KUR. ALB. ÜMİT YALIM : ADALARIN SİLAHLANDIRILMASINDAN ALMANYA VE ABD DE SORUMLUDUR !…
*Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Adalar (Ege) Denizi’nde yaşanan gerilimi düşürmek amacıyla Almanya devreye girdi. Basında çıkan haberlere göre Almanya, Atina’ya, “Türkiye’ye yakın adalardaki askeri birlikleri geri çekin” önerisinde bulundu. Almanya, buna karşılık Ankara’dan da Ege Ordusu’nun lağvedilmesini istedi. Bu gelişmeler üzerine Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi (keşfedici) görüşmelerin başlatılmasına karar verildi.
ALMANYA, ALTI BÜYÜK DEVLET KARARI’NDAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR, KARARI VE 1923 LOZAN ANTLAŞMASI’NI İHLAL EDİYOR !…
*Gayri askeri statüdeki adalar ile Yunanistan’ın 2004’te işgal ettiği Türk adaları, Alman yapımı Rheinmetall MK 20 uçaksavar silahları ile donatıldı.
*Gayriaskeri statüdeki adalarda Alman yapımı Mercedes Askeri Araçlar da kullanılıyor.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ DE, 1914 ALTI BÜYÜK DEVLET KARARI VE 1923 LOZAN ANTLAŞMASI’NI İHLAL EDİYOR !…
*Adalar (Ege) Denizi’nde gayriaskeri statüde olan 9 ada ağırlıklı olarak ABD yapımı silah araç ve gereçlerle donatıldı. Taşoz – Ahikerya arasındaki adalara konuşlandırılan Yunan askeri birliklerinde ABD yapımı Hummer jipleri ile M113 Zırhlı Personel Taşıyıcılar kullanılıyor.
*Limni Adası’na yerleştirilen ABD yapımı TOW Tanksavar Silahları dikkat çekiyor.
*Adalarda, ABD yapımı M 16 Piyade Tüfekleri, 81 mm. Havanlar, 105 mm. Çekili Obüsler, 155 mm. ve 203 mm. Kundağı Motorlu Obüsler kullanılıyor.
*ABD yapımı silahları kullanan Yunan Topçusu’nun hedefinde başta İzmir / Çeşme olmak üzere Anadolu sahillerinde bulunan il ve ilçelerimiz bulunuyor.
*Sisam Adası’na konuşlandırılan ABD yapımı APACHE Taarruz Helikopteri, Türkiye’ye yönelik Taarruz Harekatı için hazır bekletiliyor.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, 1947 PARİS ANTLAŞMASI’NDAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR, ANTLAŞMAYI İHLAL EDİYOR !…
ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI, TÜRKİYE İÇİN POTANSİYEL BİR TEHDİTTİR !…
EGE ORDUSU LAĞV EDİLEMEZ !…
*Ege Ordusu, adaların silahlandırılma faaliyetlerinden çok sonra 1975 yılında kurulmuş bir eğitim ordusudur. Türkiye’nin kendi egemenlik alanında eğitim ordusu kurması en doğal hakkıdır. Uluslararası antlaşmalar ve uluslararası hukuk, Türkiye’nin eğitim ordusu kurmasına engel değildir. Ege Ordusu lağv edilemez.
İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER SÜRECİNDE, 18 TÜRK ADASI VE 2 TÜRK KAYALIĞI İŞGAL EDİLDİ !…
*İstikşafi görüşmelere Yunan tarafı 2 Diplomat ve 1 Amiral ile katılırken Türk tarafı 3 Diplomatla katılıyor ve Türk Silahlı Kuvvetleri görüşmelerin dışında tutuluyor.
*Türkiye, iştikşafi görüşmeler sürecinde toprak kaybetmiştir. İstikşafi görüşmeler yapılmamalı ve görüşmelere derhal son verilmelidir.
YUNANİSTAN’IN İDDİALARI NELERDİR, YUNANİSTAN NE YAPMALI ?
*Yunanistan’ın BM Antlaşması 51. Maddesine dayanarak öne sürdüğü meşru müdafaa hakkı, fiilen silahlı bir saldırıya hedef olması halinde ortaya çıkmaktadır. Bugüne kadar Türkiye’den Yunanistan’a silahlı bir saldırı olmamıştır. Aksine Yunanistan, Türkiye’nin 18 Adası ve 2 Kayalığını işgal ederek Türk topraklarına 5 binden fazla Yunan askerini yerleştirmiştir.
TÜRKİYE NE YAPMALI ?
*Yunanistan, Adalar (Ege) Denizi’nde bulunan 23 adadan 21’ini, 1914 Altı Büyük Devlet Kararı, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması’na aykırı olarak 1960 yılından itibaren silahlandırmıştır. Ayrıca, 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını da 2004’ten itibaren işgal etmiştir. Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. Maddesine göre Türkiye’nin Meşru Savunma Hakkı vardır.
*Türkiye, Altı Büyük Devlet Kararı, Lozan ve Paris Antlaşmalarına taraf olan devletler ile Birleşmiş Milletler ve NATO nezdinde, diplomasiyi kullanarak girişimde bulunmalı, adaların boşaltılmasını sağlamalı ve anılan adalarda yeniden Türk egemenliğini tesis etmelidir. Yunanistan’ın adaları boşaltmaması halinde NATO’nun 5. Maddesinin işletilmesini istemelidir.
Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler eklerde sunulmuştur.
Saygılarımla,
Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri
NOT: Talep edilmesi halinde word dosyası’nda bulunan resimler ppt dosyası olarak ayrıca gönderilecektir.
DOKUMANLARI BURADAN <yadi.sk/d/gyFX0eCM4laJQg> İNDİREBİLİRSİNİZ.