• TBMM DOSYASI /// Hatırla : 5 Ağustos 1921'de Mustafa Kemal'e Başkomutanlık yetkisi 3 ay süreyle neden verildi ???
  • Yayın Tarihi : 7 Ağustos 2019 Çarşamba
  • Kategori : BÜROKRASİ & DEVLET & EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ & BAŞKANLIK & TBMMM

Mustafa Kemal Atatürk ne zaman Başkomutan oldu? Başkomutan hangi yetkilere sahipti? Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutan olurken isteği neydi?

Mustafa Kemal Atatürk her geçen gün daha iyi anlaşılmakta ve ne kadar büyük bir lider olduğu kimileri tarafından çok geç de olsa fark edilmektedir. İşte size Kurtuluş Savaşı dönemindeki Atatürk'ün hassasiyetini ve büyüklüğünü gösteren bir isteği...

Acil karar alınmalı

10-24 Temmuz 1921'deki Eskişehir-Kütahya Savaşları sonunda alınan yenilgi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde karamsarlığa neden olur. Yenilginin sorumlusu aranırken bir taraftan da Yunan ordusunu yenebilmek için acil kararların hemen uygulanması gerekmektedir. Yorgun ordu canlandırılmalıdır.

Türk Ordusunun Sakarya'nın doğusuna çekilmesinden sonra TBMM'de başlayan gizli oturumlarda Mustafa Kemal'e meclisin tüm yetkilerinin verilmesi anlamına gelen "BAŞKOMUTANLIK" konusu tartışılır. Destek veren de vardır eleştiren de.

3 ay süreyle tek yetkili

Mustafa Kemal Başkomutanlık yetkisi 5 Ağustos 1921'de 3 ay süreyle neden verildi?

-Mustafa Kemal Paşa 4 Ağustos 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği bir önerge ile Meclis yetkilerini isteyerek (yasama, yürütme, yargı) Başkomutan olmayı kabul edeceğini bildirir. 

5 Ağustos 1921   Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutanlık yetkisi veren yasa  kabul edilir.  

- Çoğunluğun kabulüyle 5 Ağustos 1921'de Mustafa Kemal yasama, yürütme ve yargı yetkilerine 3 ay süreyle tek başına sahip olur. 

- Amaç tabii ki çabuk kararlar almak ve bu kararları uygulamaktır.

Milli iradeye saygı

- Olağanüstü şartlara rağmen Mustafa Kemal, "BAŞKOMUTANLIK" yetkisini üç ayla sınırlı olmasını ister. 

- Bu onun "millî iradeye saygısını" çok net bir şekilde göstermektedir.

ÇOK ZOR KOŞULLARDA BİLE MİLLİ İRADEYE SAYGILI OLAN MAZLUM MİLLETLERE DE ÖNDERLİK ETMİŞ OLAN ATAMIZI SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ (alıntıdır)