• ERMENİ SORUNU DOSYASI : LOS ANGELES’DA MEYDANA GELEN VE PROVOKASYON KOKAN BİR OLAY VASITASIYLA TÜRKİYE’YE VE TÜRKLERE KARŞI NEFRET SÖYLEMİ DEVREYE SOKULDU
  • Yayın Tarihi : 1 Şubat 2019 Cuma
  • Kategori : ERMENİ SORUNU & SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI


LOS ANGELES’DA MEYDANA GELEN VE PROVOKASYON KOKAN BİR OLAY VASITASIYLA TÜRKİYE’YE VE TÜRKLERE KARŞI NEFRET SÖYLEMİ DEVREYE SOKULDU

Ermenice-İngilizce olarak iki dilde yayımlanan Ermeni-Amerikan gazetesi Asbarez’de 30 Ocak 2019 tarihinde  “Ermeni Okullarındaki Nefret Suçu İçin Toplum Tek Vücut Oldu” başlıklı, Türkiye’ye ve Türklere karşı nefret ve düşmanlıkla dolu bir özel haber yayımlanmıştır.[1] Birçok AVİM yorumunda, bu gazetenin Los Angeles'ta (Kaliforniya) Batı ABD Ermeni Devrimci Federasyonu Merkez Komitesi tarafından (Dashnaktsutyun veya kısaca Taşnaklar olarak bilinmektedir) yayınlandığını belirtilmiştir.[2]

Söz konusu haber aşağıdaki girişle başlamaktadır:

“Bu, bir Yahudi okulunun yanına Nazi gamalı haç konulmasına eş değerdedir.” Bu ifade, Los Angeles Şehir Meclisi üyesi Paul Koretz’in Salı sabahı Encino’daki Kutsal Şehitler Ferrahian Lisesi’ne ve Canoga Park’taki AGBU Manoogian-Demirdjian Okulu’na emniyet güçlerinin nefret suçu ve nefret olayı olarak isimlendirdikleri Türk bayraklarının asılmasını tarif etme şeklidir.”

Haberde ayrıca aşağıdaki iddiada bulunulmaktadır:

“Ferrahian ve Manoogian-Demirdjian okullarının yetkilileri Salı sabahı erken saatlerde okula geldiklerinde Türk bayraklarıyla kaplı binalarla karşılaştılar.  Her iki okuldaki yöneticiler önce hemen öğrenci birimlerinin güvenliğini sağlamak ve aynı zamanda Los Angeles Polis Merkezi tarafından nefret suçu olarak değerlendirilen olayları rapor etmek için harekete geçtiler. Toplum bu küstah ihlali ve saldırıyı anlamlandırmaya çalışırken, Çarşamba sabahı her iki okulda da işler normale döndü. ”

Haberde, tüm bunların iyi hazırlanmış bir gösterinin parçası olduğu izlenimini veren etkinliklerle ilgili bir dizi fotoğraf ve video mevcut. Bunlar, gösterinin, Birinci Dünya Savaşının Doğu Cephesi’ne ilişkin çarpıtılmış Ermeni anlatımlarını ön plana çıkarmak ve bu anlatımı insanların zihnine enjekte etmek amacına yönelik biçimde düzenlenmiş olması ihtimalini akla getiriyor. Bu kadar açık bir kışkırtma etkinliği, şüphesiz, Türklere ve Türkiye’ye karşı nefret söylemi yoluyla Türk ve Türkiye karşıtı fikirleri yaygınlaştırma teşebbüsüdür.

Haberde, bazı yerel otoritelerin açıklamalarına atıf yapılmaktadır. Örneğin, Los Angeles Kent Konseyi üyesi Paul Koretz’in bu kışkırtıcı olayı; “Bir Yahudi okulunun yanına Nazi gamalı haç konulmasına eşdeğer” olarak nitelendirmiştir.  Los Angeles 42. Bölge Belediye Başkanı Eric Garcetti, Twitter hesabından; “Her çocuğun korkmadan okula gitme hakkı vardır. Ermeni-Amerikan topluluğu, herhangi bir korkutma eyleminin arkasında kimin olduğunu bilmeyi hak ediyor ve ben bunu kimin yaptığını anlamamıza kadar LAPDHQ'nun çalışmayı bırakmayacağını biliyorum. ” şeklinde bir tweet atmıştır. [3]

Los Angeles Kent Konseyi üyesi Paul Koretz, bu kışkırtıcı olayın failleri hakkında hiçbir bilgisi olmadan parmaklarını otomatik olarak Türkiye'ye ve Türklere yöneltmiş, adaletin altın ilkesi olan “masumiyet karinesini” bir an için bile düşünmeden Türklere ve Türkiye'ye yönelik suçlamalar dile getirmiştir.

Eric Garcetti'nin söylediklerine gelince, onlarca yıl öncesine kadar geri gidecek herhangi bir haber taraması, diasporada yaşayan Ermenilerin hiç bir şekilde Türkler tarafından yöneltilen bir tehditle karşılaşmadıklarını gösterecektir. Garcetti, geçmiş yıllarda onlarca Türk diplomatının, görevlisinin ve aile üyelerinin Ermeni diasporası tarafından finanse edilen veya desteklenen terör örgütleri tarafından öldürüldüklerini unutmamalıdır. Paul Koretz’e gelince, Türk bayrağını Nazi rejiminin simgesiyle eşitlemek cehalet, ayrımcılık ve hakaret eylemidir. Koretz, Türk bayrağını iğrenç ve ölüm saçan Nazi rejimine benzettiği için kendinden utanmalıdır.

Sonuç olarak, bu kışkırtıcı olay eksik ve yanlış bilgilendirmeye yönelik çok tipik bir girişimdir. Aynı zamanda, günümüz dünyasında toplumlar ve demokratik kurumlar için en zararlı olgulardan biri olan sahte haber yapılması ile ilgili çok iyi bir örnektir. Bu kışkırtıcı eylemin arkasındaki gerçek faillerin kim olduğunu zaman gösterecektir.

*Fotoğraf: https://google.com

[1] Ara Khachatourian, “Community Bands Together to Condemn Hate Crimes at Armenian Schools”, Asbarez, 31 Ocak 2019, http://asbarez.com/177438/community-bands-together-to-condemn-hate-crimes-at-armenian-schools/.

[2] “Armenian-Kurdish Coalition in Syrıa: Turcophobia Fuels The Hostile Feelıngs of Some İll-Minded Armenian Nationalists.  AVİM Commentary No: 2019 / 1. 04.01.2019”, t.y.

[3] “Mayor Eric Garcetti”, Twitter, 31 Ocak 2019, https://twitter.com/MayorOfLA/status/1090480015957942272.