz kadın sesi olan Billie Holiday’dir.Sözleri şöyledir:
Güneyin ağaçları Garip bir meyve verir Kanlıdır yaprakları Kökleri kan içindedir
Kara bedenler sallanır Güneyin rüzgarlarında Garip meyve asıldır Kavak ağaçlarında
Görkemli güneyin Kır manzarası Yuvalarından fırlamış gözler Ve çarpık ağzı Manolya kokuları Tatlı ve tazeleyen Ve sonra keskin bir koku Yanan bir bedenden yükselen
İşte size bir meyve Kargalar talan etsin diye Yağmur toplansın üzerine diye Esen rüzgarlar kurutsun diye Güneşte kavrulup kurusun diye Ağaçlar toprağa döksün diye İşte size garip ve acı bir meyve
Bu şarkı ABD’de “halkı kışkırttığı ve isyana teşvik ettiği” gerekçesiyle yasaklanmaya çalışılır. Bu şarkıyı söyleyen Billie Holiday’in FBI tarafından gizli bir operasyonla hedef hâle getirilir, tutuklanması için komplolar kurulur. Yıllar süren takibe ve tacize maruz kalır. Evet Billie Holiday bir uyuşturucu bağımlısıdır, kurtulmaya çalışır cezaevine düşer özel hayatında dengesizlikler yaşar.
Bu film işte bu dönemi ve Billie Holiday’in hayatını anlatır. Jazz severler zaten izler de sinema severlerin de izlemesini tavsiye ederim.
Pulitzer ödüllü Suzan-Lori Parks’ın senaryosunu kaleme aldığı bu film 2021 yapımıdır. Billie Holiday’i canlandıran ABD li şarkıcı Andra Day çok başarılı bir oyunculukyapmış. Filmi internette aratın, ücretsiz izleyebilirsiniz.
NOT: Filmi izlerken çocuklarınızı ekrandan uzak tutmanızı tavsiye ederim .

VİDEO LİNK : https://youtu.be/Web007rzSOI

Bir cevap yazın