• EĞİTİM DOSYASI /// MUSTAFA MERT BİLDİRCİN : ÜÇ OKULA BİR HİZMETLİ DÜŞÜYOR
  • Yayın Tarihi : 8 Kasım 2019 Cuma
  • Kategori : EĞİTİM & ÜNİVERSİTELER & AKADEMİK & KÜTÜPHANELER & KİTAP & YAYINEVLERİ

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN : ÜÇ OKULA BİR HİZMETLİ DÜŞÜYOR 

05.11.2019

70 bin dolayındaki okula karşılık MEB bünyesinde çalışan hizmetli sayısı yalnızca 21 bin 225. Okullarda hijyen problemi yaşandığına dair çok sayıda veli şikâyeti aldığını anlatan CHP'li Gürer “Öğretmen ve öğrenciler hizmet işi yapıyor” dedi

Sorun yumağı haline gelen eğitimde sıkıntılar bitmek bilmiyor. Bir soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk ülke genelindeki okul sayısının 70 bine yaklaşmasına karşın bakanlık bünyesinde yalnızca 21 bin 225 hizmetli olduğunu açıkladı. Selçuk’un açıkladığı veriler birçok okulda hizmet olmadığını gün yüzüne çıkardı. Türkiye’deki okul sayısının 70 bine dayandığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Üç okula bir hizmetli düşüyor” diye konuştu.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER ÇALIŞIYOR

Resmi verilere göre bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan hizmetli sayısı 2019-2020 eğitim öğretim döneminde önceki döneme göre 10 bin 130 azaldı. Okulların bakım ve temizliğinin yeterli olmadığı yönünde Türkiye’nin hemen her yerinden veli şikayetleri geldiğini söyleyen Gürer “İŞKUR vasıtası ile işe alınan geçici çalışanlar Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında işe alınanlar okul aile birliklerince ücret verilip çalıştırılanlar hatta öğretmenler ve öğrenciler okullarda hizmet işleri yapıyor” ifadelerini kullandı.

ÇİÇEKSİZ OKULLAR VAR

Geçmişte okulların kadrolu hizmetleri olduğunu anımsatan Gürer "Öğretmenlerden sonra en çok tanınan bilinen güvenilen kişilerdi şimdi iş garantileri dahi yok. Bu alanda çok ciddi mağduriyetler var. Ayrıca kadrolu çalışanların yetersizliği okulların yanısıra bahçelerini de bakımsız bıraktı. Ağaçların kuruduğu çiçeklerin olmadığı bakımsız bahçeleri olan okullar var artık. Büyük kentlerde belediyeler katkı vermese okullarda temizlik ve bakım sorunu daha da büyüyecek. Eğitimde iktidar sorun çözmüyor günü idare ediyor” dedi.

TYP İLE TEMİZLİK İŞÇİSİ ALINACAK

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Toplum Yararına Program” protokolüne göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı için okullara 60 bin temizlik görevlisi alınacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un detaylarını paylaştığı protokole göre TYP kapsamında okullara yerleştirilen temizlik işçilerinin istihdam süresi dokuz ay olacak.

LİNK : https://www.birgun.net/haber/uc-okula-bir-hizmetli-dusuyor-275336