• ERMENİ SORUNU DOSYASI : AK PARTİ İKTİDARININ SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARNESİ (2006-2019)
  • Yayın Tarihi : 8 Şubat 2019 Cuma
  • Kategori : ERMENİ SORUNU & SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI


Yılmaz Özdil : Fransa işte şimdi mahvoldu

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un skandal Ermeni Soykırımı kararını değerlendirdi.

Yılmaz Özdil, bugünkü yazısında, AKP iktidar olduktan sonra Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlikleri hatırlattı. Özdil, "Paris büyükelçimiz, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın iki numaralı adamıdır, Hakan Fidan'ın sağ koludur.Tahminim o ki, kendisine MİT'ten derhal şu şifreli mesaj gelmiştir: “Fransa'ya tükürdüğünü yalat, ilk uçağa bilet al!"

İŞTE O YAZI:

2006…
Fransa “soykırım yok” diyeni hapse tıkan bir yasa çıkarmaya çalıştı. Fransa'yı perişan ettik, Paris büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Mevzu unutuldu. Büyükelçimizi geri gönderdik.

2006…
Kanada soykırımı tanıdı. Estik gürledik, Kanada'ya ağır bedel ödettik, Ottawa büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Hadise üç gün sonra unutuldu. Büyükelçimizi geri gönderdik.

2007…
ABD temsilciler meclisi soykırımı tanıdı. Fırtınalar estirdik, ABD'nin anasından emdiği sütü burnundan getirdik, Washington büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Sayın ahalimizin gazı alındı, büyükelçimizi geri gönderdik.

2009…
Kanada hükümeti soykırımı anma gecesi yaptı. İnfial yarattık, Kanada'ya haddini bildirdik, Ottawa büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. E anma gecesi dediğin, senede bir defa yapılıyor, en azından daha bir sene anma gecesi yok, öbür seneye kadar sayın ahalimiz çoktan unutur diye düşündük, sayın ahalimiz böyle düşünen sayın hükümetimizi yanıltmadı, unuttu, büyükelçimizi geri gönderdik

2010…
İsveç soykırımı tanıdı. Masaya yumruğumuzu vurduk, İsveç'in burnunu sürttük, Stockholm büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Sonra bir durum değerlendirmesi yaptık, Kanada'yı unutan sayın ahalimiz İsveç'i neden unutmasın diye düşündük, haklı çıktık, Kanada'yı unutan sayın ahalimiz, İsveç'i haydi haydi unuttu, büyükelçimizi gerisingeri gönderdik.

2010…
ABD temsilciler meclisi soykırımı bi daha tanıdı. Dünyayı ayağa kaldırdık, ABD'ye hesabını sorduk, Washington büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Zaten daha önce tanınmış olduğu için bu defa daha kolay unutuldu, büyükelçimizi geri gönderdik.

2011…
Fransa soykırımı tanımakla kalmadı, soykırım yok diyeni hapse tıkan yasa çıkardı. Yanardağ gibi patladık, Fransa'ya anladıkları dilden cevap verdik, Paris büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Bu defa asla eskisi gibi olmayacak, Fransa'yla tüm ilişkilerimizi kesiyoruz, ihalelere sokmayacağız, mallarını boykot edeceğiz, bundan böyle Fransız öpücüğü bile yapmayacağız filan dedik. Sonra baktık ki, Fransa jömanfu diyor, mahvolan Fransa'yı daha fazla mahvetmemek için büyükelçimizi geri gönderdik.

2012…
Bu dirayetli, basiretli ve haysiyetli politikamız neticesinde, devletleri boşverdik, belediyeler bile havaya girdi. Torino belediyesi soykırımı tanıdı. Torino tanıyınca öğrendik ki, Roma, Milano, Floransa, Venedik belediyeleri zaten çoktan tanımış iyi mi… Saldım çayıra mevlam kayıra denildi, hiç ses çıkarılmadı, zaten sayın ahalimizin de haberi olmamıştı, sayın ahalimizin haberi yokken, sayın hükümetimizin kıllık yapıp İtalya'yla arasını bozmasının alemi yoktu.

2013…
Avustralya soykırımı tanıdı. Ama telaşa hiç gerek yoktu. Zaten 1988'de gene tanımıştı. Peki bu seneki neydi böyle? Bu sefer hem Ermeni soykırımını, hem Süryani soykırımını, hem Rum soykırımını tanımıştı. Avustralya'ya göre hepsinin soyunu biz kurutmuştuk. Bunu söyleyen Avustralya'yı doğduğuna pişman etmemiz gerekiyordu, büyükelçimizi geri çağırmakla olacak iş değildi, çok daha ağır bir tepki gösterdik, Avustralya'yı kınadık! Avustralya dünya çapında prestij kaybetti, insan içine çıkacak hali kalmadı yani.

2014…
Bolivya soykırımı tanıdı. Derhal kriz masası kurduk. Kriz masasındaki istişareler neticesinde, sayın ahalimizin Bolivya'nın kararından falan haberi olmadığı gibi, Bolivya'nın haritadaki yerini bile bilmediği anlaşıldı. Böylece kriz toplantısı herhangi bir karar alınmadan, iki saniyede bitirildi.

