Aydınlık’ın dikkat çektiği FETÖ bürosu mahkeme kararında
19 Temmuz 01:00
Gazeteci Hrant Dink’in FETÖ’cüler tarafından katledilmesine ilişkin davanın gerekçeli kararında, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kurduğu C-5 bürosuna dikkat çekildi. Büronun, kumpasların merkezi olduğu belirtildi.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 4 bin 532 sayfalık gerekçeli kararında, o dönem İstihbarat Daire Şubesi’nde C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in yasadışı kurduğu ‘C-5’ bürosu anlatıldı.
Kararda, Hrant Dink, Rahip Santoro, Zirve Yayınevi cinayetleri, Ergenekon ve diğer tertip davalarla bu büronun ilgilendiği belirtildi.
Büro, Haziran 2006’dan 23 Mayıs 2012’ye kadar illegal bir şekilde çalışma yürüttü. 6 yıllık dönemde Dink cinayeti ile ilgili 62, Ergenekon’la ilgili 131, Malatya Zirve cinayeti ile ilgili 79, Büyük Birlik Partisi lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü ile ilgili 69, aşırı sağ faaliyetler, etnik gerginlikler, milli hassasiyetleri istismar faaliyetleri ile ilgili 21 bin 886 adet olmak üzere 22 bin 219 adet evrakın düşümü yapıldı.
TERTİP HAZIRLAMA BÜROSU!
Gerekçeli karara göre Haziran 2006’dan itibaren Ergenekon, Balyoz, Zirve Yayınevi gibi kumpasların altyapısı bu gizli büroda hazırlandı. Yılmazer’in kurduğu bu bürodan, o dönemin amirleri olan İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un da yardımcıları Necmettin Emre ve Vedat Yavuz’un da haberi yoktu.
C-5 bürosunda yapılan hazırlıklar ile Ergenekon operasyonları başlatıldı. Örgüte ait yayın organları eliyle, kamu kurumları, MGK, Başbakanlık, yüksek yargı, Cumhurbaşkanı ve tüm toplum, devlet içinde ulusalcı bir yapılanma olduğuna inandırıldı. Kurumları buna inandırmak için ise bir taraftan Danıştay suikastı, Zirve Yayınevi, Dink cinayetlerini gerçekleştirecek kişiler koruyup kollandı.
AYDINLIK DUYURDU
Aydınlık C-5 Bürosunu 6 Ekim 2014’te ‘Ulusalcılara karşı C-5 Bürosu’ bağlığıyla kamuıyuna duyurdu. Haberde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan büronun kodunun “C 5”, faaliyet alanının ise “Ulusalcılık” olduğu belirtildi. Tertip bürosu, FETÖ sicilli polis şefi Ramazan Akyürek’in, Dink cinayeti soruşturmasındaki şüpheli sorgusunda ortaya çıktı. Eski İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek’e sorgusunda “C-5 Bürosu”nun kuruluşu ve faaliyetleri soruldu. Akyürek, daire başkanlığı döneminde “Ulusalcılık faaliyetlerine yoğunluştıklarını” belirterek “Ulusalcılık faaliyetleri benim dönemimde çok fazla arttı. Bununla ilgili olarak, eskiye nazaran arkadaşların çalışmaları da arttı. Bu bana arz edildi. Bu çerçevede ne kadar personel ihtiyacı varsa tahsis ettim” ifadelerini kullandı.
Ramazan Akyürek, Dink’e suikast bilgisinin gizlenmesinde olduğu gibi tertip bürosu için de dönemin C Şube Müdürü, tutuklu polis şefi Ali Fuat Yılmazer’i işaret etti. Akyürek “Ulusalcılık faaliyetleri artmıştı. C Bürosu da bu konulara bakıyordu. Benim dönemimde C Şubesi’nin ne ihtiyacı varsa yerine getirilmiştir. Ali Fuat Yılmazer böyle bir teklif getirdiyse büro ona göre kurulmuştur” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2007 yılında ulusalcılığı, “aşırı sağ faaliyetler” başlığı altında terör kapsamına aldığı ortaya çıkmıştı.
Aydınlık’ın 2016’daki 3 bölümlük yazı dizisinde de C-5’in faaliyetleri yer aldı. Dizideki faaliyetlerden biri şöyle: “2006 yılının Haziran ayında Ergenekon tertibi için yasadışı kurulan C-5 Bürosu, 22 Temmuz 2007’deki seçimlerin ardından İşçi Partisi’ne ajan gönderdi. Haber almak üzere İşçi Partisi’nde görevlendirilen C-5’in Yardımcı İstihbarat Elemanı, partinin kamuoyuna açık paylaştığı görüşlerini aktardığı için 475 TL aldı.”