• EĞİTİM DOSYASI : Güneydoğu Nurculara kaldı
  • Yayın Tarihi : 14 Şubat 2018 Çarşamba
  • Kategori : EĞİTİM & ÜNİVERSİTELER & AKADEMİK


Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Nurcu tarikatlara yönelik ısrarı bitmiyor. Yeni nesil fenomen Nurculara verdiği izinlerle okulların kapısını açan MEB, ülkenin güneydoğusunu da yine Nur Cemaatinin Diyarbakır kolu olan Hazreti Süleyman Eğitim Vakfı’na (HASEV) emanet etti. Bakanlık bölgenin 10 ilindeki tüm okullarda, pansiyonlarda ve yatılı okullarda “Toplumu bir arada tutan unsurlar ve değerler eğitimi” konferansı için dinci vakfa izin verdi. Vakfın bakanlığa bildirdiği gönüllü eğitimci listesinde imamlardan profesörlere kadar uzanan liste dikkat çekti.

1.5 milyon öğrenci

MEB’in eğitimi dinselleştirmek için araç olarak kullandığı “değerler eğitimi” kapsamında, dinci vakıf ve derneklerin okullara yönelik projeleri yeni yılda hız kazandı. MEB’in kendilerini “İlim ve Kültür Derneği” olarak tanıtan ve cübbe yerine yeni nesil sosyal medya araçlarını kullanan Nurcu örgütlenmelerin yanında, ülkenin güneydoğusundaki okulları da Nur Cemaati’nin Diyarbakır örgütlenmesi Hazreti Süleyman Eğitim Vakfı’na (HASEV) emanet ettiği ortaya çıktı. Bakanlık, Diyarbakır, Bingöl, Hakkâri, Siirt, Batman, Bitlis, Şırnak, Muş, Tunceli ve Mardin’deki tüm okullarda öğretime devam eden 1.5 milyon öğrenciye Nur tarikatı propagandası içeren konferanslar düzenlemesinin önünü açtı.

Nur cemaati odaklı diğer vakıf ve derneklerle aynı izin metni ile MEB’e başvuran HASEV, daha önce valilik oluru ile okullarda faaliyetler düzenlediğini ancak kapsamın genişlemesi nedeniyle bakanlığa başvurduklarını belirtti. Teknoloji ile hazırlanmış ders materyallerine “ruh katacak milli manevi” değerler katmayı amaçladıklarını söyleyen HASEV, okullarda “Toplumu bir arada tutan unsurlar ve Değerler Eğitimi” vermek için izin istedi. Başvuruyu 1 hafta bile bekletmeden onaylayan MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 10 ilin valisine resmi yazı yazarak bu illerdeki okullarda eğitimlerine devam eden 1.5 milyonun üzerindeki çocuğu dinci derneğin amaçlarına terk etti.