2015…
Vatikan soykırımı tanıdı. Ateşler saçtık, küstah Papa'ya misliyle karşılık verdik, Vatikan büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Bilahare geri gönderdik. Ancak, sayın ahalimize açıklama yaparken, büyükelçimizin Vatikan'a gönderildiğini söylemedik, Vatikan sanki Londra'daymış gibi, Roma'ya geri gönderdiğimizi açıkladık. Böylece Vatikan büyükelçimiz Vatikan'dan çekilip Roma'ya gönderilmiş olduğu için sayın ahalimiz huylanmadı, meseleyi hallettik.

2015…
Bulgaristan soykırım demedi. Toplu katliam dedi. Sevindik. O kadar katliam kadı kızında da olur dedik, büyükelçimizin huzurunu kaçırmadık.

2015…
Avusturya soykırımı tanıdı. Gökkubbeyi başlarına yıktık, Osmanlı tokadını yapıştırdık, Viyana büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Viyana kapılarına dayanırız, Viyana'yı kuşatırız filan dedik, mehter marşları çaldık. Kuşatma bitince büyükelçimizi geri gönderdik.

2015…
Lüksemburg soykırımı tanıdı. Kasırgalar kopardık, bu yaptığını şımarık Lüksemburg'un yanına bırakmadık, Lüksemburg büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Bir iki ay bekledik. Baktık ki, alt tarafı 400 bin nüfuslu kıçıkırık Lüksemburg bile bizi sallamıyor, ister gönder ister gönderme diyor, sen kimsin de bizi istemiyorsun ulan, inadına gönderiyoruz dedik, sayın ahalimiz bunu da yedi, büyükelçimizi inadına tırıs tırıs geri gönderdik.

2015…
Brezilya soykırımı tanıdı. Dik durduk, eğilmedik, Brezilya'nın burnundan fitil fitil getirdik, Brezilya büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Sayın ahalimiz bu dik duruş karşısında Brezilya milli takımına gol atmış kadar sevindi. Maç bitti, tribünler boşaldı, taraftarlar evine gitti, stadyumda kimse kalmadı, soyunma odasında bekleyen büyükelçimizi geri gönderdik.

2015… Rusya soykırımı gene tanıdı. Çıt çıkarmadık. Asrın liderimizin bütün dünyada Maduro ve Putin'den başka konuştuğu devlet başkanı kalmadığı için, tanımamış gibi yaptık, Rusya'nın soykırımı tanıdığını sayın ahalimize söylemedik. Dört sene geçti, hâlâ söylemiyoruz. Arkadaş sohbeti sırasında bu mevzu açılırsa, siz de inkar edin.

2016…
Almanya federal meclisi soykırımı tanıdı. Sabrımızı test etmeleri Almanya için çok fena oldu, feleklerini şaşırttık, Berlin büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çektik. Asrın liderimiz o sırada Kenya'daydı, “büyükelçimizin Ankara'ya gelişinden sonra nihai kararımızı vereceğiz” dedi, asrın liderimiz Kenya'dan dönene kadar mevzu laga lugaya getirildi, yandaş televizyonlarımız sayın ahalimize Kenya'dan safari görüntüleri filan seyrettirdi, Almanya Malmanya unutuldu, böylece nihai kararımızı verdik, büyükelçimizi geri gönderdik.

2018…
Hollanda temsilciler meclisi soykırımı tanıdı. Büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çekemedik. Çünkü kısa süre önce, sayın bakanlarımızı adeta kedi yavrusu gibi sınır dışı ederek, kapının önüne koydukları için, vatandaşlarımızı yerlerde tekmeleyip köpeklere ısırttırdıkları için, büyükelçimizi ilk uçakla derhal geri çekmiştik. “Özür bekliyoruz, özür dilenmezse bir daha Hollanda'ya büyükelçi göndermeyeceğiz” dedik.

Sayın ahalimiz mutlu oldu, Hollanda'yı protesto ederek, portakal filan bıçakladı. Ama terbiyesiz Hollanda özür mözür dilemediği gibi, üstüne soykırımı tanıdı. Baktık ki pabuç pahalı, resmi açıklama yaparak “dünya lideri ülke olarak üstümüze düşeni yapıyoruz, Hollanda'yla ilişkilerimizi normalleştiriyoruz” dedik, yandaş medyamız “dünya lideri ülkeye de bu yakışırdı” manşetleri attı, sayın ahalimiz mutlu oldu, dünya lideri olmanın gururunu yaşadı, ortalık sütliman oldu, büyükelçimizi geri gönderdik.

Üstelik, sayın ahalimiz biraz daha fazla gurur duysun diye, general kardeşi 15 temmuz darbe girişiminden içerde bulunan arkadaşı elçi yaptık.

(Basiretli politika örneklerimizi ilk yazmaya başladığımda birkaç paragraftan ibaretti, dirayetli politikamız sayesinde neredeyse tam sayfa haline geldi.)

Ve, 2019…
Fransa cumhurbaşkanı, 24 Nisan'ı soykırımı anma günü ilan etti.

Fransa işte şimdi baltayı taşa vurdu.

Paris büyükelçimiz, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın iki numaralı adamıdır, Hakan Fidan'ın sağ koludur.

Tahminim o ki, kendisine MİT'ten derhal şu şifreli mesaj gelmiştir : “Fransa'ya tükürdüğünü yalat, ilk uçağa bilet al!”