• BİLİM DOSYASI : Amerikan Ordusu ‘Sentient ’ Adlı Yapay Beyin Üretti
  • Yayın Tarihi : 2 Ağustos 2019 Cuma
  • Kategori : DEEP WEB & TEKNOLOJİ & BİLİM & UZAY BİLİMİ & FAALİYETLERİ & ASTRONOMİ

Amerikan Ordusu ‘Sentient ’ Adlı Yapay Beyin Üretti

ABD ’de, geçtiğimiz günlerde gizli bigliler içeren bazı belgeleri yayınladı.

ABD ’de, geçtiğimiz günlerde gizli bigliler içeren bazı belgeleri yayınladı. Bu belgelere göre Ulusal Keşif Ofisi NRO, Sentient Programı adı altında tamamen entegre bir istihbarat sistemi kurdu. Uydu konumlarını koordine edebilen bu sistem, yakın zamanda ordu operasyonlarında da görev alabilecek. 

Ordu ve hükümet yetkilileri, doğrudan yapay zekanın yetenekleri ve gelecekteki savaşlarda kullanımı konusundaki sorulara kısa ve kaçamak yanıtlar verdiği için Sentient Programı hakkında çok fazla bir bilgi bulunmuyor. 

NRO ’dan halkla ilişkiler yöneticisi Karen Furgerson, NRO ’nun ve istihbarat topluluğunun genel uygulamasının, hassas projelere dair detayları paylaşmamak olduğunu, bunun özellikle de rakip ülkelerin tedbir alabileceği projeler için geçerli olduğunu belirtti. Furgerson ’a göre bu durum ABD ’nin ve müttefiklerinin zarar görmesine sebep olacak, Birleşik Devletler ’in istihbarat avantajına ve ulusal güvenliğine etki edecek. Bu nedenle de Sentient hakkındaki detaylar gizli kalacak ve Fergurson ’un söyleyebilecekleri de kısıtlı durumda.

Bu kadar gizlilik, Sentient ’in insanlar daha varlığını bile bilmeden kullanılabileceği ve hazırlanan algoritmaların gelecekteki askeri mücadelelerde kullanılabileceğine işaret ediyor.