• İSLAM DÜNYASI DOSYASI /// İŞTE İSLAMCI İKİYÜZLÜLÜĞÜ : EL EZHER ŞEYHİ JUNDİ İSRAİL'İ LANETLEMEYİ HARAM İLAN ETTİ
  • Yayın Tarihi : 13 Mayıs 2019 Pazartesi
  • Kategori : DİN & DİYANET & ATEİZM & İSLAM DÜNYASI


İŞTE İSLAMCI İKİYÜZLÜLÜĞÜ : EL EZHER ŞEYHİ JUNDİ İSRAİL'İ LANETLEMEYİ HARAM İLAN ETTİ

El Ezher şeylerinden ve İslâm İşleri Yüksek Kurulu üyesi vaiz Halid Al-Jundi katıldığı bir tv programında bir askerin İsrail’i lanetlemeye çağırmasına tepki göstererek İsrail’in lanetlenmesinin haram olduğunu söyledi. Şeyhin bu tavrı Tel Aviv tarafından kutlandı.

Suudi bazı yazar ve gazetecilerin Hamas yerine İsrail’e destek vererek “Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail’i ve halkını korusun” açıklamalarından sonra; şimdi de Mısır’da bulunan İslamcı okul El Ezher’in şeyhlerinden biri İsrail’in lanetlenmesine karşı çıktı.

‘İSRAİL’İ LANETLEMEK HARAM’

El Ezher Şeyhlerinden ve İslâm İşleri Yüksek Kurulu üyesi vaiz Halid Al Jundi ‘İsrail’ kelimesini lanetlemenin haram olduğunu söyledi.

Alquds’ün haberine göre; Mısır DMC uydu kanalı üzerinden iki El Ezher alimiyle yapılan bir televizyon röportajı sırasında bir asker Müslümanları ‘İsrail’i lanetlemeye çağırdı.

Askerin çağrısına tepki gösteren Mısırlı vaiz Halid Al-Jundi ‘İsrail’ aslen bir peygamber adı olduğunu ve İslam’da özel bir yeri bulunduğunu belirterek “Müslümanlar kimseye hakaret etmemelidir” dedi.

‘İSRAİL’İN LANETLENMESİNİN YASAKLANMASINI İSTEDİ’

Arapça’da ‘İsrail’ kelimesinin ‘Abdullah’ anlamına geldiğini ve bu ismin İshak oğlu Yakıp Peygambere verildiğini belirten Şeyh Jundi ‘İsrail’in lanetlenmesinin yasaklanmasını istedi.

“Allah’ın bize verdiği cevap güvenli ve cömert olmamız” diyen Şeyh Jundi Kudüs’teki El Aksa Cami geri alınıncaya kadar onlarla düşmanlık olabileceğini söyledi.

İSRAİL’DEN ÖVGÜ

Asker ve Şeyh Jundi arasında yaşanan tartışma İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Arapça bölümündeki web sayfasında yayınlandı. “Mısırlı askerin İsrail’i küfür ettiğini biliyor muydunuz?” başlığı ile verilen haberde Vaiz Şeyh Halid’in İsrail’in lanetlenmesini isteyen askere verdiği cevap ise övüldü.

Halid El Jundi Mısırlı gazeteci Amr Adib ile bir telefon görüşmesi sırasında ise “Ben padişahın şeytanıyım ve Allah’tan beni Kıyamet Günü’nde Sisi ile güçlü kılmasını istiyorum” diyerek Sisi’ye olan sadakatini dile getirmişti. Jundi’nin bu sözleri Mısır kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı

LİNK : https://gazetemanifesto.com/2019/iste-islamci-ikiyuzlulugu-el-ezher-seyhi-jundi-israili-lanetlemeyi-haram-ilan-etti-263844/?fbclid=