• PET (DANİMARKA POLİS İSTİHBARAT SERVİSİ) DOSYASI : DANİMARKA POLİS İSTİHBARAT SERVİSİ PET SÜRESİ DOLAN BELGELERİ İMHA ETMİYOR
  • Yayın Tarihi : 3 Nisan 2018 Salı
  • Kategori : DERİN DEVLET & İSTİHBARAT SERVİSLERİ & İSTİHBARAT KONULARI & MİT VE TEŞKİLAT-I MAHSUSA


Danimarka’nın tirajı en yüksek gazetesi Politiken’in haberine göre, Polis İstihbarat Teşkilatı (PET), yasalara göre, 15 yıllık süresi dolan istihbarat belgelerini imha etmesi gerekmesine rağmen, belgeleri saklamaya devam ediyor. Süresi dolan belge ve bilgiler, PET’in normal kullanımındaki veri tabanından silinmesine rağmen, bu belge ve bilgiler PET’in kontrolündeki bir başka arşivde saklanıyor.

Arşivde arama yapmak isteyen istihbarat çalışanlarının, PET Başkanı’ndan izin alması gerektiği Politiken’in haberinde yer aldı.

Politiken’in ulaştığı PET yetkilileri, arşivin çok nadir kullanıldığını belirtirken, kaç defa kullanıldığı hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

PET’in arşiv yasasındaki bir ayrıntıdan yararlanarak bu işlemi gerçekleştirdiği kaydedilirken, Amnesty’nin hukukçularından Claus Juul, PET’in belge ve bilgileri silmediğini, sadece bir yerden başka bir yere taşıdığını, PET’in yasayla ilgili yorumunun absürt olduğunu söyledi.