• DİN & DİYANET DOSYASI : ANİDEN BİR YERE GİDECEK OLSANIZ ÇOCUĞUNUZU DİN GÖREVLİSİ KOMŞUNUZA EMANET EDER MİSİNİZ ?
  • Yayın Tarihi : 10 Nisan 2019 Çarşamba
  • Kategori : DİN & DİYANET & ATEİZM & İSLAM DÜNYASI


ANİDEN BİR YERE GİDECEK OLSANIZ ÇOCUĞUNUZU DİN GÖREVLİSİ KOMŞUNUZA EMANET EDER MİSİNİZ ?

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat TV yayınında çarpıcı bir bilgi verdi. Vatandaşlara "aniden bir yere gitmek zorunda kalsanız çocuğunuzu kime emanet edersiniz?" sorusunu sorduklarını belirten Kulat yanıtlardan bir tane din görevlisi olmamasına dikkat çekti.

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat TV yayınında çarpıcı bir bilgi verdi. Vatandaşlara “aniden bir yere gitmek zorunda kalsanız çocuğunuzu kime emanet edersiniz?” sorusunu sorduklarını belirten Kulat yanıtlardan bir tane din görevlisi olmamasına dikkat çekti.

Kulat ilk 10’da dinle ilgili kimsenin olmamasını vurgularken “ilk 10’da dinle anılan kimse yok. Niye biliyor musunuz? Toplumda dine dindara güveni minimize ettik biz yahu! Geldiğimiz nokta… Başarı nerede burada?” dedi.

Benzer bir anketin Turgut Özal döneminde yapıldığını belirten Kulat o dönemde en güvenilir kişiler arasında din görevlilerin olduğunu ileri sürdü.

Kulat’ın ilgili açıklaması şu şekilde:

“Son bir anket söyleyeceğim. Biz bir soru sorduk insanlara. Bu sorunun aynısını yıllar önce Özal zamanında bir araştırma firması sormuş. Aynı soru: ‘Aniden bir yere gitmek durumunda kalırsanız aile olarak; karı-koca aniden bir yere gitmeniz gerekiyor. Çocuğunuzu aşağıdaki komşulardan hangisine teslim (emanet) edersiniz?’ Meslek grupları yazılmış. İşte doktor var polis var hakim var bilmem ne var falan… ‘Hangisine teslim edersiniz?’ O dönemde çok ilginçtir bu araştırmayı yapan firma dindar bir firma değil. Yani sahipleri dindar değil; yoksa firma olarak dindar olmaz; ama ilk sırada din görevlisine teslim ediyor. İmam müezzin ya da Kur’ân kursu hocası olan komşuya teslim ediliyor. Biz yaptık araştırmayı; ilk 10’da dinle anılan kimse yok. Niye biliyor musunuz? Toplumda dine dindara güveni minimize ettik biz yahu! Geldiğimiz nokta… Başarı nerede burada?”

LİNK : https://halkweb.com.tr/aniden-bir-yere-gidecek-olsaniz-cocugunuzu-din-gorevlisi-komsunuza-emanet-eder-misiniz/?fbclid=