• KRİPTO PARA DOSYASI : Amerikan İstihbarat Kurumları Ve Kripto Paralar
  • Yayın Tarihi : 23 Şubat 2019 Cumartesi
  • Kategori : EKONOMİ & FİNANS & KALKINMA & DIŞ TİCARET & KRİPTO PARA (BITCOIN) & ÖZELLEŞTİRME


Amerikan İstihbarat Kurumları Ve Kripto Paralar

Dünyanın en büyük istihbarat gücü ABD’nin internetin olduğu her ortamdan bilgi toplaması mümkün. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklama ile dolaylı olarak bu konuya değindi ve internetin ABD’nin elinde olduğunu, internetin olduğu her yerden bilgi toplamasının mümkün olduğunu açıkladı. Washington D.C yönetiminin internet üzerinden tüm bilgileri toplayabilecek istihbarat kurumlarına sahip olması, kripto paraların gizliliği konusuna damga vuruyor. ABD’nin kripto paraları takip edebildiği, kripto paraları yaratanın ABD olduğu iddia ediliyor ancak bu iddiaları doğrulayabilecek güvenilir kaynak olmaması ve istihbarat kurumlarının bu konuda bilgi vermiyor olması endişe ve şüphelere yer açıyor.

Kripto paralar ne kadar gizli?

Vladimir Putin’in ifade ettiği üzere internete bağlı olan her yerde ABD’nin istihbarat toplaması mümkün. Dünyanın en büyük istihbarat gücünün kripto paralar hakkında bilgi toplamadığı veya toplayamayacak olduğunu düşünenler yanılıyor olabilir. Dünyanın en büyük istihbarat gücü ABD’de geçtiğimiz dönem Rus casusların kripto para borsasında yaptığı hileli işlemler kısa sürede tespit edildi ve yakalandılar.

Kripto paraların çok gizli olmadığı, güvenilir olmasına rağmen ABD’nin bu konuda bilgi sahibi olduğu, yarın bir gün sizin hakkınızda kullanabilecek bilgilere de sahip olabilecek olduğu göz önünde durmalı. ABD’nin kripto para istihbaratının yatırımcılar için olmadığı, terör örgütlerinin finanse edilmesi, ABD yaptırımlarının delinip delinmediğini bulabilmek, olası ekonomik sorunların önüne geçmek ve ABD-müttefik ülkelere olası tehditleri önlemek olduğu tahmin ediliyor.

İstihbarat olayları

ABD, Rus casusların yaptıkları kripto para işlemlerini tespit ederek bunları yakaladı. Rus casusların yaptıkları tüm işlemler hakkında istihbarat toplayan ABD, bir süre sonra bu işlemlerde yapılan ödemeleri de buldu.

İran’da 2 kişinin yaptırımları delmeye aracılık ettiğini bulan ABD, 2 İranlının Google Gmail hesaplarına kadar erişimi kapadı. 2 İranlı, kripto para cüzdanlarında yapılan işlemlerin yanlış olmadığını iddia etti ancak Washington D.C yönetimine bağlı olarak alınan kararları uygulayan istihbarat kurumları, anında bu kişilerin ABD’ye girişini engelledi ve tüm hesaplarını kapatarak özel kripto para cüzdanlarına el koydu.

Yakın zamanda ABD’de Rusya merkezli ICO şirketlerinin yaptıkları hilekar davranışlar tespit edildi ve birçok ICO hakkında yerel yetkililer tarafından işlem uygulandı.

Kısa süre önce Kuzey Kore hakkında basına sızan haberlerde Pyongyang rejininin 400 milyon doların üzerinde miktarda kripto para çaldığı haberlerinin istihbarat kurumları tarafından tespit edildiği tahmin ediliyor.

Yine bir benzer olaya bakarak bir süre önce Petro isimli Venezuela’ya ait para birimi ABD’de yasaklandı ve Petro ile yapılan işlemler incelenmeye başladı. ABD’lilerin Petro’ya sahip olmadığını bilen istihbarat kurumları, henüz Petro sahibi ABD vatandaşının olup olmadığına dair açıklama yapmadı.

Gizli ve güvenli ama nereye kadar?

Kripto paraların gizliliğini reddeden kişinin yanında bir dakika durmak bile bu konuda cehalete sebep olabilir. Kripto paralar çok gizli olan ve dünyanın bugüne kadar gelmiş geçmiş en gizli ödeme ve yatırım araçlarından birisi* (İsviçre bankalarının yatırım gizliliğinin daha iyi olduğuna dair iddialar var*) Ancak kripto paraların güvenliği çok ciddi riskler ile karşı karşıya, gizliliği ise artık ABD tarafından istihbarat bilgilerinin ortaya çıkması ile sadece ABD istihbaratına kadar giden yolda gizli olduğunu, olası terörizmin finansmanı, ABD yaptırımlarını delmek konusunda yapılan hiçbir kripto para işleminin gizli olmadığı artık ortada.

*Bu içerik ABD’li kaynaklar dışında Rusya merkezli kaynaklardan derlenmiştir