• ÖZELLEŞTİRME DOSYASI : SAYIŞTAY 32 YILLIK SÜMERBANK ÖZELLEŞTİRMESİNE 'TALAN VE İŞGAL' DEDİ
  • Yayın Tarihi : 8 Ocak 2020 Çarşamba
  • Kategori : EKONOMİ (EVSEL - MİLLİ) & FİNANS & TİCARET & DIŞ TİCARET & KRİPTO PARA (BITCOIN) & ÖZELLEŞTİRME & DÖVİZ

SAYIŞTAY 32 YILLIK SÜMERBANK ÖZELLEŞTİRMESİNE 'TALAN VE İŞGAL' DEDİ

Sümer Holding’in -kurum Sümerbank ismini taşırken- 1987 yılında başlayan ve 32 yıldır devam eden özelleştirilme sürecinde gelinen noktayı Sayıştay denetçileri “Talan ve işgal” sözleriyle özetledi. Özelleştirme ve diğer işlemlerinin tamamlanması için son olarak 31 Aralık 2020 tarihinin belirlendiği Sümer Holding’in 2018 yılı denetim raporu TBMM’ye sunuldu. Raporda aralarında Fethiye Göcek’teki iskelenin de bulunduğu taşınmazlar için...

Sümer Holding’in -kurum Sümerbank ismini taşırken- 1987 yılında başlayan ve 32 yıldır devam eden özelleştirilme sürecinde gelinen noktayı Sayıştay denetçileri “Talan ve işgal” sözleriyle özetledi.

Özelleştirme ve diğer işlemlerinin tamamlanması için son olarak 31 Aralık 2020 tarihinin belirlendiği Sümer Holding’in 2018 yılı denetim raporu TBMM’ye sunuldu. Raporda aralarında Fethiye Göcek’teki iskelenin de bulunduğu taşınmazlar için uyarılarda bulunuldu.

Raporda holdingin bin 382 parça ve 10 milyon 135 bin 904 metrekare büyüklüğündeki taşınmazından bir kısmının devredildiği tarihte kullanılır durumda olduğu ancak uzun süren özelleştirme süreci sonunda işgal ve talan edildiği bir kısmının da kullanılmaması nedeniyle harap duruma geldiği vurgulandı. Raporda yer alan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

RAPORDAN NOTLAR

“Antalya Belek’te bulunan 17 dönüm arazisi üzerindeki taşınmaz ve dükkânların 4 7 milyon ABD Doları İstanbul’da bulunan 2 villanın toplam 3 3 milyon ABD Doları ve Yalova Armutlu’da bulunan 2 arsanın da 220 bin TL bedelle satışının 2016 yılında yapılmasına karşın tasfiye işlemi tamamlanmadı. ”

“TDÇİ’den devralınan ve rödovans sözleşmesi ile işletmesi devredilen Attepe demir madeni sahası ile Karakuz demir madeni verimli işletilmedi. ”

“Fethiye Göcek İskelesi’nin ücretsiz kullanıldığı Konya’daki binalar Hatay Dörtyol İlçesi/Yenikent Mahallesi Cem Tatil Sitesi’ndeki 54 daireli konutlar ile Malatya’daki vagon fabrikasının idari ve lojman binalarının da metruk hale geldiği tespit edildi. ”

“Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki 3 adet tütün deposunda şahıslarca küçükbaş hayvan barındırıldığı ve Suriyeli vatandaşların konakladığı sık sık küçük çaplı yangınlar çıktığı depoların tinerci-balici ve uyuşturucu müptelalarının uğrak yeri haline geldiği güvenlik zafiyeti oluşturduğu ve can güvenliği tehdidi oluşturduğu saptandı. ”

YA ÖZELLEŞTİRME YA KORUMA

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; Denetçiler başta Fethiye-Göcek’teki iskele olmak üzere holding envanterinde yer alan ve konum olarak değer taşıyan veya kullanılmaya uygun gayrimenkullerin ücretsiz olarak kullanılmasını ve harap olmasını engellemek amacıyla bir an önce özelleştirilmesinin sağlanması veya koruma amaçlı projelerinin yapılmasını istedi.

2003-2016 yılları itibariyle özelleştirilen Sümer Holding birimleri/sayıları:

İşletme: 22

Mağaza: 16

Bölge müdürlüğü: 11

İştirak: 15

Bayi: 304

Depo müd. : 7

Bölge Şefliği: 7

Sayıştay 32 yıllık Sümerbank özelleştirmesine 'talan ve işgal' dedi | Gazete Manifesto