SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

CASUSLAR DOSYASI : Tarihteki Bazı Ünlü Casusların Direkten Döndüğü Kritik Anlar

CASUSLAR DOSYASI : Tarihteki Bazı Ünlü Casusların Direkten Döndüğü Kritik Anlar
Bu haber 17 Kasım 2021 - 14:38 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş

Tarihteki Bazı Ünlü Casusların Direkten Döndüğü Kritik Anlar
Dünya tarihi savaşlarla ve bu savaşlarda karşı taraftan bilgi almak amacıyla kullanılan casuslarla/istihbaratçılarla dolu. Bu casuslardan bazıları ifşa olurken, bazıları ise yakalanmaktan son anda kurtulmuşlar. İşte onlardan bazıları.
Richard Sorge
<www.eksisozluk.com/?q=richard+sorge> richard sorge, almanların rusya’ya dalacağını neredeyse günü gününe raporlar. ancak stalin bunun hitler ile arasındaki anlaşmayı bozmaya yönelik bir komplo olduğunu düşünür. gelen raporun kenarına not yazarak cezalandırılmasını talep eder. ancak üstleri bir şekilde “aman efendim bir daha yapmaz öyle şeyler” diyerek cezalandırılmasını engeller. bu sayede hayatta kalan sorge daha sonraki hayati katkısını şuradan okuyabilirsiniz:
richard sorge <eksisozluk.com/entry/126257194>
dünya tarihini belki de bir çok siyasetçiden çok daha fazla etkilemiş bir insandan bahsediyoruz. sağladığı istihbarat(birazdan ayrıntılı yazacağız) savaşın seyrini değiştirdi. üstelik ilk başta ciddi <eksisozluk.com/entry/126257194> .

<eksisozluk.com/> ekşi sözlük
not: kendisi sonradan japonlara yakalanacak ve bu sefer direkten dönemeyecektir.

leopold trepper
yine bir başka sscb casusu <www.eksisozluk.com/?q=leopold+trepper> leopold trepper. avrupa’daki en büyük casusluk organizasyonlarından biri olan red kapelle ( <www.eksisozluk.com/?q=red+orchestra> red orchestra)’yı kurmuştur. sonrasında yakalanır. almanların planı bir süre ondan faydalanıp sonra işini bitirmektir. trepper bunu sezer. bir gün eczanenin önünden geçerken kalp ilacını yenilemesi gerektiğini söyler ki öncesinde de bir kaç kez kalbi kötü numarası yapmıştır. bakıcıları elimizde kalmasın diye buna izin verir. eczaneye girmesiyle arka kapıdan tüymesi bir olur. kaçmasa birkaç haftası kalmıştır.

kim philby
ünlü bir istihbaratçıtır <www.eksisozluk.com/?q=kim+philby> kim philby. kendisi gençliğinde henüz gazeteci iken sovyet üstleri tarafından ispanya’ya gönderilir. amacı <www.eksisozluk.com/?q=francisco+franko> francisco franko’yu öldürmektir. gerçi buna hiç bir zaman fırsat bulamayacaktır ama bir gün oteli basılır. aslında hakkında casusluk suçlaması yoktur ama yerel polis şefi yabancılara sıcak bakmayan biridir. üstü başı aranacakken yanındaki şifreli talimatnameyi avucunun içinde tutmaktadır. eski bir numara yapar. kimliğinin olduğu cüzdanı sertçe yere doğru atar alın bakın der gibi. görevli polis yere eğilirken kağıdı yutar. görevli fark etmez. etseydi zaten bu satırları yazacağım bir kariyeri olmayacaktı. 🙂

dusko popov
bir başka ünlü istihbaratçı <www.eksisozluk.com/?q=dusko+popov> dusko popov. aslında alman casusu gibi görünüp, ingililtere’ye istihbarat sağlamaktaydı. ancak şoförü durumu far keder ve şantaj yapar. popov şoförün parayı alsa da konuşacağını anlar. parayı uşağı ile izbe bir yere yollar. uşak bıçağı şoföre takar. cesedi yok ederler. popov herkese “memlekete gitti, anacağını özlemiş” der. konu kapanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER