SON DAKİKA

16:21 - JİTEM DOSYASI /// VİDEO : TERÖRİSTLERİN GÖRMEKTEN BİLE KORKTUĞU EFSANE KOMUTANLAR – EŞREF BİTLİS VE EKİBİ

16:05 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları

17:07 - JİTEM DOSYASI /// Sedat Peker’in iddiaları : JİTEM davalarında son durum ne ?????

17:13 - HAVACILIK DOSYASI /// VİDEO : ÜCRETSİZ DRONE EHLİYETİ NASIL ALINIR ????? DRONE LİSANS BAŞVURUSU – İHA-1 / İHA-0)

15:25 - HAVACILIK DOSYASI : Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu ???

20:32 - HAVACILIK DOSYASI /// E. Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp : Atatürk Havalimanı eski statüsüne yeniden kavuşturulmalıdır

17:00 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : NATO’nun gayrimeşru çocuğu : Gladyo

09:30 - GLADYO DOSYASI /// CEYHUN BOZKURT : GLADYO UNSURLARI ÜLKEMİZDE YENİDEN BİR DİZAYN PEŞİNDE !!

16:24 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : Ölümcül Robinson R-44 Kazası

05:26 - HAVAYOLLARI DOSYASI /// VİDEO : Yolculara Asla Söylenmeyen 15 Uçuş Sırrı

15:19 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : Kasaturadan kuantum fiziğine Gladyo

15:43 - DENİZLERİMİZ DOSYASI : TARİHİN FIRTINALI SAYFALARINDAN * ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN TRAJİK YOLCULUĞU – (Bölüm I – II – III – IV)

22:30 - GLADYO DOSYASI /// Hikmet Çiçek : BİR GLADYO OPERASYONU KIZILDERE VE SAMANLIKTA SAKLANANLAR !!!

14:15 - KONTRGERİLLA DOSYASI : ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU “YEŞİL” KOD ADLI MAHMUTT YILDIRIM İLE İLGİLİ 40 YILLIK SIRRI AÇIKLIYOR

19:00 - TAZİYE MESAJI : Tunceli’de Eren- 7 Operasyonunda yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

18:22 - AK PARTİ DOSYASI /// MÜYESSER YILDIZ : Erdoğan’ın Abisi İsmail Kahraman’ın Başkenti Neresi ???

18:17 - GÜNDEM ANALİZİ /// MÜYESSER YILDIZ : 82’nci Vilayetimiz Kerkük “Bölücü Kebapçılardan” Daha Mı Önemsiz ???

18:12 - AMERİKA DOSYASI /// ERCAN CANER : Trump geri mi dönecek ???

18:08 - YAHUDİLER DOSYASI /// ERCAN CANER : Yahudi Burnu Şakaları Neden Tehlikeli

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

DARBELER DOSYASI /// ERCAN CANER : Gine’de Askeri Darbe

DARBELER DOSYASI /// ERCAN CANER : Gine’de Askeri Darbe
Bu haber 17 Eylül 2021 - 20:01 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


ERCAN CANER : Gine’de Askeri Darbe
7 Eylül 2021
Sınırların kapatıldığı ve anayasanın feshedildiği ülkede darbecilerin lideri Albay Mamadi Doumbouya Gine halkına yaptığı duyuruda; ”Bir askerin görevi ülkeyi kurtarmaktır. Artık siyaseti tek adama emanet etmeyeceğiz. Onu halka emanet edeceğiz.” ifadelerini kullanmış ve darbenin gerekçesinin de yolsuzluk ve yoksulluk olduğunu iddia etmiştir.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 07 Eylül 2021

