• ÇOCUK İSTİSMARI DOSYASI : BEYAZ TV VE AKİT TV’NİN SÜREKLİ KONUĞU EROL TANGUT’A ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARDAN 33 YIL HAPİS
  • Yayın Tarihi : 28 Şubat 2020 Cuma
  • Kategori : ÇOCUKLARIMIZ & KADINLARIMIZ (İSTİSMAR - ŞİDDET) & GÖRME - BEDENSEL VE ZİHİNSEL ENGELLİLER VE YAŞLILARIMIZ

BEYAZ TV VE AKİT TV’NİN SÜREKLİ KONUĞU EROL TANGUT’A ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARDAN 33 YIL HAPİS 

"Psikiyatri ve paranormal uzmanı sayik cin avcısı" Erol Tangut Akit TV ve Beyaz TV'de programlara katılıyordu.

Ankara Ulus’ta kendisini “psikiyatri ve paranormal uzmanı sayik” olarak tanıtan Erol Tangut “dolandırıcılık” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklu yargılandığı davada 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kendisini “psikiyatri ve paranormal uzmanı sayik cin avcısı” olarak tanıtan Erol Tangut “Tövbe-i Sayik” ve “Şeytan Haritası” adlı kitapların yazarı. “Spiritualist metafizik araştırma ve danışmanlık hizmeti” verdiğini söyleyerek insanları kandıran Tangut “cin ve şeytan musallat olanları kurtardığını” öne sürüyordu.

Yaklaşık 20 yıldır spiritualistlik yaptığını söyleyen Tangut Gökçeklere ait Beyaz TV’de ve gerici Akit TV’de programlara konuk oluyor ve halk sağlığını tehdit eden bilim dışı açıklamalarda bulunuyordu.

Erol Tangut hakkında suç tarihinde her ikisi de 16 yaşında olan E. B. ve A. A. ’nın şikayeti üzerine “Dini inanç ve duyguların istismarı sonucu dolandırıcılık” “çocuğa karşı basit cinsel istismar ve çocuğu karşı nitelikli cinsel istismar” suçundan Tangut’un Ankara Ulus’ta bulunan ofisinde çalışan babası Halil Tangut kızı S. R. T. Adem Şahiner İsa Bostancı N. Ö. ile N. K. hakkında da “dolandırıcılık suçuna iştirak” suçundan 2018 yılında dava açıldı.

İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUKLAR VE AİLELERİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada psikologlar gözetimde ifadesi alınan mağdur A. A. sorunları nedeniyle annesi tarafından sanık Erol Tankut’un Ankara Ulus’ta bulunan bürosuna gittiklerini ilk “seansın” ardından sanık Tankut’un annesine “Bu gece benim misafirim olsun konuşacaklarımız var” dediğini ve annesinin de bunun kabul ettiğini söyledi. Evde cinsel istismara maruz bırakıldığını anlatan A. A. “Olanları kimseye anlatmamamı söyledi. ‘Anlatırsan helal harama dönüşür’ dedi. Yanımızda kimse yoktu. Ertesi gün beni ofisinde anneme teslim etti” dedi.

A. A. ’nın annesi ve babası da sanıktan dolandırıldıkları ve güvenlerini kötüye kullanarak kızlarına yönelik cinsel saldırı suçunu işlediği gerekçesiyle şikâyetçi oldular.

E. B. de annesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle “metafizik hocası” olarak bildikleri Erol Tankut’un ofisine gittiklerini söyledi. Tangut’un evinde gerçekleşen ikinci görüşmede ve başka bir evde gerçekleşen görüşmede cinsel istismara maruz bırakıldığını anlatan E. B. şikayetçi oldu. Annesi N. E. de sanıktan şikayetçi olduklarını söyledi.

CEZADA İNDİRİM UYGULANMADI

17 Şubat’ta görülen davanın karar duruşmasında sanık Erol Tangut suçlamaları kabul etmeyerek beratını talep etti. Mahkeme son sözünün ardından sanık Tangut’u mağdur E. B. ’ye yönelik “hile ile zincirleme şekilde basit cinsel saldırı” suçundan 10 yıl mağdur A. A. ’ya yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 20 yıl “dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık” suçunda 3 yıl 9 ay olmak üzere toplam 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Cezada indirim uygulanmadı.

3 SANIĞA BERAAT

Mahkeme “dolandırıcılık suçuna iştirak” suçundan sanıklar Adem Şahiner ve İsa Bostancı’ya 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verirken aynı cezaya çarptırılan Halil Tangut hakkındaki hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına hükmetti. Sanıklar N. Ö. S. R. T. ve N. K. ise beraat etti.