• FİNANS DOSYASI : Nazi kodunu kıran bilgisayar öncüsü İngiliz sterlinine yüz oldu
  • Yayın Tarihi : 20 Temmuz 2019 Cumartesi
  • Kategori : EKONOMİ & FİNANS & TİCARET & DIŞ TİCARET & KRİPTO PARA (BITCOIN) & ÖZELLEŞTİRME

Nazi kodunu kıran bilgisayar öncüsü İngiliz sterlinine yüz oldu

2. Dünya Savaşında Nazilerin gizli haberleşme kodunu kıran ve Atlantik’te yol alan gemilerin korkulu rüyası Alman denizaltılarının imha edilmesini sağlayan Alan Turing, 50 Poundluk banknotların üstünde yer alacak.

2. Dünya Savaşı sadece bir cephe savaşı değildi. Savaş hava, kara ve denizde olduğu kadar da bir istihbarat savaşı idi. İngiliz ordusu istihbarat birimleri savaşta birçok önemli operasyona imza atmış, savaşın kaderini değiştirmişti.

Savaşın başında ABD, İngilizlere büyük bir lojistik destek veriyor; onlarca gemi yüzbinlerce ton silah ve malzemeyi yeni kıtadan İngiltere’ye taşıyordu.Ancak bu konvoyların önünde çok büyük bir tehlike vardı; Atlantik’te devriye gezen Alman denizaltıları. U-Botlar olarak tarihe geçen küçük ancak etkili denizaltıların görevi ABD’den gelen stratejik yardım gemilerini batırmaktı.

Alan Turing, Alman Nazilerin telsiz kodunu çözmüş hatta daha da ileri giderek kodu otomatik olarak çözen bir mekanik bilgisayar yapmayı başarmıştı.Telsiz konuşmalarının çözülmesi ile İngiliz donanması Atlantik’te gizlenen Nazi denizaltılarının neredeyse hepsini batırmayı başardı.

Turing savaştan sonra bir kahraman olmasına rağmen eşcinsel olmakla suçlandı; o yıllarda İngiltere’de eşcinsel olmak kanunen suçtu. Mahkeme tedavi olması şartı ile Turing’i şartlı tahliye etti ancak baskılara dayanamayan Turing, 42 yaşında 1954 yılında siyanür içerek intihar etti.

İngiliz Krallığı Turing’den ölümünden yıllar sonra, 2013’te, özür diledi.

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Mark Carney 2021 yılında dolaşıma girecek en büyük sterlin banknotunu kamuoyuna pazartesi günü tanıtırken yaptığı konuşmada, Turing’in savaşta çok şey başarmış bir kahraman olduğunu belirtti.Yeni 50 Poundluk banknot kağıt temelli olmayan plastik temelli bir maddeden yapılacak.