Video görüntülerinden alınan fotoğrafta özel kuvvetler komutanı Albay Mamadi Doumbouya, omzunda Gine bayrağı ve etrafında askerleriyle birlikte devlet televizyonundan ulusa seslenirken görülmektedir. 05 Eylül 2021. Kaynak: Radio Television Guineenne via AP
Associated Press haber sitesinde paylaşılan yazıda; Batı Afrika ülkesi Gine’de isyancı askerlerin, cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında saatlerce süren yoğun silah seslerinin ardından Devlet Başkanı Alpha Condé’yi gözaltına aldıkları ve devlet televizyonundan, hükümetin darbeyle feshedildiğini duyurdukları haberine yer verilmiştir.
Alpha Condé; seçim komitesinin açıklamasına göre 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimini %59,49 oy oranıyla kazanmıştır. Muhalefet adayı Cellou Dalein Diallo, bağımsız olmadığını iddia ettiği seçim komitesinin resmi açıklaması öncesinde seçimi %53 oy oranıyla kazandığını açıklamış, ancak Milli Bağımsız Seçim Komisyonu’na göre oyların sadece %33,5’ini alabilmiştir.
Ülkede Mart 2020’de yapılan ve muhalefet tarafından boykot edilen anayasa referandumunda seçmenler; 2010 yılında iktidara gelen ve iki dönemlik limitin kendisi için geçerli olmadığını ileri süren 82 yaşındaki Alpha Condé’nin beşer yıllık iki dönem daha görev yapmasını onaylamıştır.
Cunta tarafından gözaltında tutulan 83 yaşındaki Condé’nin ne zaman serbest bırakılacağı açıklanmamıştır. Gözlemcilere göre Gine devlet başkanı ile albay arasındaki tartışmanın asıl nedeni bazı ordu mensuplarının maaşlarının kesilmesidir.

Soldan sağa: Alpha Condé- Gine, Idriss Déby-Çad, Patrice Talon-Benin, ve Yoweri Museveni-Uganda. Fotoğraflar: DFID-UK, <commons.wikimedia.org/wiki/File:Idriss_D%C3%A9by_at_the_White_House _in_2014.jpg> Amanda Lucidon, Présidence de la République du Bénin, <commons.wikimedia.org/wiki/File:President_Museveni_of_Uganda,_speak ing_at_the_UK-Africa_Investment_Summit,_London,_20_January_2020_202001201343 39_GMCB9543_(49415272631).jpg> DFID-UK/Graham Carlow.
Afrika ülkelerinde devlet başkanlarının görev sürelerinin uzatılması oldukça yaygın bir uygulama haline gelmiş durumdadır. 2015 yılından beri iki dönem limitini delerek görev sürelerini uzatan Afrikalı lider sayısı 13’tür. Devlet başkanlarının şahsi çıkarlarını gözeterek anayasaları değiştirmesi hukukun üstünlüğü ilkesinin altını oymaktadır.

Halk görev sürelerinin uzatılmasına karşı barışçıl gösteriler yapmış, ancak her defasında hükümetler şiddet kullanarak gösterileri bastırmış ve insanlar hayatlarını kaybetmiştir. Bir zamanlar 45 kadar Afrika ülkesinde devlet başkanlığı dönem limiti varken, bu sayı günümüzde 21’e düşmüş durumdadır.
Gine Milli Bağımsız Seçim Komitesi 24 Ekim 2020 tarihinde Alpha Condé’nin devlet başkanlığı seçimini kazandığını ilan etmiş, birkaç gün sonra üyeler Diogo Baldé ve Marie Hélène Sylla oy sayımlarında ciddi anormallikler olduğunu ileri sürerek görevlerinden istifa etmiştir.

Diogo Baldé ve Marie Hélène Sylla: ”18 Ekim 2020 seçim sonuçlarının oy sayımlarında tespit ettiğimiz ciddi anormallikler ve şeffaflık, güvenilirlik ve doğruluk ilkelerine aykırı hareket edilmesi nedeniyle 22 Ekim 2020 tarihinde Milli Bağımsız Seçim Komitesi’nden çekilme kararı aldık.” Kaynak: The World News Platform
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından darbe girişimiyle ilgili 05 Eylül 2021 günü yapılan açıklama aşağıdadır:
”Gine Cumhuriyeti’nde 5 Eylül 2021 tarihinde meydana gelen darbe girişimini ve Cumhurbaşkanı Alpha Condé’nin alıkonulmasını kınıyor ve derin endişeyle karşılıyoruz. Türkiye, seçimle işbaşına gelen Hükümetlerin yasadışı yollarla değiştirilmesine yönelik teşebbüslerin karşısındadır. Dost ve kardeş Gine Cumhuriyeti’nde anayasal düzenin süratle yeniden tesis edilmesi, Cumhurbaşkanı Alpha Condé’nin derhal serbest bırakılması yönündeki güçlü beklentimizi vurguluyoruz. Türkiye, içinden geçtiği bu zor ve hassas dönemde dost ve kardeş Gine Cumhuriyeti’nin yanında olacaktır.”
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER