• CIA DOSYASI : ABD’nin Topuz’u Poyrazköy’e uzandı
  • Yayın Tarihi : 23 Kasım 2017 Perşembe
  • Kategori : DERİN DEVLET & İSTİHBARAT SERVİSLERİ & İSTİHBARAT DOSYASI


ABD’nin Topuz’u Poyrazköy’e uzandı

Metin Topuz ve Mete Cantürk’ün, 2009 yılında Poyrazköy’deki askeri mühimmatın ele geçirilmesi ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

17-25 Aralık kumpasını tezgâhlayan FETÖ’cü polis müdürleriyle irtibatı deşifre olduktan sonra tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve aynı konsoloslukta saklandığı öne sürülen Mete Cantürk’ün, 2009 yılında Poyrazköy’deki askeri mühimmatın ele geçirilmesi ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

Soruşturma birimleri, ABD-FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) ilişkisine yönelik çok kritik bir bilgiye daha ulaştı. FETÖ bağlantısı nedeniyle tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve konsoloslukta saklanan N. Mete Cantürk’ün 2009 yılında Poyrazköy’deki askeri mühimmatların ele geçirilmesinde ilişkili olduğu saptandı. Soruşturma birimlerinin, ABD’nin saha ajanlarından Metin Topuz ve N. Mete Cantürk’ün cephaneliğin bulunduğu Poyrazköy ile ilişkisi olduğu yönünde çalışma yaptığı belirtildi.

BAĞLANTILARI ÜZERİNDEN İNCELEME

 

Akit’in istihbarat kaynaklarından aldığı bilgiye göre; ABD İstanbul Başkonsolosluğunun Poyrazköy mühimmatlarının ele geçirilmesi ile ilişkisinin araştırıldığı öğrenildi. İstihbarat birimlerinin 17/25 Aralık kumpasını tezgâhlayan Fetullahçı polis müdürleriyle irtibatlı olduğu tespit edilen Metin Topuz ve N.Mete Cantürk’ün bağlantısını deşifre edecek çalışmalar yürüttüğü bildirildi. Daha ayrıntılı bir inceleme yapabilmek ve varılan sonuçları netleştirmek için ikilinin, görüşmelerin yapıldığı numaraların HTS dökümlerinin incelendiği, cep telefonların baz istasyonlarına gönderdiği sinyallerin araştırıldığı belirtildi.

İRTİBATI ORTAYA ÇIKMIŞTI

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ABD’nin İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un dikkat çeken bağlantıları ortaya çıkmıştı. FETÖ’cü polislerle irtibatı olduğu belirlenen Topuz’un, 17 Aralık darbe girişiminden önce de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek 17 Aralık kumpasının başındaki isimlerden eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile görüştüğü belirlenmişti. 15 Temmuz darbecilerinin ipini elinde tutan ABD suçüstü yakalanmanın telaşıyla birbiriyle çelişen diplomatik hamlelere imza atmıştı. FETÖ soruşturması kapsamında savcılık tarafından ifadeye çağrılan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.Mete Cantürk’ün, ABD Büyükelçisi John Bass’ın açıklamalarının aksine istihbarat birimlerince ‘Konsolosluğa girdiği ve eğer bir diplomatik araçla kaçırılmadıysa bir daha çıkmadığının tespit edildiği’ öğrenilmişti. ABD’nin N.Mete Cantürk’ü Türk yargısından kaçırmasının perde arkasında bu ismin Türkiye’deki darbelerden sorumlu FETÖ ile CIA arasında adeta ‘kara kutu’ olmasından kaynaklandığı kaydedilmişti.


ABD Konsolosluğu’na ait aracın Poyrazköy’de cephaneliğin bulunduğu 24 Nisan 2009’dan önce askeri bölgede bulunduğu, Poyrazköy iddianamesindeki telefon kayıtlarında ortaya çıkmasına rağmen ABD İstanbul Başkonsolosluğu, “ABD’nin Ergenekon’la ilgisi yoktur” şeklinde yazılı açıklama ile esrarengiz olayın üzerini kapatmaya çalışmıştı.