EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : SOROS SINIRINDAN SEVİLLE SINIRINA YATAY GEÇİŞ !…


E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : SOROS SINIRINDAN SEVİLLE SINIRINA YATAY GEÇİŞ !…
*Soros’un dayattığı 28. Boylamın batısına geçemeyen Oruç Reis Gemisi, bakım ve ikmal için Antalya Limanı’na çekildi. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu çekilmenin, diplomasiye fırsat tanımak için yapıldığını söyledi. Ancak Doğu Akdeniz’deki gelişmeler gittikçe karmaşık hale geliyor.

*Yunanistan, Türkiye’yi adım, adım tuzağa çekiyor. Erdoğan ve AKP Hükümeti, Birleşmiş Milletler’e deklare ettiği kıta sahanlığına sahip çıkmıyor, çıkamıyor.

*Yunanistan, 13 Ağustos 2020 ve 25-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında Türk Kıta Sahanlığında askeri tatbikat yaparak BM Deniz Hukuku Sözleşmesini ihlal etti. Malezya bile kendi kıta sahanlığında başka devletlerin askeri tatbikat yapmasına izin vermezken Erdoğan ve AKP Hükümeti, Yunanistan’ın Türk Kıta Sahanlığında askeri tatbikat yapmasını turist gibi seyretti.

*Erdoğan ve AKP Hükümeti’nden cesaret alan Yunanistan, 01 Ekim 2020 tarihli NAVTEX ile Meis Adası’nın güneyindeki bölgede, 08 Ekim 2020’de, askeri tatbikat yapacağı sahanın coğrafi koordinatlarını yayınladı.

*Türkiye, bölgedeki NAVTEX yayınlama yetkisinin kendisine ait olduğunu belirterek aynı coğrafi koordinatları 02 Ekim 2020’de tekrar yayınladı. Yunan NAVTEX’indeki askeri tatbikat ifadesini yumuşatarak askeri eğitim ifadesini kullandı.

*Yunanistan’ın askeri tatbikat yapacağı sahanın Meis Adası’na olan uzaklığı 64 Deniz Milidir. Bu güne kadar Meis Adası’na sadece 12 millik karasuları hakkı tanıyan Türkiye, 02 Ekim 2020’de yayınladığı NAVTEX ile Meis Adası’nın Kıta Sahanlığını ve Seville Sınırını fiilen (de facto) tanımış oldu. Erdoğan ve AKP Hükümeti, Soros sınırından Seville sınırına fiilen yatay geçiş yaptı.

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler eklerde gönderilmiştir.

Saygılarımla,

Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri
DOKUMANI BURADAN <yadi.sk/d/i8DpitlyWQ7o_A> İNDİREBİLİRSİNİZ.