• DUYURU : ALMAN GURBETÇİLERİNE Almanya Parlamento Seçimlerine İlişkin Çağrı : Seçim hakkı İnsanlık hakkıdır !
  • Yayın Tarihi : 29 Ekim 2017 Pazar
  • Kategori : DUYURULAR


TÜRKÇE : Almanya Parlamento Seçimlerine İlişkin Çağrı : Seçim hakkı İnsanlık hakkıdır !

PROF. DR. HAKKI KESKİN

Almanya Türk Toplumu Onursal Başkanı                                                                                     

19.9.2017                                          

Pazar günü Almanya Parlamentosu seçimleri var. Yalnız Alman vatandaşı olanlar bu seçimlerde oy hakkına sahiptir. Alman vatandaşlığının kazanılması, bu ülkede yaşayan göçmenler için hiçte kolay olmadı. Bunun için 30 yıl boyunca uğraş verildi.

Bu nedenle Türk kökenli ve diğer göçmen seçmenleri, seçim haklarını kullanmaya çağırıyorum. Yabancı bir devlet başkanına, tabii ki Cumhurbaşkanı Erdoğan`a da, bu seçimlerde Almanya`daki Türklerin oy kullanmasına, karışma hakkı olamaz. 

Almanya Parlamentoosu eski milletvekili ve Almanya Türk Toplumu Onursan Başkanı olarak Türk kökenli Alman seçmenlerinden ricam, oy hakkınızı mutlaka kullanmanızdır. Lütfen oyunuzu, göçmenlerin Almanya`da eşit haklarla yaşamasını, sosyal devleti, sosyal adaleti, eğitimde şans eşitliğini programına alan partilere veriniz. Aynı zamanda giderek artmakta olan alt ve üst gelir dağılımındaki eşitsizliğe,  dar gelirli ailelerde artmakta olan fakirliğe ve her türlü ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı kesin tavır alan siyasi partilere veriniz.

Günümüzde bile Almanya`da yarım yüzyıldır yaşamakta olan milyonlarca göçmen ve göçmen kökenli insan, yerel seçim hakkından bile yoksundur. Bu durum, demokrasi ve demokratik hukuk devleti ilkeleriyle asla bağdaşmamaktadır.

Üç ay sonra yerel seçim hakkını elde eden Avrupa Birliği vatandaşlarıyla, on yıllardır Almanya`da yaşadığı halde diğer ülkelerden geldikleri için bu haktan yararlanamayan göçmenlerin yaşadığı bu çelişki, Demokratik bir ülke olan Almanya`ya yakışmamaktadır. Anayasa`da yapılacak bir ekle veya değişiklikle on yıllardır tartışılmakta olan bu dorum pekala çözülebilir (bakınız: Alman Anayasanın 28`e 1. maddesi). Daha önemlisi de, Alman vatandaşlığına geçmenin kolaylaştırılmasıdır.

ALMANCA : Aufruf zur Bundestagswahl: Wahlrecht ist Menschenrecht !

Prof. Dr. Hakkı Keskin

Ehrenvorsitzender der Türkischen Gemeinde in Deutschland

19.9.2017

Am Sonntag stehen die Parteien für den Bundestag zur Wahl. Nur deutsche Staatsbürger dürfen wählen. Der Erwerb der deutschen Staatsbürgerschaft war und ist für die Eingewanderten nicht leicht. Hierfür haben wir 30 Jahre lang gekämpft.

Deshalb rufe ich alle türkischstämmige und andere Migrantinnen und Migranten auf, von ihrem Wahlrecht auf jeden Fall Gebrauch zu machen. Keinem ausländischen Staatsoberhaupt, auch nicht dem Staatspräsidenten Erdoğan, steht es zu, sich in die Wahlen von Deutschland-Türken einzumischen.

Als ehemaliger Abgeordneter des Bundestages und Bundesvorsitzender der Türkischen Gemeinde in Deutschland bitte ich Sie, gehen sie auf jeden Fall zur Wahl. Geben Sie bitte Ihre Stimmen den Parteien ab, die sich für ein gleichberechtigtes Leben von Migrantinnen und Migranten, für den Sozialstaat, für die soziale Gerechtigkeit und für gleiche Bildungschancen aller Kinder einsetzen. Die sich aber zugleich gegen die zunehmende Kluft zwischen den unteren und oberen Einkommensgruppen, gegen die zunehmende Armut der sozial Schwachen in der Gesellschaft und ohne Wenn und Aber gegen Rassismus und Ausländerfeindlichkeit in ihrem Parteiprogram einsetzen.

Immer noch haben Millionen von Menschen mit Migrationshintergrund nicht einmal das kommunale Wahlrecht, obwohl sie seit einem halben Jahrhundert in Deutschland leben. Dies ist mit dem Gebot der Demokratie und des demokratischen Rechtsstaates nicht zu vereinbaren.

Deutschland, als ein demokratisches Land, sollte nicht mehr lange mit dem Widerspruch leben, bei dem die EU-Staatsangehörigen nach einem Aufenthalt von drei Monaten das kommunale Wahlrecht besitzen, während den übrigen Migrantinnen und Migranten nach Jahrzehnten Aufenthalt in Deutschland dieses Recht versperrt bleibt. Mit einer Grundgesetzergänzung oder -änderung, wäre dieses seit Jahren kontrovers diskutierte Problem zu lösen (sehe Art. 28 Abs. 1 Satz 3 GG). Vor allem sollte jedoch der Erwerb der deutschen Staatsbürgerrechte erleichtert werden.

Prof. Dr. Hakkı Keskin