• ERMENİ SORUNU DOSYASI /// CEM CÜNEYD CANAN : Ermeni Meselesine Bakmak
  • Yayın Tarihi : 12 Şubat 2017 Pazar
  • Kategori : ERMENİ SORUNU


İLETEN : Cem Cüneyd Canan - ccc@cccanan.com

1915’deki zorunlu göç kararı, 1915 Ermeni Tehciri, Ermenilerin isyan ve düşman orduları ile işbirliğine karşı alınmış zorunlu bir karar olduğu hepimizin bildiği gerçektir. Sözde Ermeni soykırımı, doğrusu Ermeni Tehcirini defalarca yazdım. Değerli, tarihçiler, yazarlar da eserleriyle, yazılarıyla konuyu dile getirerek, toplumu bilgilendirdiler.

Peki, Devlet Kurumları, on beş yıldır ne yaptı?

Bu soru nereden çıktı?

Ermeni diasporası ve yandaşları, daima sözde soykırımını ister aleyhlerinde, ister lehlerinde olsun kendilerince konuyu daima gündemde tutuyorlar. Ermenistan Devlet yetkilileri de, hemen arkasından diasporanın açıklamalarını Türkiye’yi hedef alarak destekliyorlar.

Geçmiş yayınları dikkatlice incelediğinizde, Ermenilerin ne yaptığını, Türkiye’nin ne yaptığını açıkça görürsünüz. Mesela; Haziran 2016, Almanya “Ermeni soykırımı” tasarısını Federal Meclis kabul etti.

Ekim 2016, Fransa “Ermeni soykırımı” iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa senato da kabul edildi.

Sadece bu iki konuda biz ne yapmışız? Onlar neler yapmış? Bakınız..

Biz sadece diplomatik dili de tartışılacak kısa bildiri yayınlıyoruz. Ermeniler ise dünyayı ayağa kaldırıyor!

Son olarak, Ocak 2017 de Danimarka Parlamentosu (Folketing) ve Fransa Anayasa Konseyi 1915 olayları ile çok önemli kararlar aldı.

Danimarka Parlamentosu sorunun tarihi belgelerin tarihçilere açılarak serbest tarih araştırmaları yoluyla çözülmesini, tarihi olaylar hakkında Parlamentonun hüküm vermeme geleneğini devam ettireceği hakkında karar verdi.

Fransa Anayasa Mahkemesi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsayabilecek şekilde “bazı suçların reddinin suç sayılmasına” ilişkin yasanın ilgili hükmünü iptal etti. Fransa Anayasa Mahkemesi, bu kararı ile Gayssot ve AİHM’İN PERİNÇEK İsviçre davasına ilişkin kararına paralel, 1915 de ki tarihi olayların tartışma konusu yapılabileceğini, Ermeni iddialarının reddinin cezalandırılmasına ilişkin yasaların ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini de ayrıca teyit etmiştir.

Biz ne yapmışız. Her zaman ki gibi;

“Fransa Anayasa Konseyi dün açıkladığı kararla, Fransa Parlamentosu'nun 22 Aralık 2016 tarihinde kabul ettiği "Eşitlik ve Vatandaşlık Yasası “nın, inkâr suçunun kapsamının mahkeme kararıyla soykırım olarak nitelendirilmemiş olayları da içerecek şekilde genişletilmesini öngören maddesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine ve Fransa Anayasasına aykırı olduğuna karar vermiştir.

Fransa Anayasa Konseyi, 2012 yılındaki kararının devamı niteliğini taşıyan ve ihtilaflı tarihi olaylar konusunda ülkemizin bugüne dek savunduğu ilkelerle uyumlu bu kararıyla, hukukun üstünlüğüne ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan ifade özgürlüğü ilkelerine bağlılığını bir kez daha göstermiştir.

Karar, tarihsel ihtilaflara ilişkin demokratik tartışmaların, kısır iç politika mülahazalarıyla hukuka aykırı şekilde kısıtlanmasının engellenmesi açısından önemli bir hukuki kazanımdır.

Bu tür ihtilafları siyasi amaçlarla istismar çabası içinde olan çevrelerin bu karardan gerekli dersleri çıkaracağını ümit ediyoruz. ” Bildirisini yayınladı.

İzleyip, Ermenilerin ne yapacağını, hatta hukukî kararı kabul etmediklerini de göreceğiz!

Bildiğiniz gibi, son dönemde Azerbaycan-Ermenistan arasında sıcak çatışmalar yaşandı. Ermeniler Dağlık Karabağ’da ikinci bir Ermeni devleti kurmak için ellerinden gelen her yola başvuruyorlar. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu konuda var gücüyle karşı duruyor. Bizim ne kadarından haberimiz var? Neden yaşananların ne olduğunu bütün açıklığı ile bilemiyoruz?

Son günlerde Ermeni kaynakları, Amerika’nın yeni Cumhurbaşkanı Donald Trump’a hitaben, Amerikalı Ermeniler adına Prof. Hovhannes I. Pillikian tarafından yazılmış bir mektubu internette yayınlıyor.

Türk Milletinin onurlu bir ferdi olarak, almış olduğum aile, millet ve devlet terbiyesinin sorumluluğu ile mektup metnini buraya alamıyorum. Her önemli konuyu bir bildiri ile geçiştiren Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda ne yaptığını veya ne yapacağını doğrusu çok merak ediyorum.

İlgilenenler için:

http://www.armenianlife.com/2017/01/18/open-letter-to-president-trump-of-the-american-armenians/