• ERMENİ SORUNU DOSYASI : ERMENİLER BOŞ DURMUYOR /// “BBC 3”, "Musa Dağ'nda 40 gün" adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı
  • Yayın Tarihi : 2 Şubat 2018 Cuma
  • Kategori : ERMENİ SORUNU & SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI


“BBC 3”, "Musa Dağ'nda 40 gün" adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı

İngiltere merkezli “BBC 3” radyo istasyonu, ünlü Avusturya’lı yazar Franz Werfel’in “Musa Dağı’nda 40 gün” kitabı hakkında bir belgesel hazırladı.

Programı hazırlayan Yunan gazeteci Maria Margaronis, kitabın, Osmanlı İmparatorluğu’nun, kendi Ermeni kökenli üm vatandaşlarını yok etmeye karar vermesi ve böylece modern tarihinin en trajik olaylardan birine imza aması hakkında olduğunu anlattı.

Kitabın sadece Ermeni halkının direnişini ve hayatta kalma gücünü anlatmakla kalmayıp tüm dünya için bir uyarı olduğunu vurgulayan Margaronis, Werfel’in bu eserinin Hollywood’ta ekrana çıkarılmasının Türkler tarafından hep engellendiğine dikkat çekti.

1938 yılında Avusturya’nın, Nazi Almanya ile birleştiğinde yasaklanan kitap, aynı zamanda tüm dünyada 34 dillere çevrildi. Kitap, Ermeni Soykırımı sırasında tarıhi Ermeni topraklarında, Kilikya'da bulunan Musa Dağı'nda Türklerden korunan ve sonuna dek hayat mücadelesi veren bir avuç Ermeninin direnişini konu alıyor.